بازتاب قتل مهدی امین از مخالفان برانداز جمهوری اسلامی در کانادا؛ توئیتر فارسی: اولین خون آبان‌۹۹ ریخته شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

مهدی امین از مخالفان رژیم ایران و مدافع براندازی جمهوری اسلامی که ساکن کانادا بود روز چهارشنبه ۲۱ اکتبر برابر با اول آبان‌ماه در منزلش در شمال شرق تورنتو به با ضربات چاقو به قتل رسید. پلیس در انتظار نتیجه‌ی کالبدشکافی و در جستجوی یک اتومبیل هوندای سیاه‌رنگ شاسی‌بلند است.

مهدی امین فعال برانداز که دیروز در کانادا به قتل رسید

مهدی امین فعال سیاسی ‌برانداز (۵۰ساله) در کانادا روز چهارشنبه ۲۱ اکتبر در منزل خود در شمال شرق تورنتو با ضربات چاقو به قتل رسید. پلیس در تلاش برای پیدا کردن یک هوندای شاسی‌بلند سیاه سال ۲۰۱۵ است که گفته شده امکان دارد به قتل مهدی امین مربوط باشد.

پیکر مهدی امین روز گذشته ساعت ۲بعد از ظهر به وقت محلی در خانه‌اش توسط پلیس پیدا شد که با ضربات چاقو به قتل رسیده بود.

پرونده قتل مهدی امین در دست بررسی است و پلیس در انتظار نتیجه کالبدشکافی است و هنوز هیچ جزئیاتی در مورد علت قتل وی ارائه نشده است. پلیس حتی هنوز نام وی را نیز منتشر نکرده اما خانواده و دوستان وی در فضای توئیتر او را مهدی امین معرفی می‌کنند و می‌گویند که او توسط عوامل جمهوری اسلامی در تورنتو به قتل رسیده است.

ساختمانی که مهدی امین در آن ساکن بود؛ محل وقوع قتل

کاربران ایرانی ساکن کانادا مشخصات و پلاک اتومبیل مشکوک به ارتباط با این قتل را بازنشر می‌کنند.

پلیس می‌گوید پس از پایان کالبدشکافی هویت قربانی را منتشر خواهد کرد و در حال بررسی زمان قطعی وقوع قتل است. آنان از مردم خواسته‌اند تا در ردیابی یک هوندای سیاه با پلاک BNEV917 به پلیس کمک کنند.

قتل مهدی امین فعال مدافع پادشاهی و مخالف نظام جمهوری اسلامی در خاک کانادا، واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی کاربران توئیتر فارسی به دنبال داشت. کاربرانی که مهدی امین را می‌شناسند، او را یکی از سرشناس‌ترین مخالفان جمهوری اسلامی در تورنتو معرفی کرده و نوشته‌اند که وی همواره در اعتراضات ضد رژیم و همچنین تجمعاتی که هواداران نظام در تورنتو بر پا می‌کردند شرکت فعال داشته است.

تصاویری از مهدی امین در تظاهرات اعتراضی علیه رژیم و تجمعات حامیان جمهوری اسلامی بازنشر شده که وی را با دست‌نوشته‌هایی چون «اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»، «ظریف چهره‌ی بزک‌کرده‌‌ی خامنه‌ای است» نشان می‌دهد.

شمار دیگری از کاربران، قتل این فعال برانداز خارج از کشور را به معنای افزایش تلاش رژیم برای ارعاب و سرکوب مخالفانش در خارج از کشور می‌دانند که اکنون علاوه بر کشورهای همسایه و اروپایی، به کانادا نیز رسیده است.

فعالان توئیتر فارسی با فرا رسیدن آبان‌ماه و نخستین سالگرد کشتار شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری آبان‌ ۹۸ و کشتار دست‌کم ۱۵۰۰ تن در شهرهای مختلف ایران (به استناد خبرگزاری رویترز)، نوشتند که جمهوری اسلامی هم در داخل ایران و هم در خارج دست به کشتار و قتل می‌زند و خون مهدی امین اولین خون آبان‌ماه ۹۹ است که ریخته شده است.

قتل مهدی امین فعال سیاسی ساکن کانادا در حالی افکار عمومی و شبکه‌های اجتماعی را به شدت متأثر و شوکه کرده است که اول آبان مصادف با مراسم چهلم نوید افکاری از اعدام‌شدگان اعتراضات دی‌ماه ۹۷ بود که خانواده‌اش با محدودیت‌های بسیار بر مزار وی برگزار کردند. کاربران فضای مجازی در این ارتباط نوشتند که چرخ ترور و کشتار رژیم ایران در کانادا نیز به کار افتاده است آنهم در حالی که این کشور یکی از جاهاییست که مورد علاقه‌ی اختلاسگران نظام و اعضای خانواده و وابستگان زمامداران جمهوری اسلامی است و میلیون‌ها دلار در آنجا سرمایه‌گذاری‌ کرده‌ و همزمان به تبلیغات فرقه‌ای نیز می‌پردازند.

بسیاری از کاربران با یادآوری شکنجه‌ها، بازداشت‌ها و اعدام‌های صورت گرفته توسط حکومت فقط در طول یکسال اخیر و اکنون قتل یک مخالف رژیم، به شدت از هواداران رژیم ایران، لابیگران و حامیان سیاست‌های جمهوری اسلامی در خارج از ایران که به «ماله‌کشان» معروف شده‌اند، انتقاد می‌کنند.

کاربران توئیتر فارسی همچنین از مماشات جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با جمهوری اسلامی و حامیانش و تبدیل کردن این کشور به لانه‌ی آنها به شدت انتقاد کرده‌ و می‌نویسند که او باید پاسخگوی قتل مهدی امین به عنوان یک شهروند مدافع براندازی جمهوری اسلامی باشد.

برخی کاربران توئیتر مدعی هستند که در طول یکسال اخیر، علاوه بر مهدی امین، کیا کیامهر یک فعال سیاسی دیگر نیز که مخالف رژیم بوده در تورنتو به قتل رسیده است.

این کاربران با اشاره به اینکه کشور کانادا به محل سکونت وابستگان و مهره‌های رژیم، تبدیل شده است، نوشته‌اند که جمهوری اسلامی همانطور که با مبالغ هنگفت هزینه‌ی برگزاری دسته‌های عزاداری و مراسم‌ مذهبی و تبلیغات فرقه‌ای را در شهرهایی چون تورنتو می‌پردازد، در کانادا نقشه‌های آدم‌ربایی، تهدید و قتل نیز برای مخالفانش می‌چیند و اجرا می‌کند.

حامد اسماعیلیون همسر پریسا اقبالیان و پدر ری‌را اسماعیلیون از قربانیان حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراین در صفحه فیس‌بوک خود با اشاره به قتل مهدی امین در تورنتو اعلام کرد که او نیز بارها بطور علنی تهدید به مرگ شده است.

او نوشته است: «بنا نداشتم تهدیدات به مرگ را علنی کنم ولی اگر رد پای یک حکومت خارجی در این قتل پیدا بشود به نظر می‌رسد فرنگی‌کاران جمهوری اسلامی دوباره به ماموریت می‌روند.»

اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 اعلام کرد که از مواجهه با «قاتلین جمهوری اسلامی» واهمه ندارد و «نگرانی هم در کار نیست».

حامد اسماعیلیون همچنین نوشت که به توصیه‌ی وکیل‌اش با پلیس شهر تورنتو و فدرال در تماس است و «قرار است  تحقیقات جامعی در مورد تمام پیغام‌های نفرت‌انگیز، اتومبیل‌های مشکوک، تماس‌های عجیب و تهدیدات به مرگ انجام شود.»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments