بازداشت جمشید شارمهد مسئول گروه «تُندر»؛ سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی: آمریکا باید پاسخگو باشد!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی شنبه ۱۱ امرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد جمشید شارمهد مسئول گروه «تُندر» از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی را در «عملیاتی پیچیده» بازداشت کرده است.

جمشید شارمهد

مشخص نیست بازداشت او در کجا و چگونه صورت گرفته اما حامیان جمهوری اسلامی در توییتر با اشاره به بازداشت روح‌الله زم و جمشید شارمهد فعالان مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور را تهدید به سرنوشت مشابه کرده‌اند.

گروه «تندر» در سال ۱۳۸۳ توسط فتح‌الله منوچهری مشهور به «فرود فولادوند» تاسیس شد. فولادوند خرداد ۱۳۸۵ ناپدید شد و از سرنوشت او تا امروز خبری در دست نیست. شارمهد پس از فولادوند مسئول گروه تندر شد.

اردیبهشت ۱۳۸۷ حدود یک ماه پس از انفجار در حسینیه «سیدالشهدا» شیراز وزارت اطلاعات مدعی شد چند عضو انجمن پادشاهی را که در هتل جهان در تهران مشغول ساخت بمب برای کار گذاشتن در مراکز حساس پایتخت بودند دستگیر کرده است.

گروه تندر زیر عنوان «انجمن پادشاهی ایران» فعالیت می‌کرد. نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی انجمن پادشاهی‌ ایران را مسئول چند خرابکاری از جمله بمب‌گذاری در مقابل منزل امام جمعه نهاوند در ۲۴ دی ۱۳۸۸ معرفی کرده‌اند و حتی ادعا شد که آنها در ترور مسعود علی‌محمدی از دانشمندان اتمی جمهوری اسلامی نقش داشته‌اند.

تصویر جمشید شارمهد با چشم‌بند که در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده

خبر بازداشت جمشید شارمهد که در وبسایت‌های داخلی منتشر شده بود، ساعاتی پس از انتشار از خروجی خبرگزاری تسنیم حذف شد.

در اطلاعیه وزرات اطلاعات آمده «جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر» «از آمریکا عملیات مسلحانه و خرابکارانه در ایران را هدایت می‌کرد».

video
Please enable JavaScript

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از وزارت اطلاعات برای بازداشت شارمهد گفت «رژیم آمریکا در حالی خود را در کنار مردم ایران معرفی می‌کند که تروریست‌های شناسنامه‌دار و کسانی که مسئولیت چندین عملیات تروریستی داخل ایران را بر عهده گرفته و دستشان به خون مردم و شهروندان بی‌گناه ایرانی آلوده است را در خاک خود جای داده و از آنها در ابعاد و اشکال مختلف حمایت و پشتیبانی می‌کند».

موسوی همچنین گفت «آمریکا باید پاسخگوی حمایت از این گروهک تروریستی و دیگر گروهک‌ها و جانیانی که از داخل آمریکا هدایت عملیات خرابکارانه، مسلحانه و تروریستی علیه مردم ایران را بر عهده دارند و خون شهروندان ایرانی را بر زمین می‌ریزند، باشد».

همزمان، حامیان جمهوری اسلامی و چند اکانت امنیتی، فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران مخالف و منتقد جمهوری اسلامی را تهدید به دستگیری کرده‌اند.

مسیح علینژاد در واکنش به آنهایی که او را تهدید کرده‌اند در توییتی نوشته است «روزی رهبر جنایتکارشان علی خامنه‌ای کت‌بسته تحویل دادگاه‌‌های بین‌‌المللی خواهد شد».

تاریخ بازداشت شارمهد مشخص نیست اما فیلمی از اعترافات او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است!

رسانه‌‌های حکومتی نوشته‌اند منفجر کردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجر کردن «حرم خمینی» هنگام برگزاری مراسم عمومی از جمله اقدامات این گروه است.

شنیده‌‌ها حاکیست شارمهد در ترکیه و با همکاری سازمان اطلاعات این کشور «میت» بازداشت شده است. گروهی می‌گویند او ساکن لندن و گروهی می‌گویند در آمریکا ساکن بوده است. ترکیه اخیرا دو جوان ایرانی را که در تظاهرات آبان ۹۸ شرکت داشتند و به آن کشور فرار کرده بودند را نیز به دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی تحویل داد که دادگاه انقلاب برای آنها حکم اعدام صادر کرده است.

نظرات