بازداشت یکی دیگر از مخالفان حجاب اجباری در ترکیه

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

اداره مهاجرت ترکیه با انتشار بیانیه ای درباره نسیبه شمسایی کنشگر مدنی ایرانی که چند روز پیش در ترکیه بازداشت شد نوشت که خانم شمسایی با گذرنامه جعلی کشور آلمان در فرودگاه استانبول بازداشت شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نسیبه شمسایی به اتهام ورود غیرقانونی به ترکیه و اقدام به استفاده از گذرنامه جعلی برای خروج از کشور پنج‌شنبه، ۱۵ آبان‌ماه ۱۳۹۹، دستگیر شد.

خامم شمسایی روز دوشنبه، ۱۹آبان۱۳۹۹، به کمپ پناهجویان شهر «ادیرنه» منتقل شده است.

اداره مهاجرت ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با برخی گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی در مورد «اخراج» نسیبه شمسایی نوشت: «شخص مورد نظر در تاریخ ۵ نوامبر با گذرنامه‌ای متعلق به فرد دیگر که مهر ورود و خروج جعلی خورده است، در فرودگاه بین‌المللی استانبول پیش از پرواز به ایتالیا دستگیر و به مرکز ارجاع در ادیرنه منتقل شده است.»

طبق این بیانیه، روند قضایی و اداری در مورد شمسایی به دلیل جعل مدرک، ورود غیرقانونی به ترکیه و تلاش برای خروج با مدرک جعلی از کشور ادامه دارد.

اداره مهاجرت ترکیه همچنین اعلام کرده که خانم شمسایی تاکنون در زمینه درخواست حفاظت بین‌المللی (پناهجویی) اقدامی نکرده است.

نسیبه شمسایی فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری است که به اتهام‌های «توهین به مقدسات اسلام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق ارتباط یا شبکه برانداز و معاند خارج از کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «فراهم آوردن و تشویق به فساد از طریق کشف حجاب در اماکن عمومی» در سال ۹۸ به مراجع قضایی احضار شده و قبل از تشکیل جلسه دادگاه از کشور خارج شده است.

هفتاد درصد جامعه با حجاب اجباری مخالفند

مهدی نصیری، از چهره‌های شاخص جناح موسوم به اصولگرا و سردبیر سابق روزنامه کیهان می‌گوید که طبق آمار وزارت ارشاد جمهوری اسلامی (که منتشر نشده) ۷۰ درصد جامعه ایران مخالف حجاب اجباری هستند.

نصیری که شبانگاه ۲۶ شهریور در مناظره‌ای در شبکه چهارم تلویزیون ایران شرکت کرده بود، افزود که در قم و خراسان جنوبی نسبت مخالفان به موافقان حجاب اجباری یا بیشتر و یا مساوی است.

او گفت که شدت عمل در برخورد با “زنان بی‌حجاب یا بدحجاب” باعث “پمپاژ تنفر به جامعه” خواهد شد.

نصیری با بیان این که “اصرار حاکمیت به الزام حجاب منجر به دو قطبی شدن جامعه شده است”، تصریح کرد: «تجربه ویدیو و ماهواره نشان داده که در نهایت و دیرهنگام به عدم الزام حجاب می‌رسیم».

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments