بایدن امروز گزارش هلاکت فخری‌زاده را دریافت می‌ کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

رئیس جمهور منتخب آمریکا امروز دوشنبه نخستین گزارش روزانه برای ریاست جمهوری در این کشور را دریافت خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه نخستین گزارش اطلاعاتی را دریافت می‌کند. این گزارش حاوی اطلاعات مهم جهان از نهاد‌های اطلاعاتی آمریکاست.

دفتر بایدن در بیانیه کوتاهی درباره برنامه‌های او در روز دوشنبه گفت: بایدن بعد از این گزارش با مشاوران خود دیدار خواهد کرد.

سیاست بایدن می تواند برای ما خطرساز باشد

الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با اعلام این‌که دولت ترامپ قصد دارد تحریم‌ها علیه رژیم ایران را در هفته‌های آخر دولت کنونی آمریکا تشدید کند، از جو بایدن، رئیس ‌جمهور منتخب خواست تا از این اهرم به‌وجود آمده علیه جمهوری اسلامی استفاده بهینه نماید.

نمایندۀ ویژه آمریکا در امور ایران ابراز اطمینان کرد که در نتیجۀ فشارهای حداکثری دولت ترامپ، رژیم ایران سال آینده با دولت جو بایدن مذاکره خواهد کرد.

این دیپلمات با سابقه آمریکايی همچنین از وزیر خارجۀ جدید آمریکا، آنتونی بلینکن، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن هم به عنوان افرادی فوق‌العاده یاد کرد.

در همین حال یک کارشناس مطالعات آمریکا در تهران به خبرآنلاین گفت: تیم امنیتی کاخ سفید را معمولا وزیر خارجه انتخاب می کند یعنی بلینکن هم مشاور امنیت ملی را تائید کرده، جیک سالیوان از خانواده ای آمده که همیشه در جریان امور مرتبط با ایران بوده اند. پدر او در زمان گروگان گیری سفیر و مسئولیت داشته و با مقامات ارشد انقلابی هم ملاقات هایی می کرده. اما این را هم در نظر بگیرید که سالیوان هم با اینکه یهودی نیست اما به لابی های اسراییل مانند ایپک نزدیک است. با توجه به اینکه بلینکن یهودی است و تیم امنیتی هم با مشورت او انتخاب می شود، طبیعی است که در چنین مواردی یک هماهنگی فکری و نگرش بین این دو نفر وجود داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین، بایدن تیم خود را معرفی کرده و چینش این تیم توجهات زیادی به خود جلب کرده است. برای دموکرات ها سیاست خارجه به اندازه سیاست داخلی اهمیت دارد و به همین دلیل او برای چیدن تیم سیاست خارجی خود وقت و دقت زیادی به خرج داده است.

علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا در این باره گفت: حضور و نفوذی که اسرائیل در منطقه پیدا کرده می تواند اوضاع را غیرعادی کند. حوادثی که در خلیج فارس اتفاق افتاده و اسراییل به کشورهای این حوزه نزدیک شده، باعث نگرانی هایی می شود. اگر مذاکراتی هم با جمهوری اسلامی انجام شود، این بار برخلاف گذشته تنها حول محور مسائل هسته ای نخواهد بود. بلکه مسائل دیگری را هم در بر خواهد گرفت. از جمله ادعاهای حقوق بشری و دخالت در کشورهای منطقه و… . این موضوعات با توجه به رویکردی که جمهوری اسلامی دارد و تیم بایدن، کار را سخت خواهد کرد.

بلینکن چه تفاوت هایی با جان کری دارد؟

بیگدلی در پاسخ به این سئوال گفت: بلینکن آدم بسیار باهوش و جدی است. به مسائل ایران کاملا آگاهی دارد و یکی از طرحان برجام هم بوده. ولی تمایلاتی که نسبت به اسراییل دارد ممکن است فضا را برای ما تنگ تر کند و نتیجه اش ممکن است فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی بر سر مذاکرات غیر هسته ای باشد. آنهم در شرایطی که تهران موضعش را در این خصوص مدت هاست اعلام کرده. بایدن می خواهد که یک کاسه اختلافات با تهران برطرف شود و بعید است که با این وزیر خارجه ای که انتخاب کرده به نظر نمی رسد که بر سر مسائل این چنینی کوتاه بیاید.

به نظر می رسد که بایدن به نوع هوشمندانه ای تیم امنیت ملی را انتخاب کرده است

این کارشناس مسایل آمریکا در این باره گفت: دموکرات ها نسبت به مسائل بین المللی سرسخت تر از جمهوری خواهان هستند. آنها منافع آمریکا را در خارج جستجو می کنند و ابزاری به نام حقوق بشر دارند که بخواهند موضوع را در شورای امنیت مطرح کرده و جمهوری اسلامی را در این شورا با ادعاهایشان محکوم کنند. دموکرات ها سابقه چنین کارهایی را دارند و به همین خاطر نظام باید خیلی با هوشیاری قدم هایش را بردارد و به این سمت برود که مشکلات را برای همیشه حل کند. وگرنه ممکن است راه ها بر روی جمهوری اسلامی بسته شود.

بیگدلی افزود: در داخل ایران این موضوع باید درک شود که وضعیت امروز با دوران اوباما بسیار فرق دارد. جهان در حال تغییر است و یکی از نقشه هایی که بایدن در ذهن دارد این است که یک اجماع بین المللی به وجود بیاورد. بنابراین نباید بگذاریم که چنین اتفاقی بیفتد چون در آن صورت کار ما پیچیده تر خواهد شد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments