بایدن پس از برد در ویسکانسین: ما برنده خواهیم شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

در حالی که دونالد ترامپ شکایت خود را برای جلوگیری از شمارش آراء در برخی از ایالت‌های سرنوشت‌ساز تسلیم مقامات کرده و در حالی که تیم او خواستار بازشماری آرای برخی دیگر از ایالت‌هاست، جو بایدن برنده آرای ایالت ویسکانسین و میشیگان اعلام شد.

مناقشه بر سر آرای ایالت‌های کلیدی در انتخابات آمریکا ادامه دارد. بایدن برنده آرای ایالت ویسکانسین است. سی‌ان‌ان و نیویورک تایمز هم او را برنده میشیگان اعلام کردند.  خبرگزاری آسوشیتدپرس هم آرای میشیگان را متعلق به بایدن اعلام کرد. 

بلافاصله بعدا از اعلام اینکه بایدن آرای الکترال ایالت ویسکانسین را به دست آورده، این نامزد ریاست جمهوری به مقابل دوربین آمد و گفت که هنوز اعلام پیروزی نمی‌کند، اما می‌خواهد بگوید که «وقتی شمارش آراء تمام شود، ما برنده خواهیم شد.»

جو بایدن که همچنان در ویلمینگتون در ایالات «دِلاوِر» است به همراه کاملا هریس مقابل دوربین آمد و سخنرانی‌اش خطاب به همه آمریکایی‌ها بود.

سخنرانی او قطبی نبود و سعی کرد در ستایش از دموکراسی آمریکایی حرف بزند: «دموکراسی تپش قلب این ملت است.»

او تاکید کرد که وظیفه ریاست جمهوری مراقبت از همه آمریکایی هاست – چه آنها که به او رای داده‌اند و چه آنها که به او رای نداده‌اند.

نامزد حزب دموکرات اظهار داشت که «واضح است» ۲۷۰ رأی الکترال لازم برای وارد شدن به کاخ سفید را به دست خواهد آورد، اما او رئیس‌جمهوری همه آمریکا خواهد بود.

اظهارات بایدن در مقابل قطبی‌سازی‌ای است که در کمپ انتخاباتی دونالد ترامپ جریان دارد. در کمپ ترامپ صحبت از تقلب است و دونالد ترامپ می‌خواهد سعی کند مقابل شمارش آرای زودهنگام و آرای پستی را بگیرد. بنا به آمارهای مختلف در ایالت‌های مختلف دموکرات‌ها اقبال بیشتری در بین آرای زودهنگام و پستی دارند.

گروهی از حامیان ترامپ برای اعتراض به یکی از حوزه‌های شمارش آراء در دیترویت رفته‌اند و با شعار «رای‌ها را نشمرید» سعی کردند که مقابل شمارش آراء بیاستند.

ساعتی بعد از سخنرانی بایدن و پس از آن که چند شبکه خبری بایدن را برنده ایالت میشیگان هم اعلام کردند، دونالد ترامپ به توییتر آمد و در توییتی با زبانی تحکم‌آمیز نوشت:

«ما تا جایی که موضوع رأی الکترال مطرح است، منطقه مشترک المنافع پنسیلوانیا (که به ناظران قانونی اجازه بازنگری نمی‌دهد) و ایالت جورجیا و ایالت کارولینای شمالی، که در هریک از آنها ترامپ پیشتاز است  را از آن خود می‌دانیم. به‌علاوه، ما بدینوسیله ایالت میشیگان را هم از آن خود می‌دانیم.»

توییتر بلافاصله این توییت ترامپ را با این عنوان که حاوی اطلاعات نادرست است برچسب زد و محو کرد.

در واکنش به ترامپ و شکایت‌های کمپین انتخاباتی او برای توقف شمارش آراء در پنسیلوانیا و میشیگان، معترضان در منهتن نیویورک به خیابان آمده اند و شعار می‌دهند: «تمام آراء را بشمارید».

▪️ نتایج انتخابات آمریکا تا ساعت ۲ بامداد پنج‌شنبه پنجم نوامبر به وقت تهران (۲۳:۳۰ چهارشنبه به وقت اروپای مرکزی):
👈🏽 رأی الکترال در انتخابات ریاست‌جمهوری: ۲۵۳ برای جو بایدن، ۲۱۴ برای دونالد ترامپ ــ برنده به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد
👈🏽 تعداد کرسی‌ها در مجلس نمایندگان: ۲۰۴ کرسی برای دموکرات‌ها، ۱۸۸ کرسی برای جمهوری‌خواهان ــ ۴۳ کرسی باقی مانده
👈🏽 تعداد کرسی‌ها در سنا: ۴۷ کرسی برای دموکرات‌ها، ۴۸ کرسی برای جمهوری‌خواهان ــ ۵ کرسی باقی مانده


Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments