با بمب‌افکن‌های آمریکایی هر اتفاقی دور از ذهن نیست

جستجو

با بمب‌افکن‌های آمریکایی هر اتفاقی دور از ذهن نیست

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی در یادداشتی به موضوع اعزام بمب‌افکن‌های بی-52 آمریکا به خاورمیانه پرداخت و از جمله نوشت: …چه بسا که انگیزۀ اعزام بمب افکن‌های بی-52 به خاورمیانه اصولاً دفاعی و غیرتهاجمی باشد. ممکن است دولت ترامپ و برخی از متحدان منطقه‌ای آن، نگران بهره‌برداری جمهوری اسلامی و شبه نظامیان نیابتی آن از دوران انتقال قدرت در کاخ سفید برای ضربه زدن به منافع آنها باشند، دورانی که از دولت‌ها به عنوان “اردک افلیج” یاد می‌شود.

اگر منظور این باشد، دولت ترامپ با استقرار بمب‌افکن‌ها به زعم خود در صدد برآمد است تا پیامی روشن و قاطع به (رژیم) ایران و نیروهای متحد آن در خاورمیانه بفرستد که ارادۀ آن را حتی در دوران انتقال قدرت جدی بگیرند و اصطلاحاً دست از پا خطا نکنند وگرنه با واکنش تندی روبرو خواهند شد.

در هر صورت، در دو ماه پیشِ رو بازار گمانه‌زنی‌ها در بارۀ رفتار ترامپ همچنان گرم خواهد ماند و هر اتفاقی نیز دور از ذهن نیست. سفری که گفته می‌شود فرماندۀ سپاه قدس به برخی کشورهای منطقه داشته است، به نظرم ناشی از انتظار وقوع هر اتفاق غیرمترقبه‌ای در این دو ماه آینده است!

فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» روز گذشته در وبسایت خود اعلام کرد که تعدادی بمب افکن‌های استراتژیک «بی-۵۲ اچ» را در خاورمیانه مستقر کرده است.

در بیانیه این مرکز آمده است که در ۲۱ نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی دو بمب افکن بی-۵۲ متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده برای انجام ماموریت به منطقه خلیج فارس در خاورمیانه فرستاده شده‌اند.

بر اساس بیانیه، هدف از این کار «جلوگیری از تجاوز و دادن اطمینان خاطر به شرکا و متحدان ایالات متحده» بوده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده در ادامه می‌افزاید: «این مأموریت بدون توقف، توانایی ارتش ایالات متحده را در استقرار نیروی هوایی جنگی خود در هر نقطه از دنیا آنهم در یک بازه زمانی کوتاه، و توانایی ادغام در عملیات برای كمك به حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای نشان می‌دهد.»

در طول این مأموریت، کادر بمب افکن‌ها با هواپیماهای جنگنده‌ آمریکا و نیروهای محافظ نفتکش‌ها در منطقه تعامل دارند.

استقرار این بمب افکن‌های استراتژیک در خاورمیانه در حالی انجام می‌شود که کمتر از یک‌هفته پیش کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد با دستور دونالد ترامپ قرار است تا ۱۵ ژانویه از شمار نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان کاسته شود.

نیویورک تایمز نیز پیش از این گزارش داده بود که پس از انتخابات ۳ نوامبر ایالات متحده، دونالد ترامپ گزینه حمله به تاسیسات هسته‌ای رژیم ایران را با مشاوران و مقامات ارشد نظامی کشورش به بحث گذاشته بود.

ورود جنگنده‌های آمریکا برای مقابله با دشمن

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد، هواپیماهای اف ۱۶ نیروی هوایی این کشور به منظور بهبود توانمندی‌های نیروها در مقابله با دشمن به پایگاه هوایی در امارات رسیدند.

‎به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرماندهی مرکزی آمریکا در صفحه توئیتر خود به زبان عربی نوشت: هواپیماهای اف 16 نیروی هوایی آمریکا از اسپانگداهلیم در آلمان وارد پایگاه هوایی الظفره در امارات شدند.

در این توئیت که چند عکس از هواپیماها نیز ضمیمه آن شده، آمده است، هواپیماهای مزبور پنجشنبه گذشته وارد امارات شدند و هدف از این اقدام بهبود توان فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا برای مقابله با دشمن و تقویت ثبات و امنیت است.

فرماندهی مرکزی آمریکا به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments