بخشداری «جالق» در اعتراض به کشته شدن دو شهروند بلوچ به آتش کشیده شد

جستجو

بخشداری «جالق» در اعتراض به کشته شدن دو شهروند بلوچ به آتش کشیده شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
Share

کشته شدن سه شهروند در بخش جالق از توابع سراوان استان سیستان و بلوچستان خشم مردم را به دنبال داشت. معترضان ساختمان بخشداری را به آتش کشیدند.

ساختمان بخشداری جالق در استان سیستان و بلوچستان به آتش کشیده شد. ۱ آذر ۱۳۹۷

یک گروه ناشناس در جالق از توابع شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان صبح پنجشنبه یکم آذر به ساختمان بخشداری حمله کردند و بخشداری را آتش زدند.

یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد از محل استقرار ساختمان بخشداری جالق دود سیاه بلند می‌شود و یک رهگذر می‌گوید: بخشداری را آتش زدند. در یک ویدئو دیگر هم صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

برخی منابع خبری «مردم خشمگین جالق» را عامل این آتش‌سوزی معرفی کردند که در اعتراض به مین‌گذاری‌های سپاه پاسداران در نقاط مرزی بلوچستان دست به این اقدام زدند.

یک ویدئو از آتش گرفتن بخشداری جالق را در ادامه ببینید:

کمپین فعالان بلوچ شامگاه چهارشنبه ۲۹ آذر از کشته شدن دو شهروند بلوچ و زخمی شدن یک تن دیگر بر اثر انفجار مین در مرز کلگان سراوان خبر داده بود.

هویت کشته شدگان «شاه حسین» و یک شهروند بلوچ پاکستان اعلام شده است. «آصف» شهروند بلوچ ساکن جالق نیز در این حادثه به شدت از ناحیه از پا آسیب دیده است.

پیش از این نیز منابع خبری از کشته‌ و زخمی شدن حداقل دو بلوچ دیگر در نقطه مرزی کلگان بر اثر مین‌گذاری‌های سپاه پاسداران خبر داده بودند.

سپاه پاسداران ایران از سال ۱۳۸۸ کنترل مرزهای بلوچستان را در اختیار دارد و به گفته فعالان بلوچ در برخی از مناطق به منظور آنچه که «تامین امنیت» عنوان می‌کند، به مین‌گذاری اقدام کرده است.

این اقدام طی سال‌های گذشته موجب کشته و زخمی شدن بلوچ‌های ساکن در این مناطق که برای امرارمعاش گازوئیل و بنزین جابجا می‌کنند، شده است.

سالانه نیز ده‌ها شهروند بلوچ براثر تیراندازی ماموران مرزی کشته می‌شوند. سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران دومین استان با نرخ بیکاری بالا است. مناطق جنوبی این استان که محل سکونت بلوچ‌ها است، نرخ بیکاری بالاتری دارد و بسیاری از ساکنان این مناطق به کولبری و یا آنچه که رسانه‌های حکومتی «قاچاق سوخت» می‌نامند، روی می‌آورند.

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments