برایان هوک: توافق جدید با ایران علاوه بر ممنوعیت دائمی غنی‌‌سازی شامل برنامه‌‌های موشکی و منطقه‌‌ای هم می‌‌شود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پنجشنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی‌ماه)، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اورینت»، به تشریح توافق جدید مورد نظر دونالد ترامپ برای جایگزینی با برجام پرداخت.

برایان هوک

برایان هوک نخست به بیان برنامه‌‌ها و دستاوردهای دولت ترامپ در برابر رژیم ایران پرداخت و گفت: «سیاست‌های کاخ سفید در دوره فعلی کارآمدتر از گذشته بوده است.»

هیفی بوظو مجری شبکه اورینت درباره‌‌ی تفاوت توافق مورد نظر ترامپ با توافق اتمی سال ۲۰۱۵ پرسید که برایان هوک پاسخ داد: «در این توافق ممنوعیت دائمی غنی‌‌سازی اورانیوم در ایران بر اساس قطعنامه شورای امنیت بازگردانده خواهد شد چون در حال حاضر نیز نیمی از کشورهای دارای برنامه اتمی، غنی سازی انجام نمی‌دهند و ایران نیز نیازی به غنی‌‌سازی ندارد.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «این توافق با تصویب نهایی سنا به یک معاهده و سپس قانون بین‌المللی تبدیل خواهد شد، چون توافق اوباما تنها در حد یک تعهد سیاسی بود. همچنین در این توافق موضوعات بسیار گسترده‌تر از مسائل اتمی و شامل برنامه‌‌های موشکی و تجاوزات منطقه‌ای و شبه نظامیان خواهد بود.»

بسیاری از تحلیلگران معتقدند پس از فعال شدن «مکانیسم ماشه» با تصمیم سه کشور اروپایی باقی‌‌مانده در توافق اتمی «برجام» در آستانه نابودی است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دو سال گذشته دائم تاکید کرده است که هدف از کارزار فشار حداکثری به جمهوری اسلامی تغییر رفتار جمهوری اسلامی و رسیدن به یک توافق جدید بر اساس «شروط ۱۲گانه» است و تهدید کرده در غیر این صورت تحریم‌‌ها تا فروپاشی اقتصادی رژیم ادامه خواهد داشت.

[embedded content]

روز ۱۴ ژانویه (۲۴ دی‌‌ماه)، نخست وزیر بریتانیا گفت طرح ترامپ درباره برنامه اتمی ایران می‌‌تواند جایگزین برجام شود. بوریس جانسون خواستار کاهش تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده شد و گفت اجرای طرح احتمالی ترامپ قدم بزرگی رو به جلو است و اگر بخواهیم برجام را از بین ببریم باید جایگزینی برای آن داشته باشیم.

نخست وزیر بریتانیا همچنین گفته بود مشکل برجام این است که از نگاه آمریکا این توافق منقضی می‌‌شود. طبق این توافق پس از پانزده سال یعنی سال ۲۰۲۵ میلادی جمهوری اسلامی می‌تواند بدون محدودیت‌های آمده در برجام فعالیت‌های هسته‌ای را از سر بگیرد. این در حالیست که به اعتراف مقامات نظام در مدتی هم که برجام از ژانویه ۲۰۱۶ تا خروج آمریکا از آن، اجرایی شده بود، جمهوری اسلامی برخی فعالیت‌ها را مخفیانه ادامه داده بود!

امروز، جمعه ۲۷ دی ۹۸، علی خامنه‌‌ای رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه تاکید کرده که تن به توافق جدید نخواهد داد و هیچ مذاکره‌‌ای با آمریکا نخواهد کرد و اگر قرار باشد مذاکره‌ای با اروپایی‌ها شود، نه از موضع ضعف بلکه از موضع قدرت خواهد بود.

پیش از این ترامپ با تاکید بر اینکه آمریکا در کنار مردم ایران برای آینده‌ی بهتر ایستاده است، به مقامات رژیم ایران هشدار داده بود که آنها حق داشتن سلاح هسته‌ای ندارند و نباید اینترنت را قطع کرده و معترضان را بکُشند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments