برجام؛ تیم بایدن دارد از خوشبینی قبلی فاصله می گیرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

یک کارشناس مسایل بین المل در تهران گفته: تیم سیاست خارجی بایدن بر خلاف دوره اوباما احتمالا نقش بیشتری در سیاست خارجی آمریکا بازی خواهد کرد. از این رو معتقدم تیم بایدن هدفدار انتخاب شده اند.

رحمان قهرمان پور در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به انتخاب آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه پیشنهادی جو بایدن با بیان این که باید دید بلینکن در دوره وزارتش هم بر اساس دیدگاه ها و نظراتی که قبلا داشته است عمل می کند یا خیر، گفت: با توجه به این که احتمالا جو بایدن به خاطر سنش رییس جمهور تک دوره ای خواهد بود از این رو به افراد توانمند و کارآمد نیاز دارد.

این کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد: هنوز نمی دانیم در صحنه عمل و واقعیت تیم سیاست خارجی بایدن چگونه و با چه روشی عمل خواهد کرد. در عین حال جو بایدن در کمپین های انتخاباتی اش در بحث ایران و چین مدعی شده است که ایران و چین باید رفتار خود را بر اساس قواعد بین المللی تنظیم کنند.

قهرمان پور با اشاره به اظهارات وندی شرمن درباره بازگشت آمریکا به برجام که گفته است این امر پیچیده خواهد بود گفت: بعید به نظر می آید بایدن از هزینه ای که ترامپ برای خروج از برجام داده است دست بکشد یا از آن استفاده نکند و صحبت های شرمن هم موید همین مساله است. برداشتن تحریم ها آسان نخواهد بود و بحث موشکی احتمالا در دست انداز منافع طرف ها قرار می گیرد و اینکه همه تحریم ها طبق برجام و نیز تحریم هایی که فراتر از آن اعمال شده است برداشته شود نیز احتمالا با مشکل مواجه می شود. به نظر در داخل تیم بایدن درباره اینکه بدون پیش شرط به برجام بازگردند یا نه دیدگاه های متفاوتی شکل گرفته است. تیم بایدن دارد از خوشبینی قبلی فاصله می گیرد و بلینکن هم از این فضا متاثر خواهد بود.

رادیو بین المللی فرانسه پیش تر در گزارشی در باره وزیر خارجه جدید آمریکا گفته بود: با انتخاب آنتونی بلینکن، به عنوان وزیر امور خارجۀ جدید آمریکا، جو بایدن ،رئیس جمهوری منتخب این کشور، قدیمی‌ترین و معتمدترین مشاور خود را در سیاست خارجی عهده‌دار مهمترین وزارتخانۀ آمریکا پس از دورۀ ترامپ کرده است. آنتونی بلینکن یهودی فرهیخته، فرانسه‌زبان و موسیقی‌دان، فارغ‌التحصیل رشتۀ حقوق از هاروارد، سیاستمداری کارکشته، مدافع حقوق بشر تا سر حد پشتیبانی از مداخلۀ نظامی و تنها منتقد جدی برجام در کابینۀ باراک اوباما به شمار می‌رود.

یکی از دوستان نزدیک بلینکن می گوید: او به عنوان معاون وزیر امور خارجۀ در دولت اوباما خواستار مداخلات نظامی آمریکا در دفاع از حقوق بشر بود. بلینکن بارها در خصوص بحران سوریه به باراک اوباما گفته بود که “ابرقدرت‌ها لاف نمی‌زنند.” او در ماه مه گذشته در مصاحبه‌ای با شبکۀ تلویزیونی “سی بی اس” با تلخی از سیاست مماشات اوباما در قبال رژیم سوریه یاد کرده و گفته بود : “ما نتوانستیم از وقوع یک فاجعۀ انسانی در سوریه جلوگیری کنیم و هرگز این را فراموش نخواهم کرد.”

پایبندی آنتونی بلینکن به حقوق بشر ریشه در سرگذشت خانواده‌اش به ویژه پدرخوانده‌اش، ساموئل پیسار، یکی از جوانترین نجات یافتگان اردگاه‌های مرگ آلمان نازی دارد.

خبر انتصاب آنتونی بلینکِن، اسرائیل را از نگرانی درآورد

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا شب گذشته در توییتی برخی از اعضای دولت تازه ایالات متحده را معرفی کرده است. در میان این افراد نام آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی به چشم می‌خورد.

این هر دو از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا در دوره اوباما بودند که در گفت‌وگوهای منجر به توافق هسته‌ای با رژیم ایران نقش داشتند.

آنتونی بلینکن در یک خانواده یهودی در نیویورک به دنیا آمده و در سن ۹ سالگی به همراه مادر و همسر مادرش به پاریس مهاجرت کرده است. ساموئل پیزار همسر مادر بلینکن یک وکیل آمریکایی است که در لهستان زاده شده و از بازماندگان هولوکاست بود.

رادیو پیام اسرائیل در این باره خبر داد که گزیده شدن آنتونی بلینکِن به عنوان وزیر خارجه آینده ایالات متحده، از جانب برخی محافل سیاسی در اسرائیل با آرامش خاطر و حتی خرسندی روبرو شده است.

این منبع افزود: آشنایان امور می گویند که بلینکن فردی سنجیده است و در گذشته گفته بود که دولت حزب دموکرات نباید اقدامات دولت جمهوریخواه را در انتقال سفارتخانه آمریکا به اورشلیم باطل سازد و این سفارتخانه نباید به تل آویو بازگردانده شود.

آشنایان امور در اسرائیل می گویند که آنتونی بلینکِن فرد با تجربه ای است و اوضاع جهانی را به خوبی می شناسد و انتصاب او ممکن است یک جایگزین بجا باشد.

در اورشلیم گمان بر آن است که هویت شخصیت هایی که دولت آینده آمریکا را تشکیل دهد، می تواند نشانگر سیاست هایی باشد که جو بایدن در برابر اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه در پیش خواهد گرفت.

بلینکِن در گفتگو با نشریه «جیوش اینسایدر» وعده داده که دولت بایدن سیاست به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی کشور‌های عربی را دنبال کند و با رژیم ایران نیز در باره برخی موضوعات از جمله توافق برجام مذاکره نماید.

این در حالیست که نخست وزیر اسرائیل در تازه ترین پیام خود به دولت انتقالی آمریکا گفته: بازگشت به توافق موسوم به برجام به صلاح منطقه خاورمیانه و جهان نیست و سیاست فشار حداکثری علیه حکومت ایران، به هدف مهار کردن اقدامات ویرانگر آن باید ادامه یابد.

دولت های بحرین و عربستان سعودی نیز خواست های مشابهی عنوان کرده اند.

در همین حال امروز اعلام شد که پس از عادی سازی روابط میان اسرائیل و برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، عربستان سعودی نیز به انجام توافق صلح با اسرائیل نزدیک می شود که به گفته ناظران، یک چرخش اساسی در منطقه است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments