برنامه غرب برای حزب الله؛ نگرانی جمهوری اسلامی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

رئیس جمهور فرانسه از ترامپ خواسته است که برای کاهش نفوذ رژیم ایران به لبنان کمک کند. به گفته ناظران، جمهوری اسلامی از تحولات لبنان به شدت نگران است.

تظاهرات روز گذشته در بیروت که با آتش زدن موسسات دولتی همراه بود، نگرانی بسیاری در جمهوری اسلامی به وجود آورده است. این ارزیابی امروز (یکشنبه) از جانب شماری از کارشناسان امور خاورمیانه در رسانه های اسرائیلی مطرح گردید. آن ها نوشتند: آشوب سیاسی در لبنان ممکن است در مسیری پیش رود که ممکن است همه سرمایه گذاری های سنگین رژیم ایران برای به وجود آوردن و تقویت حزب الله را برباد دهد.

در همین حال سفر اخیر رئیس جمهور فرانسه به بیروت بازتابی وسیع در رسانه‌ها داشته است. گفته می‌شود که فرانسه برنامه‌هایی برای آینده لبنان در دست اجرا دارد.

بنا به گزارش شبکه خبری فرانس24، مکرون در گفتگوی تلفنی از ترامپ درخواست کرده که با کمک به مردم لبنان مانع از غرق شدن لبنان شود. او تلاش‌های خود را ناظر بر هدف بازسازی این کشور اعلام کرده است.

مکرون گفته است که فرانسه تلاش خواهد کرد کمک‌های گردآوری شده مستقیما به مردم و نهادهای غیردولتی تحویل داده شود.

برخی منابع در جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه با ابراز نگرانی گفته اند که تحویل مستقیم کمک‌ها به مردم، عملا هدف تضعیف و حذف حزب‌الله را دنبال می‌کند.

سایت “اعتمادآنلاین” در مقاله‌ای تحت عنوان “خواب‌هایی که مکرون برای آینده لبنان دیده است”، مدعی شده که سیاست فرانسه در لبنان برای این کشور و منطقه “ویرانگر” خواهد بود.

به گفته این منبع، یکی از اهداف مکرون در لبنان تبدیل بیروت به منطقه‌ای خلع سلاح‌شده از حزب‌الله است. همچنین فرانسه خواستار تعطیلی همه انبارهای سلاح و موسسات حزب‌الله در بیروت است.

در ادامه این مقاله از کنترل بین‌المللی بیروت توسط نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و حتی از کنترل فرودگاه‌ بین‌المللی بیروت نیز سخن رفته است.

قرار است تا ساعاتی دیگر ویدئو کنفرانس مربوط به بحران لبنان از جمله با حضور رهبران فرانسه، آمریکا و انگلیس برگزار شود.

رادیو پیام اسرائیل در تفسیری با عنوان “یک فاجعه بزرگ در لبنان، می‌تواند سرآغازی برای بیرون راندن رژیم ایران از منطقه باشد”، اعلام کرد: اکنون یک فرصت طلایی به وجود آمده که کشورهای غربی دست همکاری به یکدیگر، و دست همیاری به ملت لبنان بدهند و حکومت فتنه گر کنونی ایران را از آن کشور اخراج کنند. بسیاری از مردم لبنان نیز برای شرکت در این امر مهم آمادگی دارند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments