برگزاری نشست مجازی سران گروه ۲۰ به میزبانی عربستان

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۲ دقیقه پیش

نشست گروه گروه ۲۰

توضیح تصویر،

عربستان میزبان این دوره اجلاس گروه بیست است

اجلاس سالانه گروه ۲۰ به میزبانی عربستان سعودی و به دلیل همه گیری ویروس کرونا به صورت مجازی از امروز آغاز به کار کرد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان در سخنرانی خود خواستار آن شد تا واکسن کرونا در دسترس همگان قرار گیرد.

او در جمع ثروتمندترین کشورهای جهان گفت که کشورهای فقیرتر باید دسترسی مقرون به صرفه ای به منابع مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا داشته باشند.

عربستان سعودی به عنوان اولین کشور عربی میزبان این نشست دو روزه است.

عربستان امیدوار بود که پذیرای رهبران جهان در ریاض باشد و بتواند اصلاحات اجتماعی و اقتصادی اخیر خود را در معرض نمایش بگذارد، اما شیوع ویروس کرونا باعث شد که اجلاس امسال به صورت مجازی برگزار شود. همچنین وضعیت حقوق بشر در عربستان از جمله بازداشت فعالان و روزنامه نگاران، میزبانی این کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است.

این نشست در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنان از پذیرش شکست در انتخابات اخیر ریاست جمهوری خودداری کرده و فعالان از آن چه که پاسخ نادرست اعضای گروه ۲۰ به بحران‌های اقتصادی فعلی می‌خوانند، انتقاد کرده‌اند.

سازمان‌های امدادرسان در تلاش هستند تا رهبران گروه ۲۰ را به اختصاص کمک‌های مالی فوری به کشورهای فقیر در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا تشویق کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه قرار است آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و ولادیمیرپوتین، رئیس جمهوری روسیه دراین نشست سخنرانی کنند.

سازمان دهندگان نشست سران روه ۲۰ گفته‌اند که کشورهای عضو این گروه بیش از ۲۱ میلیارد دلار برای مقابله با همه‌گیری کرونا کمک کرده‌اند. کرونا ۵۶ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و باعث مرگ ۱.۳ میلیون نفر شده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از رهبران گروه ۲۰ خواسته تا “تعهدی قاطع” برای تمدید کمک‌ها به کشورها برای مقابله با ویروس کرونا تا پایان سال ۲۰۲۱ ارائه دهند.

نشست گروه گروه ۲۰

توضیح تصویر،

نشست سال گذشته گروه ۲۰ در شهر اوزاکای ژاپن برگزار شد

گروه ۲۰ چیست؟

هر ساله نشستی با حضور رهبران بیست کشوری که بزرگ‌ترین و سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد دنیا را دارند تشکیل می‌شود که به اختصار گروه ۲۰ گفته می‌شود.

اعضای گروه ۲۰ در مجموع ۸۵ درصد تولید ناخالص داخلی دنیا و دو سوم جمعیت جهان را در بر می‌گیرند.

این گروه دبیرخانه دائمی‌ ندارد و هر ساله در ماه دسامبر یکی از اعضای آن به صورت چرخشی ریاستش را برعهده می‌گیرد.

کشوری که ریاست گروه ۲۰ را برعهده می‌گیرد، مسئول سازماندهی و برگزاری نشست بعدی رهبران خواهد بود و نشست‌های متفرقه دیگری را نیز باید برگزار کند.

اعضای گروه ۲۰ می‌توانند کشوری را هم که عضو این گروه نیست به نشست دعوت کنند، اسپانیا همیشه به نشست‌های گروه ۲۰ دعوت می‌شود.

اولین نشست گروه ۲۰ در سال ۱۹۹۹ در شهر برلین آلمان برگزار شد. این نشست پس از بحران اقتصادی شرق آسیا برگزار شد و تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر اکثریت کشورهای جهان گذاشت.

گروه کشورهای ۸، هشت کشور ثروتمند دنیا، با اضافه کردن کشورهایی که سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد را داشتند، مانند چین، برزیل و عربستان سعودی گروه ۲۰ را تشکیل دادند. گروه ۸ بعدا روسیه را کنار گذاشت و پس از آن، با عنوان گروه ۷ شناخته می‌شود.

در ابتدا نشست‌های گروه ۲۰ تنها با حضور وزیران اقتصاد و روسای بانک مرکزی اعضا تشکیل می‌شد اما پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و ورشکستگی بانک‌ها و بالا رفتن آمار بیکاری و رکود دستمزدها، گروه ۲۰ نشستی اضطراری را با حضور روسای جمهور و نخست‌وزیران تشکیل داد.

از آن پس مسئولان ارشد کشورها در جلسه سالانه شرکت می‌کنند.

در نشست گروه ۲۰، رهبران کشورها در خصوص مهمترین مسائل اقتصادی و مالی روز دنیا تبادل نظر و تلاش می‌کنند تا برنامه‌هایشان با هم هماهنگ باشد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments