بشار اسد، فیصل مقداد را به‌عنوان وزیر امور خارجه منصوب کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۶ دقیقه پیش

سوریه

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، در پی مرگ ولید معلم وزیر خارجه پیشین این کشور، فیصل مقداد را به‌عنوان وزیر امور خارجه منصوب کرد. صنا، خبرگزاری رسمی سوریه عصر امروز (۲۲ نوامبر) خبر اعلام انتصاب آقای مقداد را منتشر کرد.

آقای مقداد پیش از این، معاون وزیر خارجه بود و از سال ۲۰۰۶ طی جنگ داخلی نزدیک به ده ساله این کشور، دستیار وزیر خارجه و مهاجرین بوده، و همواره از حامیان آقای اسد در جنگ داخلی این کشور به شمار می‌آید.

رئیس جمهور سوریه علاوه بر این انتصاب، بشار جعفری دیپلمات باسابقه را به‌عنوان جانشین آقای مقداد در سمت دستیار وزیر خارجه منصوب کرد.

آقای جعفری از ژوئن ۲۰۰۶ نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل، نیویورک بود.

بیشتر بخوانید:

در پی درگذشت آقای معلم، وبگاه الشرق الاوسط به نقل از دیپلمات‌های غربی گفت تصور می‌شود در مقایسه با نامزدان دیگر تصدی پست وزارت امور خارجه، آقای مقداد نزیکترین رابطه را با ایران داشته باشد. این وبگاه می‌افزاید بشار جعفری و ایمان سوسان (یک مقام دیگر وزارت خارجه) رقیب تصدی این سمت بودند.

بنا به گزارش این وبگاه، موضع آقای جعفری نیز به تهران”نزدیک” است؛ این درحالیست که آقای سوسان بیشتر به روسیه نزدیک‌تر است.

آقای معلم،‌ معاون نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور هفته پیش در سن ۷۹ سالگی فوت کرد.

وی سال ۲۰۰۶ بعنوان معاون نخست وزیر سوریه منصوب شد و چندی نیز بعنوان نماینده سوریه در سازمان ملل نیز فعالیت کرد.

دولت سوریه در بیانیه‌ای گفت که “وی بعنوان فردی با مواضع میهن‌پرستانه شهرت داشت”.

آقای معلم دفاع بی‌چون و چرا از سرکوب خونین اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم توسط بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ابتدای بهار عربی را که منجر یک دهه جنگ داخلی شد را در کارنامه داشت.

وی از مدافعان روسیه و نقش رو به رشد نظامیان ایران و شیعیان در سوریه بود. بسیاری از مخالفان دولت سوریه حضور نظامی ایران و روسیه در سوریه را نوعی اشغال می‌دانند و آن را علت دامن زدن به تنش‌های فرقه‌ای در کشوری که اکثریت آن سنی مذهب است قلمداد می‌کنند.

آقای معلم در سال ۲۰۰۶ گفته بود که “من آماده‌ام تا سرباز حسن نصر‌الله، رهبر حزب الله لبنان باشم”.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments