بقایای ۲۳۰ جسد در گوری جمعی در سریلانکا کشف شده است

جستجو

بقایای ۲۳۰ جسد در گوری جمعی در سریلانکا کشف شده است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

هنوز مشخص نیست قربانیان چه کسانی هستند یا چگونه کشته شده‌اند.
Image caption هنوز مشخص نیست قربانیان چه کسانی هستند یا چگونه کشته شده‌اند.

متخصصان در سریلانکا می‌گویند گور جمعی که اوایل سال جاری در شهر منار در شمال غربی این کشور کشف شده بزرگترین گور جمعی سریلانکاست.

در این گور جمعی که در منطقه‌ای سابقا جنگی واقع شده تا ماه اوت امسال بقایای ۹۰ جسد پیدا شده بود اما حالا تعداد اجساد پیدا شده به ۲۳۰ رسیده است.

گروه‌های حامی حقوق بشر می‌گویند دست کم ۲۰ هزار نفر در جنگ داخلی این کشور که در سال ۲۰۰۹ پایان یافت ناپدید شده‌اند.

این جنگ داخلی ۲۶ ساله میان جدایی‌طلبان تامیل و ارتش این کشور دست کم ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشت.

اوایل سال جاری کارگرانی که مشغول حفاری پی ین محل برای بنای ساختمانی تازه بودند بقایای اجسادی را پیدا کردند. در پی آن یک دادگاه حکم داد که این محل برای پیدا کردن اجساد بیشتر به دقت جستجو شود.

هنوز مشخص نیست قربانیان چه کسانی هستند و چگونه کشته شده‌اند.

پروفسور راج سومادوا، متخصص باستان‌شناسی و پزشکی قانونی از دانشگاه کلانیای سریلانکا گفته است: “ما تا امروز ۲۳۰ جسد را از این محل بیرون کشیده‌ایم. بنا به تجربه من این بزرگترین گور جمعی است که تا کنون پیدا شده است.”

به گفته این متخصص حفاران، به جز بقایای انسان‌ها، اشیائی فلزی، چینی، سرامیک و همینطور جواهراتی که به تن برخی قربانیان بوده پیدا کرده‌اند.

او گفته است: “استخوان‌ها پراکنده‌اند و به سختی می‌توان وضعیت اجساد را مشخص کرد. برخی استخوان‌ها گم‌شده‌اند. بسیار هرج و مرج است.‌

اقلیت قومی تامیل در شهر منار اکثریت دارند و رهبران این گروه می‌گویند صدها نفر از مردم این محل در طول جنگ داخلی ناپدید شده‌اند.

درحالی که منار در طول جنگ داخلی عمدتا تحت کنترل ارتش سریلانکا بود، شورشیان ببرهای تامیر مناطق حاشیه و بخش‌های دیگری از این بخش را در اختیار داشتند. سرانجام نیروهای امنیتی و نظامی سریلانکا بعد از جنگی خونین که ده سال پیش به پایان رسید کنترل کل این منطقه را به دست گرفتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بسیاری در طول این جنگ بازداشت شدند و تعداد زیادی نیز ناپدید شده‌اند.

بقایای اجساد بعد از خروج از این محل در اختیار دادگاه در منار قرار می‌گیرند که قرار است مشخص کند گام بعدی در پی پایان بیرون کشیدن اجساد از این گور جمعی چه خواهد بود.

از زمانی که جنگ داخلی در سریلانکا به پایان رسیده تعدادی گور جمعی در مناطق درگیری‌ها کشف شده است.

گروه‌های حامی حقوق بشر معتقدند هم ارتش و هم ببرهای تامیل عامل قتل گسترده غیرنظامیان در سریلانکا بوده‌اند.

دولت سریلانکا دست داشتن نیروهای نظامی در قتل و ناپدید شدن غیرنظامیان را انکار کرده و ارتش نیز ارتباط سربازان خود با اجساد یافته شده در گورهای جمعی را رد کرده است.

دولت سریلانکا اوایل سال جاری بعد از سال‌ها فشار بین‌المللی سرانجام پذیرفت یک نهاد مستقل را برای پیدا شدن ناپدیدشدگانه در جنگ داخلی این کشور اختصاص دهد.

این نهاد بخشی از هزینه‌های مربوط به حفاری وگورکنی در این منطقه را برعهده گرفته است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments