بنکسی سه نقاشی را برای وقف به بیمارستانی در بیت‌لحم به حراج گذاشت

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۶ دقیقه پیش

بنسکی

توضیح تصویر،

این نقاشی‌ها به پناهجویان مرتبط است

نقاشی‌های بنکسی، دیوارنگار نامدار، با تم بحران پناهندگی به مبلغ بیش از ۲.۲ میلیون پوند (۲.۹ میلیون دلار) در یک حراجی در لندن به فروش رفت؛ مبلغ فروش قرار است وقف بیمارستانی در بیت‌لحم شود.

این نقاشی‌ها که یک کار هنری سه‌گانه (تریپتیک) به نام “نمای دریای مدیترانه در ۲۰۱۷” است دیروز (سه‌شنبه) در سادبیز لندن حراج شد. مضمون نقاشی‌ها بحران پناهندگی در اروپاست و بنکسی آنها را برای وقف به بیمارستان کودکان به حراج گذاشت.

تخمین اولیه برای فروش این نقاشی‌ها مبلغ ۱.۲ میلیون پوند بود.

بیشتر بخوانید:

مبلغ فروش این نقاشی‌ها صرف ساخت بخش جدیدی برای بیماری‌های حاد قلبی و تجهیزات توانبخشی کودکان در “انجمن اعراب بیت‌لحم برای توانبخشی” خواهد شد.

این اثر از سال ۲۰۱۷ بر دیواری در هتل “والد آف” (به معنی محصور بین دیوارها) به نمایش گذاشته شده بود. خود بنکسی همان سال در تاسیس این هتل در بیت‌لحم سهیم بود.

بنکسی برای خلق این سه‎گانه، روی سه نقاشی قدیمی روغنی سبک دوره رمانتیک، دوباره نقاشی کرده است. او به این سه نقاشی که چشم‌اندازهایی از دریایی خروشان هستند، تصاویری از جلیقه‌های نجات و بویه‌های (شناورهای) رها شده، اضافه کرده است.

بنسکی

توضیح تصویر،

بنکسی برای خلق نقاشی‌های سه‎گانه، روی سه نقاشی قدیمی روغنی سبک دوره رمانتیک، دوباره نقاشی کرده است

بنسکی

توضیح تصویر،

در سال‌های اخیر هزاران نفر برای فرار از جنگ در کشورشان تن به مهاجرت از طریق دریا دادند، و صدها نفر در دریا غرق شدند

این نقاشی‌ها برای بیان بحران مهاجرت در اروپا در دهه گذشته است؛ بحرانی که در آن شاهد فرار صدها هزار انسان از جنگ و درگیری هستیم، که تلاش می‌کنند خود را به قاره اروپا برسانند، و برای این کار تن به سفری خطرناک روی دریای مدیترانه و دریای اژه می‌دهند.

الکس برانکزیک، رئیس بخش هنرهای معاصر اروپا در سادبیز، قبل از شروع حراجی گفت “بنکسی برای خلق نمای دریای مدیترانه در ۲۰۱۷ سه نقاشی روغنی را با هنرنمایی خودش مخدوش کرد تا آثاری را خلق کند که در عین اینکه چشم‌اندازی از قرن نوزدهم را نمایش می‌دهد، ولی نورافکن را روی یکی از بحران‌های عظیم قرن بیست و یکم می‌اندازد”.

آقای برانکزیک اضافه کرد “نقاشی ‌سه‌گانه بنکسی در گالری ‘از رامبرانت تا ریشتر ‘ سادبیز، در کنار مشهورترین نقاشان تاریخ، از جمله برناردو بلوتو، یان ون گوین، و ویلیام ترنر به دیوار آویزان است… با این حال کار او به دلیل پیام سیاسی که دارد جدا قرار گرفته است”.

نقاشی “شامپانزه‌ها در پارلمان بریتانیا” که در آن بنکسی نمایندگان پارلمان بریتانیا را به شکل شامپانزه به تصویر کشیده است، اکتبر سال گذشته (۲۰۱۹) به مبلغ ۹.۹ میلیون پوند به فروش رفت.

بنسکی

توضیح تصویر،

یکی از کارهای اخیر بنکسی در متروهای لندن بود، که در آن با اسپری پیام‎هایی راجع به گسترش شیوع ویروس کرونا بر روی واگن‌های مترو نوشته بود

در سال ۲۰۱۵، بنکسی در شهر ساحلی مارگارت یک تم پارک (پارک موضوعی) به نام “کابوس‌آباد” خلق کرد، که در آن قایق‌هایی مملو از مهاجر و اردوگاه آموزشی آنارشیست (آشوب‌طلب) را به نمایش گذاشته بود.

بنکسی در اثری دیگر، استیو جابز، مدیرعامل سابق و از بنیانگذاران شرکت اپل را به صورت پسر یک مهاجر سوری به تصویر کشیده بود که در یک دست یک کیسه پلاستیک و در دست دیگرش یکی از مدل‌های اولیه کامپیوتر اپل را در دست دارد.

یکی از کارهای اخیر بنکسی در متروهای لندن بود، که در آن با اسپری پیام‎هایی راجع به گسترش شیوع ویروس کرونا بر روی واگن‌های مترو نوشته بود.

البته بعد از آن، سازمان حمل و نقل لندن گفت که این اثر هنری را “چند روز پیش به پیروی از سیاست جدی ضد گرافیتی (در مترو)” پاک کرده است.

سخنگوی سازمان حمل و نقل لندن گفت: “ما از بیان هنری برای تشویق مردم به پوشیدن ماسک قدردانی می‌کنیم؛ چیزی که اکثریت مسافران ما در شبکه‌های حمل و نقل رعایت می‌کنند”.

بنکسی نام مستعار هنرمند دیوارنگار بریتانیایی است؛ چهره و هویت این هنرمند افشا نشده است، اما دیوارنگاری‌های او شهرت جهانی دارد.

نظرات