بن بست در مذاکرات صلح افغاستان؛ وزیر خارجه آمریکا با دو طرف دیدار کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۱ دقیقه پیش

در دیدار با آقای پمپئو آقای استانکزی رئیس هیأت افغانستان حضور نداشت

توضیح تصویر،

در دیدار با مایک پومپئو آقای استانکزی رئیس هیأت افغانستان حضور نداشت

بیشتر از دوماه از آغاز مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر می‌گذرد و دو طرف تاکنون نتوانسته بر سر طرزالعمل گفتگوهای صلح این کشور به توافق برسند.

بن بست در مذاکرات صلح باعث شد که روز گذشته مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به قطر برود و با هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان به صورت جداگانه دیدار کند.

حبیبه سرابی، عضو هیأت مذاکره کننده افغانستان گفت که این دیدار با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان انجام شد و در آن به حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان تاکید شد.

با آغاز گفتگوهای صلح افغانستان خشونت‌ها نیز در این کشور به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است. خانم سرابی می‌گوید که هیأت افغانستان از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده و درباره حمایت آمریکا از صلح پایدار در افغانستان نیز بحث شده است.

طالبان گفته که آنان خواستار خروج اعضایش از فهرست سیاه سازمان ملل شدند

توضیح تصویر،

طالبان گفته که آنان خواستار خروج اعضایش از فهرست سیاه سازمان ملل شدند

او گفته که دوطرف به تداوم همکاری آمریکا بعد از توافق صلح و برقراری آتش‌بس گفتگو کردند.

در دیدار هیأت افغانستان با وزیر خارجه آمریکا معصوم استانکزی، رئیس هیأت افغانستان حضور نداشت، در عوض سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح در جلسه حضور داشت.

منابعی به بی‌بی‌سی گفته که آقای استانکزی برای مشوره با رئیس جمهوری و سایر مقام‌ها به کابل آمده بود و دو هیأت بر سر طرزالعمل مذاکره به توافق‌هایی نیز رسیده که برای نهایی شدنش تایید مقام‌ها در کابل لازم است.

در آستانه سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل دو طرف گفته بودند که به پیشرفت‌هایی در این زمینه دست یافته‌اند، تا هنوز اطلاعات دقیق در مورد پیشرفت مذاکرات صلح پس از بن بست دو و نیم ماهه ارایه نشده است.

گروه طالبان نیز دیدار هیأت این گروه را با وزیر خارجه آمریکا تایید کرده و محمد نعیم، سخنگوی هیأت طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشته که نشستى ميان ملابرادر، معاون سياسى و رئیس دفتر گروه طالبان در قطر با وزیر خارجه آمریکا صورت گرفته است.

او افزوده که در این نشست به اهمیت توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان تاکید شده و همچنان هیأت طالبان خواستار خروج اعضای این گروه از فهرست سیاه شده است. طالبان رهایی زندانیان باقی مانده شان در زندان‌های افغانستان را مطالبه کرده و درباره مذاکره بین الافغانی بحث کرده اند.

برای پخش این فایل لطفا جاوا اسکریپت را فعال یا از یک مرورگر دیگر استفاده کنید.

توضیح ویدئو،

توقف در مذاکرات صلح افغانستان

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments