به خاطر موضوع «پولشویی»، طرح استیضاح ظریف در مجلس رژیم ایران کلید خورد

جستجو

به خاطر موضوع «پولشویی»، طرح استیضاح ظریف در مجلس رژیم ایران کلید خورد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

یک نماینده تندرو و اصولگرای مجلس شورای اسلامی ایران، از تهیه درخواست استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو فراکسیون ولایی مجلس ایران درباره طرح استیضاح ظریف گفت: «طرح استیضاح آقای ظریف در حال تدوین است و در روزهای آینده برای آن امضا جمع‌آوری خواهد شد».

او با بیان اینکه به ظریف فرصت داده شده تا مدارک خود را درباره اظهاراتش ارائه دهد، اظهار داشت: «آقای ظریف طی روزهای اخیر سخنانی را درباره وجود پولشویی گسترده در کشور عنوان کردند که از ایشان خواسته شد تا ۲۹ آبان مدارک خود را در این باره به دست نمایندگان برساند».

وی ادامه داد: «آقای ظریف تاکنون مدارک خود را ارائه نکرده است بر همین اساس هم نمایندگان طرح استیضاح وی را تدوین و پس از جمع آوری امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌کنند».

در روزهای اخیر، سخنان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره وجود «پولشویی گسترده» در این کشور، بازتاب گسترده‌ای در محالف سیاسی و رسانه‌ای داشت و جنجال برانگیز شد.

صادق آملی لاریجانی رئیس دساگاه قضایی ایران، سخنان ظریف را «خنجری در قلب نظام» توصیف کرد.

ظریف دوشنبه 12 نوامبر در مصاحبه با وب سایت خبرآنلاین، با تاکید بر این‌که پولشویی در ایران یک «واقعیت» است، گفت که دلیل فضاسازی‌ها علیه لوایح ضد پولشویی «منافع اقتصادی» افراد است.

ظریف در این مصاحبه ویدیویی گفت که «خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند» و «آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتما آن‌قدر توان مالی دارند که ده ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور» علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند.

او افزود: «مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه 1100 میلیارد تومان است یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی که با ارگان های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم».

در ماه های اخیر صحنه سیاسی ایران شاهد اختلافات گسترده‌ای بر سر پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی بود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments