تاجر و فعالان اقتصادی آزاد شده ایرانی یا تبادل متهمان بمب‌گذاری در تایلند – فیلم صحنه تبادل

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

یک روز پس از آزادی کایلی مورگیلبرت، شهروند استرالیایی بریتانیایی‌ از زندان اوین، مقام‌های تایلندی تایید کردند که سه زندانی تبعه ایران، که تهران مدعی است تاجر و فعال اقتصادی هستند و در کشور تایلند زندانی بودند را به تهران فرستادند.
رسانه‌های ایران نیز روز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۹۹، گزارش کردند که کایلی مورگیلبرت که به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» در ایران زندانی بود، در ازای آزادی «سه تاجر ایرانی» آزاد شده است.
صدا و سیما نیز روز چهارشنبه ۵ آذر، در خبری این سه فرد را سه فعال اقتصادی ایرانی که به قصد دور زدن تحریم‌ها بازداشت شده بودند، معرفی کرد.
با وجود پوشش قابل توجه این خبر در رسانه‌ها و استقبال معاون وزارت خارجه ایران از این سه زندانی، اما به هویت این سه نفر که تاجر معرفی شده بودند اشاره‌ای نشده است و حتی در فیلمی که رسانه‌های حکومتی از تبادل این سه نفر با پژوهشگر استرالیایی بریتانیایی منتشر شد، هر سه ماسک زده و کلاه لبه‌دار سیاه بر سر داشتند.
اما مقام‌های تایلندی به خبرگزاری آسوشیدپرس گفته‌اند که سه ایرانی را که در جریان طرح بمب‌گذاری سال ۲۰۱۲ دستگیر کرده بودند را به تهران فرستاده‌اند.
در بهمن ماه ۱۳۹۰، در پی انفجارهایی در یک خانه تیمی در بانکوک تایلند، سه ایرانی در حالی که به گفته شاهدان محلی زخمی بودند، از این خانه گریختند، اما پلیس تایلند دو تن را دستگیر و به بمب‌گذاری علیه اهداف اسرائیلی متهم کرد که آن زمان حکومت ایران این ادعا را رد کرد.
نفر سوم در فرودگاه مالزی، در حالی که به گفته پلیس قصد فرار به تهران را داشت، بازداشت شد.
یکی از این افراد به نام مسعود مرادی که در آن زمان ۲۸ سال سن داشت در زمان فرار دو بمب را در اماکن عمومی رها کرد که انفجار یکی از آنها باعث شد دو پایش قطع شود و چهارشنبه‌شب نیز با صندلی چرخدار، در تهران وارد فرودگاه شد.
متن کامل خبر در لینک: https://bit.ly/37dxW4O
#جهان
خبرها و ویدئوهای بیشتر در لینک: http://www.irankargar.com

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments