تاکید خانواده های قربانیان هواپیمای اوکراینی بر انتشار داده های جعبه های سیاه

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴ دقیقه پیش

داده های جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه استخراج شد
توضیح تصویر،

داده های جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه استخراج شد

انجمن خانواده های جانباختگان پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین خواهان انتشار “سریع و شفاف” داده های استخراج شده از جعبه های سیاه این هواپیما شده است.

این انجمن با صدور بیانیه ای تاکید کرد بدون تحقیقات کامل و شفاف درباره سرنگونی این هواپیما، نمی توان درباره پرداخت غرامت با دولت ایران به توافق رسید.

این بیانیه همزمان با سفر یک هیات ایرانی به اوکراین برای گفت و گو با اعضای گروه تحقیق بین المللی متشکل از کانادا، سوئد، اوکراین، بریتانیا و افغانستان، منتشر شده است.

وزارت امور خارجه اوکراین با انتشار بیانیه ای در سایت خود از آغاز مذاکرات هیات ایرانی با هیات اوکراینی به نمایندگی از اعضای گروه تحقیق بین المللی خبر داد.

بر این اساس، نمایندگانی از کشورهای عضو گروه تحقیق بین المللی هیات مذاکره کننده حضور دارند.

در بیانیه وزارت امور خارجه اوکراین گفته شده که از ایران خواسته شده است که مطابق با معیارهای بین المللی تحقیقات کامل، شفاف و مستقلی را درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی انجام دهد و غرامت کامل این حادثه را بپردازد.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸، ۸ ژانویه ۲۰۲۰ اندکی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران هدف دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

ایران پس از ماه ها تاخیر در نیمه ژوییه اعلام کرد که جعبه های سیاه هواپیمای بویینگ ۷۳۷ اوکراینی را برای استخراج داده های آن به فرانسه فرستاده است.

مقامات اداره بررسی سوانح هوایی فرانسه در بیستم ژوییه، سی ام تیر، اعلام کردند که اطلاعات صدای کابین خلبان پرواز ۷۵۲ از جعبه‌های سیاه این هواپیما استخراج شده ولی ایران هنوز این اطلاعات را منتشر نکرده است.

تحقیقات شفاف

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین پنجشنبه با اشاره به مذاکرات در کی اف،‌ گفت “کشورش تمام تلاش خود را برای به حداکثر رساندن غرامت قربانیان به کار خواهد بست.”

انجمن خانواده های جانباختگان پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در بیانیه خود تاکید کرده که “اولویت خانواده های قربانیان قبل از هرگونه مذاکره بر سر غرامت، مشخص شده واقعیت و تنبیه مقصران است.”

این انجمن با ابراز نگرانی از نیت حقیقی حکومت ایران برای مذاکره درباره سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، تحقیقات بی طرفانه را قدم اول در اجرای عدالت دانست.

این انجمن همچنین در بیانیه خود از این که جمهوری اسلامی که هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده، مدیریت تحقیقات در این باره را برعهده دارد، انتقاد کرده و می افزاید کانادا، افغانستان، سوئد و بریتانیا که بسیاری از شهروندانشان را از دست داده اند، از حق شرکت فعال در تحقیقات برخوردار نیستند.

از سوی دیگر، این انجمن از این که خانواده های قربانیان از حق شرکت در تحقیقات و مذاکرات برخوردار نیستند، انتقاد کرده و خواهان اصلاح قوانین حقوق بین الملل با هدف رفع نواقص فوق شده است.

نظرات