تبرئه دو متهم با برگزاری مراسم قسامه در تهران

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

خبرگزاری هرانا – پرونده قتل یک مرد به دلیل عدم وجود ادله کافی برای اثبات ارتکاب جرم توسط هیئت قضایی دادگاه، لوث تشخیص داده و به قسامه کشید. دو متهم این پرونده از آنجایی که اولیای‌دم نتوانستند ۵۰‌ نفر از بستگان نسبی خود را به دادگاه احضار کنند، هر کدام ۵۰‌ بار سوگند بی گناهی یاد کردند و از اتهام مشارکت در قتل تبرئه شدند. این حکم در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد. قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از روزنامه جوان، با برگزاری مراسم قسامه، دو متهم تبرئه شدند.

بر اساس این گزارش، تیر سال ‌۹۲، زنی مأموران پلیس تهران را از ناپدید شدن شوهر ۵۰‌ ساله‌اش که کیوان نام داشت، باخبر کرد.

او در این خصوص گفت: “من و شوهرم همراه فرزندانم مقیم آلمان هستیم. شوهرم مهندس شیمی بود و در تهران شرکت پتروشیمی داشت. کیوان در ایران زن جوانی را صیغه کرد، اما مدتی است از او خبری نیست. به آدرس منزل زن صیغه‌ای او نیز رفته‌ام، اما صاحبخانه گفت آن زن اسباب‌کشی کرده است. احتمال می‌دهم آن زن از سرنوشت شوهرم باخبر باشد.”

با ثبت این توضیحات، همسر صیغه‌ای کیوان به نام “نوشین” بازداشت شد. او ابتدا مدعی بود از سرنوشت شوهرش بی‌اطلاع است، اما در روند بازجویی‌ها گفت: “با کیوان عقد موقت بودم. در این مدت متوجه شدم او با کارمند شرکتش رابطه دارد. روز حادثه سر همین موضوع با هم درگیر شدیم و برای کمک با برادرم و شوهر سابقم تماس گرفتم. وقتی آن‌ها وارد خانه شدند، برادرم با او درگیر شد، اما شوهر سابقم خانه را ترک کرد. آن شب کیوان در اتاق خوابیده بود که نیمه‌های شب با صدای هولناکی بیدار شدم. داخل اتاق رفتم که متوجه شدم او از پنجره به پایین سقوط کرده است. از ترس جسد را همراه برادرم و شوهر سابقم به بیابان‌های اطراف بردیم و سوزاندیم.”

در این گزارش آمده است، با اقرار‌های زن جوان، جسد نیمه سوخته مرد میانسال کشف و به پزشکی قانونی منتقل شد. با تأیید هویت جسد، در روند بررسی‌ها مشخص شد، متهمان از حساب مرد میانسال مبلغ ۳۵۰‌ یورو نیز برداشت کرده‌اند. به این ترتیب برادر و شوهر سابق زن جوان نیز بازداشت شدند، اما بنا به شواهد موجود، خواهر و برادر به اتهام آدم‌ربایی و مشارکت در قتل و سرقت روانه زندان شدند، اما شوهر سابق وی تبرئه شد. پرونده در اولین جلسه محاکمه روی میز هیئت قضایی قرار گرفت. در آن جلسه اولیای‌دم درخواست اعدام کردند.

در ادامه زن جوان در جایگاه قرار گرفت و با انکار قتل گفت: «در مرگ کیوان نقشی نداشتم. نیمه‌های شب بود که متوجه شدم او از پنجره به پایین پرتاب شده است، اما سوزاندن جسد را قبول دارم و برای گمراه کردن پلیس بود که مرتکب سرقت شدیم.»

با تأیید این توضیحات از سوی برادر متهم، هیئت قضایی پرونده را لوث تشخیص داد و رأی به مراسم قسامه داد.

به این ترتیب دو متهم از آنجایی‌که اولیای‌دم نتوانستند ۵۰‌ نفر از بستگان نسبی خود را به دادگاه احضار کنند، هر کدام ۵۰‌ بار سوگند بی گناهی یاد کردند و از اتهام مشارکت در قتل تبرئه شدند این حکم از سوی یکی از شعبات دیوان عالی کشور نیز تأیید شد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments