تبه‌کاران مسلح با ورود به کاخ دادگستری رئیس‌شان را آزاد کردند و بردند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
الکساندر مندوزا یکی از قدرتمندترین رهبران ام‌اس ۱۳ استحق نشر عکس Honduran police
Image caption الکساندر مندوزا یکی از قدرتمندترین رهبران ام‌اس ۱۳ است

ددر هندوراس ۲۰ تبه‌کار مسلح گروه مخوف ام‌اس ۱۳ با ورود به کاخ دادگستری چهار پلیس را کشتند و در روز روشن رئیس‌شان را با خود بردند.

ام‌اس ۱۳ یکی از مخوف‌ترین سازمان‌های تبه‌کاری در آمریکای لاتین است. مهاجرت هزاران پناهجوی کشورهای آمریکای مرکزی نتیجه جنایات این گروه در هندوراس، السالوادور و گوآتمالا است.

در پی این حمله دست کم چهار مامور پلیس کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

خوآن اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری هندوراس دو میلیون لامپیرای هندوراس پاداش، برابر ۸۰ هزار دلار آمریکا، برای هرگونه اطلاعاتی که به محل اختفای الکساندر مندوزا ختم شود تعیین کرده است.

پلیس می‌گوید در این حمله که عصر پنجشنبه، ۱۳ فوریه، در شهر ال پروگروسو روی داد دست کم ۲۰ مرد مسلح شرکت داشتند. ال پروگروسو تنها ۳۰ کیلومتر با دومین شهر بزرگ هندوراس یعنی سن پدرو سولا فاصله دارد.

پلیس گفته یکی از مهاجمان هم در جریان این درگیری کشته شده است.

در ویدیویی که شبکه اچ‌سی‌‎اچ هندرواس پخش کرده و گفته شده مربوط به دوربین امنیتی ورودی ساختمان دادگاه است ابتدا ماموران مسلح و مردی در میان آنها دیده می‌شود که دستبند به دست با رکابی سفید وارد دادگاه می‌شود، کسی که به نظر مندوزا است، او را ماموران امنیتی احاطه کرده‎‌اند. لحظاتی بعد چند نفر از مامورانی که بعد از ورود در مقابل در ورودی و داخل ساختمان مستقر شده بودند اسلحه‌های خود را به سوی مراجعان و مردمی که قصد خروج از ساختمان دارند می‌گیرند.

چند دقیقه بعد همان مرد سفیدپوش این بار بدون دست‌بند و در حالی که یک اسلحه بزرگ و یک سلاح کمری در دست دارد دیده می‌شود که به مقابل دوربین می‌آید اما لحظاتی قبل از آمدن او در مقابل در ورودی بین ماموران و چند مامور دیگر که از بیرون ساختمان قصد ورود دارند درگیری روی می‌دهد و لحظاتی بعد مرد با رکابی سفید در میان کسانی که لباس ماموران امنیتی بر تن دارند و سلاح به دست، از ساختمان خارج می‌شوند و بیرون از کادر دوربین به نظر می‌رسد درگیری روی می‌دهد. قصد بیرون رفتن از دادگاه را دارد و بعد از آن هم درگیری میان آنها و ماموران امنیتی دادگاه که بیرون صحن مستقرند شروع می‌شود.

از این ویدئویی که شبکه اچ‌سی‌اچ منتشر کرده معلوم نمی‌شود که آیا درگیری اول برای آزاد کردن مندوزا، که به طبقه دوم برده شده بود و منتظر آغاز محاکمه بود، در داخل ساختمان آغاز می‌شود یا نه. به ویژه که پلیس هندوراس سابقه فساد و همکاری با تبه کاران و کارتل‌های بزرگی چون ام‌اس ۱۳ را دارد.

ویدیوی دیگری که یک رسانه محلی منتشر کرده بیرون ساختمان را نشان می دهد که چند مرد در حال پریدن و سوار شدن به چند خودرو هستند تا از صحنه متواری شوند.

لوئیز سوازو، معاون وزیر امنیت هندوراس گفته: “ما این مرد را دوباره دستگیر خواهیم کرد به همراه همه آنهایی که به فرار او کمک کردند.”

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که مردان مسلح کمی دورتر خودروها و سلاح‌هایشان را رها کرده و از طریقی دیگر فرار می‌کنند. آنها جسد یکی از هم دستان شان را در یکی از خودروهای ون قرمز رها می‌کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس جسد یکی از مردان مسلحی را که در جریان این عملیات کشته شد در این ون قرمز پیدا کرد
حق نشر عکس EPA
Image caption این کاخ دادگستری شهر ال پروگرسو است که در روز روشن مورد حمله قرار گرفت

مندوزا یکی از رهبران اصلی ام‌اس ۱۳ است که در سال ۲۰۱۵ بازداشت و در سال ۲۰۱۸ به جرم پولشویی و تبه‌کاری به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شده بود. دادگاه جدید که روز پنجشنبه قرار بود برگزار شود مربوط به چندین اتهام قتل منسوب به مندوزا بود.

ام‌اس ۱۳ در دهه ۸۰ میلادی در شهر لس‌آنجلس تاسیس شد. اعضای اولیه آن اغلب مهاجران غیرقانونی فقیر بودند که از جنگ داخلی السالوادور فرار کرده و به آمریکا پناه آورده بودند.

وقتی در سال ۱۹۹۲ جنگ داخلی در السالوادور پایان یافت بسیاری از اعضای این گروه که در زندان‌های آمریکا بودند به کشورهای خود بازگردانده شدند. آنها با خود سبک گانگستری لس‌آنجلسی را هم به آمریکای مرکزی بردند.

پس از آن ام‌اس ۱۳ در السالوادور، هندوراس و گوآتمالا رشد کرد. در چند سال گذشته هزاران نفر از شهروندان این کشورها از هراس استیلای این گروه در کشورهایشان به سوی مرزهای آمریکا روانه شده‌اند. بسیاری از آنها به علت خشونت و فساد و تبه‌کاری که ام اس ۱۳ در این سه کشور رواج داده گریخته‌اند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments