تجربه‌ای فراتر از حزب و فرد و رسانه‌ها

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

مناقشه بر سر انتخابات آمریکا ادامه دارد. صرف نظر از اینکه نتیجه‌‌ چه باشد و چه کسی برای چهار سال آینده ساکن کاخ سفید شود، موضوع طرح تقلب و سوء استفاده از رأی به شکلی که ممکن است نتیجه‌ی انتخابات را تغییر دهد، برای جوامعِ باز بسیار مهم است و دموکراسی‌ها و مدافعان آنها در کشورهای مختلف می‌بایست بسی فراتر از منافع گروهی و حزبی و تمایلات شخصی درباره آن تأمل کنند زیرا به ویژه در عصر دستکاری‌های الکترونیک، تبدیل تقلب و یا ادعای تقلب، به یک رویه، برای همه دموکراسی‌ها خطرناک است.

روشن است که در جوامع باز و کشورهای دمکراتیک، احزاب فقط کسری از جمعیت بزرگسال را متشکل می‌کنند. بیشتر شهروندان عضو هیچ حزبی نیستند اما به عنوان رأی‌دهنده در سرنوشت کشور و جابجایی قدرت بین احزاب نقشِ تعیین‌کننده بازی می‌کنند.

[embedded content]

برای نمونه آلمان حدود ۸۳ میلیون جمعیت و ۶۱میلیون و اندی واجد شرایط رأی‌ دادن دارد. حال آنکه دو حزب بزرگ «دمکرات مسیحی» و «سوسیال دمکرات» رویهم تقریبا ۸۲۵ هزار عضو دارند! مجموع اعضای هفت حزبی که ممکن است به پارلمان سراسری و یا محلی راه پیدا کنند حدود یک میلیون و ۲۲۱هزار نفر است! یعنی اکثریت رأی‌دهندگان اساسا عضو هیچ حزبی نیستند.

در آمریکا با حدود ۳۳۰ میلیون جمعیت، بر اساس مشارکت ۶۶.۶ درصدی انتخابات امسال یعنی حدود ۲۴۰ میلیون واجد شرایط رأی دادنِ ثبت‌شده در این کشور وجود دارد. دو حزب «جمهوریخواه» و «دمکرات» با هم حدود ۷۹ میلیون عضو دارند و بقیه احزاب تقریبا به حساب نمی‌آیند. یعنی دو سوم شهروندان یا عضو هیچ حزبی نیستند و یا عضو احزاب بی‌نقش‌اند.

به این ترتیب، با وجود تمامی ساز و کارهای لازمِ دموکراسی در جوامع باز، حتی در این جوامع نیز «رأی» صرف نظر از اینکه به سود چه حزب و کدام فرد به صندوق ریخته شود، بازتاب خواست «اکثریت رأی‌دهنده» است و نه الزاما «اکثریت شهروندان»! بعلاوه، «اکثریت رأی‌دهنده» نیز به «رأی‌دهندگان برنده» و «رأی‌دهندگان بازنده» تقسیم می‌شود!

حالا اگر در یک دموکراسی، ادعای تقلب، آنهم تقلب سازمانیافته، مطرح شود، از دو حال خارج نیست: یا درست است یا نادرست! راه برتر برای اینکه به همین دموکراسی مبتنی بر آرای اکثریتِ رأی‌دهنده خدشه وارد نشود، بررسی حقوقی و بی‌طرفانه‌ی این ادعاست.

اگر نتیجه‌ی بررسی‌ها، ادعای تقلب سازمانیافته را رد کند، از آرای رأی‌دهندگان صیانت شده و به تقویت دموکراسی می‌انجامد.

اگر نتیجه‌ی بررسی‌ها، ادعای تقلب سازمانیافته را تأیید کند، باز هم از آرای رأی‌دهندگان صیانت شده و به تقویت دموکراسی می‌انجامد!

کدام مدافع دموکراسی می‌تواند مخالف هر کدام از این دو نتیجه باشد؟!

جوامع مبتنی بر دموکراسی و مشارکت شهروندی، راه خود را از میان مشکلات و بحران‌ها باز می‌کنند. آنچه در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده می‌گذرد، فرصتی بی‌همتا برای ورزش فکریست.
الاهه بقراط

[کیهان لندن شماره ۲۸۸]
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments