تجمع در تهران با پرچم طالبان

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴۳ دقیقه پیش

.

توضیح تصویر،

حامیان طالبان در تهران

روز گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که گروهی را با پرچم سفید گروه طالبان در پارک ملت در شمال تهران نشان می‌داد.

انتشار تصویر پرچم طالبان در تهران باعث تعجب شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. یکی از این کاربران در توصیف عکس‌ها نوشت “طالبان در قلب تهران”.

خبرنگار انصاف‌نیوز در تهران شب گذشته، جمعه دهم مرداد، به پارک ملت رفت و گزارش داد که شماری از جمله نگهبانان پارک در ساعت ۱۴:۳۰ شاهد آن تجمع بوده‌اند.

دیروز ۱۰ مرداد/اسد روز اول عید قربان بود؛ گروه طالبان سه روز عید قربان را در افغانستان “آتش‌بس” عمومی اعلان کرده است.

.

توضیح تصویر،

حامیان طالبان در تهران

یک کاربر فیسبوک در صفحه‌اش نوشت “آتش‌بس سه روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، به‌صورت آزادانه و با پرچم بی‌رنگ‌شان گشت و گذار می‌کنند و از صلح و آرمش لذت می‌برند.”

روشن نیست که آیا همه این افراد شهروندان افغانستان بوده‌اند یا نه.

کاربری که این عکس‌ها را منتشر کرد، نوشته “کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم.”

این کاربر شمار این افراد را حدود “هفتاد نفر” تخمین زده است. ولی به گفته او، شماری از آنها حاضر نشدند که در عکس‌ها ظاهر شوند.

تصویری که انصاف نیوز از ساعت هشت شب دیشب در پارک ملت منتشر کرده است

توضیح تصویر،

تصویری که انصاف نیوز از ساعت هشت شب دیشب در پارک ملت منتشر کرده است

خبرنگار انصاف‌نیوز به نقل از نگهبان پارک شمار تجمع کنندگان را حدود ۱۰ نفر گزارش کرده است.

در گزارش این سایت خبری به نقل از یکی از نگهبانان پارک ملت آمده است: “مدت زمان زیادی نتوانستند تجمع کنند. فقط به اندازه‌ای که ما خبردار شویم و به آنها برسیم و بگیریمشان، ما آنها را گرفتیم و به کلانتری ۱۴۵ تحویل دادیم و پرچم را از آنها گرفتیم. یعنی زمان محدودی بود و برای ما عجیب است در همین زمان کم اخبار آن منتشر شد. چون به آنها اجازه ندادیم تا ادامه بدهند.”

زهرا منصوری، خبرنگار انصاف‌نیوز نوشته که در پارک دو افغان را با لباس شبیه تجمع‌کنندگان دیده و از آنها درباره پرچم طالبان پرسیده است: یکی از آن‌ها سکوت کرد و دیگری که کمی هم ترسیده بود، گفت ‘ما در تجمع شرکت نکردیم، از صبح خبر داشتیم که قرار است تجمع شود ولی سر کار رفتیم و به تجمع نرسیدیم. ‘

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

در توییتر شماری به این اشاره کرده‌اند گروه طالبان “آزادانه” می‌توانند در تهران تجمع کنند و اما در مقابل شهروندان دیگر به دلیل تجمع‌های مسالمت آمیز و حتی نصب پرچم در مقابل خانه‌شان بازداشت می‌شوند.

کاربری به نام کتابفروش کابلی نوشته است: “پرچم طالبان آن هم در قلب ایران، گپ چیه؟ قصه چیه؟ در پایتخت کشوری که بقول مسوولان هفته لایه‌ امنیتی بر شهروندانش نظارت و کنترل دارند!”

“روابط” ایران و طالبان و ارسال کمک‌های نظامی ایران به این گروه در سال‌های اخیر همواره خبرساز شده است. مقام‌های رسمی ایران چنین حمایت و کمکی را رد کرده و تاکید داشته اند که تنها از دولت مرکزی در کابل حمایت می‌کنند.

دو هفته پیش، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران که به افغانستان سفر کرده بود، در مصاحبه‌ای با تلویزیون طلوع در کابل گفت که گروه طالبان در ایران دفتری ندارد.

آقای عراقچی وجود نهادی از طالبان با نام “شورای مشهد” در ایران را نیز رد کرد و گفت که “این چیزی است که ممکن است طالبان برای خود درست کرده باشد ولی از نظر ما موضوعیت ندارد.”

.

ماه گذشته، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان، در قطر در یک رشته توییت‌ گفته بود که ملابرادر آخند، معاون گروه طالبان با محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در دوحه دیدار کرده و درباره “مسایل مهاجرین و مرزهای دو کشور” گفتگو کرده ‌اند.

نظرات