تحریم ۹ نفر از نزدیکان علی خامنه‌‌ای در سالگرد اشغال سفارت آمریکا

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

وزارت خزانه‌داری آمریکا، دوشنبه چهارم نوامبر (۱۳آبان)، یک نهاد و ۹ شخص از حلقه نزدیکان علی خامنه‌‌ای رهبر سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد.

به آتش کشیدن پرچم آمریکا در راهپیمایی حکومتی ۱۳ آبان ۱۳۹۸ در تهران

طبق اعلام دفتر کنترل دارایی‌‌های خارجی وزارت خزانه‌‌داری ایالات متحده (OFAC)، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و ۹ نفر از منصوبان خامنه‌‌ای که مسئول پیشبرد برنامه‌‌های اساسی رژیم ایران هستند مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

مجتبی‌ خامنه‌ای فرزند علی خامنه‌‌ای، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌‌المللی خامنه‌ای، غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، محمد باقری رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، حسین دهقان وزیر سابق دفاع، محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای، غلامعلی حداد عادل پدرزن پسر خامنه‌ای، وحید حقانیان مباشر و معاون اجرایی دفتر خامنه‌‌ای در فهرست این تحریم‌‌ها دیده می‌شوند.

در بیانیه خزانه داری آمریکا تاکید شده که این تحریم ها همزمان با چهلمین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده توسط جمهوری اسلامی است که در آن ۵۰ آمریکایی برای ۴۴۴ روز به گروگان گرفته شدند.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفته است این وزارتخانه جمعی از مقام‌های انتصابی اطراف رهبر جمهوری اسلامی را هدف قرار داده که در سیاست‌های بی‌ثبات‌‌کننده خامنه‌ای و اقدامات گسترده‌ی خرابکارانه رژیم از جمله بمب‌گذاری در قرارگاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در سال ۱۹۸۳ و بمب‌گذاری در مرکز یهودیان در آرژانتین (آمیا) دست داشته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین ویدئویی منتشر کرده با این محتوا که رژیم ایران علاوه بر شهروندان دیگر کشورها به مردم خود نیز ظلم می‌‌کند.

روز دوشنبه، چهارم نوامبر، کاخ سفید در چهلمین سالگرد گروگانگیری کارکنان و دیپلمات‌های آمریکایی توسط «دانشجویان پیرو خط امام» و رهبرشان آیت‌الله خمینی، بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: «رژیم ایران باید صلح را جایگزین گروگانگیری، قتل و دزدی دریایی کند.»

علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سخنرانان مراسم حکومتی ۱۳ آبان (سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران) گفت «مبارزه با آمریکا از سال ۶۶ شروع شد و تا به امروز با ساقط کردن هواپیمای جاسوسی آنها ادامه دارد… امروز دشمنان فقط از بخشی اندک از توانمندی ما مطلع هستند و بقیه را نمی‌دانند!»

عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی نیز گفت «در پرتو الهام‌بخشی، استکبارستیزی و مقاومت اسلامی، شیطان رانده شده از منطقه، طعم تلخ شکست و سرخوردگی را چشیده و جایگاه خود را از دست داده و در مسیر افول با سردمداری ترامپ با سرعت بیشتری به سقوط نزدیک می‌شود.»

نظرات