تحولات لبنان؛ فرانسه خواهان تشکیل دولت تکنوکرات

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

رئیس‌جمهور فرانسه رهبران سیاسی در لبنان را به تشکیل دولتی تکنوکرات که قادر به اجرای اصلاحات باشد، ترغیب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، یک منبع دیپلماتیک فرانسوی اعلام کرد: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه طی سفر اخیر خود به لبنان بعد از انفجار بندر بیروت پیام خود را درباره لزوم تشکیل دولت تکنوکرات به رهبران سیاسی لبنان داد.

این منبع دیپلماتیک گفت: در ابتدا دولتی خواهد بود که مأموریت آن انجام اصلاحات فوری است. دولت تکنوکرات می‌تواند اصلاحات را انجام داده و رساندن کمک‌های فوری به دست ساکنان را مدیریت کند.

یک منبع سیاسی برجسته در لبنان (حتما حزب اللهی) در این باره گفت: از زمانی که ماکرون به اینجا آمده به گونه‌ای برخورد می‌کند که گویی رئیس‌جمهور لبنان است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا پیش تر خبر داده بود که دفتر تحقیقات فدرال این کشور(اف.بی.آی) به تحقیقات درباره انفجار بزرگ اخیر در شهر بیروت که بیش از ۲۰۰ کشته داشت می پیوندد. وی همچنین خواستار تغییر در لبنان با هدف اطمینان پیدا کردن درباره اینکه اتفاقی مثل این هرگز دوباره رخ ندهد، شد.

به گزارش ایسنا به نقل از ان.بی.سی نیوز، دیوید هیل در جریان بازدید از مناطق تخریب شده شهر بیروت در اثر انفجار چند روز پیش اظهار کرد، لبنان نیاز به اصلاحات مالی و اقتصادی و پایان دادن به مدیریت ناکارآمد و وعده های پوچ دارد.

هیل خاطر نشان کرد: اف.بی.آی به زودی به دعوت لبنانی ها به جمع بازرسان لبنانی و بین المللی می پیوندد به یافتن پاسخ برای پرسشها درباره شرایطی که منجر به این انفجار شد کمک کند.

این در حالیست که وزیر خارجه جمهوری اسلامی امروز وارد بیروت شد.

به گفته المیادین، ظریف قرار است در این سفر با مقام‌های لبنانی از جمله درباره کمک های جمهوری اسلامی به لبنان بعد از انفجار بندر بیروت تبادل نظر کند.

نگرانی رژیم ملاها در گفتگو با مکرون

روحانی در سخنان روز چهارشنبه خواستار آن شد که کسی در ساختار سیاسی و نظامی لبنان دخالتی نکند و در صدد آسیب رساندن به حزب الله برنیاید، زیرا رسالت اصلی، فرو نشاندن موج ناآرامی و اعتراضات مردم و پایان دادن به مصیبتی است که پس از انفجار بیروت پیش آمده است.

اما از مجموعه گزارش هایی که روز پنجشنبه و در روزهای پیش به دست آمده، چنین بر می آید که تلاش برای کاهش قدرت حزب الله، یکی از شرایط اصلی، از دیدگاه سیاستمداران غربی، برای پایان بخشیدن به بحران شدید لبنان است.

سخنانی که رئیس جمهوری فرانسه در آخرین مکالمه تلفنی با روحانی بیان کرد، باید موجب نگرانی مقامات حکومت ایران باشد که تا کنون بیش از دو میلیارد دلار برای برپایی و پروارسازی حزب الله در لبنان هزینه کرده اند و اکنون ایالات متحده نیز، در اوچ بحران سیاسی، اقتصادی و امنیتی در لبنان، شمار دیگری ار افراد و نهادهای لبنانی را که به حزب الله وابسته است مورد تحریم قرار می دهد.

رادیو پیام اسرائیل، در تفسیر سیاسی شنبه گذشته گفته بود که پروژه بازسازی لبنان، می تواند یک فرصت طلایی برای کشورهایی باشد که خواهان برقراری آرامش در لبنان هستند و لازم می دانند جلوی فتنه گری های رژیم ایران، از طریق حزب الله، در لبنان گرفته شود.

استدلال در این تفسیر آن بود که لبنان برای بازسازی خود، به میلیاردها دلار کمک مالی خارجی نیاز دارد و رژیم ایران قادر به تامین آن نیست، زیرا خود، با تمام شدن ذخیره مالی روبرو می باشد و تحریم های اقتصادی آمریکا، کمر رژیم را شکسته است و بنابراین، کشورهای غربی که از توان مالی بسیار بالاتری روبرو هستند، می توانند حتی به شیعیان لبنان نشان دهند که دوری از حزب الله و فاصله گیری از رژیم استعماری در تهران، می تواند در دراز مدت، کلید نجات کشور آنان باشد.

تحریم های جدید آمریکایی، این بار علیه خود سرکردگان حزب الله لبنان و خانواده های آنان می باشد. این، بخش دیگری از سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه حزب الله و رژیم ایران است.

هنوز نمی توان پیش بینی کرد که تلاش ها برای به حاشیه راندن حزب الله در لبنان، تا چه حد عملی خواهد بود. ولی تردیدی نیست که اوضاع کنونی در لبنان، فرصت مناسبی برای انجام این تلاش ایجاد کرده است.

قطع دستان حزب الله و پدرخوانده اش

بر اساس اطلاعاتی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، کارشناسان ایمنی و امنیت درباره انبار ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت و احتمال انفجار آن به دولت لبنان هشدار داده بودند.

این گزارش مستقیما به رییس‌جمهور میشل عون و نخست‌وزیر حسن دیاب فرستاده شده بود. در این گزارش همچنین نتیجه‌گیری شده بود که این مواد شیمیایی باید فورا در شرایط امن قرار بگیرند.

دولت لبنان روز دوشنبه پس از چندین روز اعتراضات مردمی در پی انفجار ویرانگر بیروت استعفا کرد.

احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی در یادداشتی ضمن اشاره به شکست برنامه های جمهوری اسلامی در منطقه نوشت: انفجار بندر بیروت، بیش از همه طرف‌ها به سازمان حزب‌الله آسیب می‌رساند و به‌ تبع آن، برنامه جمهوری اسلامی در منطقه خارومیانه را با چالشی بی‌سابقه روبه‌رو می‌کند.

وی با اشاره به ناتوانی و درماندگی حکومت خامنه ای و پاسدارانش نوشت: برای غلبه حزب‌الله بر این بحران، ظاهراً کار عمده‌ ای هم در این شرایط از جمهوری اسلامی برنمی‌آید.

صادق زیباکلام هم در مصاحبه ای گفت: اساسا کل واکنش ما در قبال تحولات لبنان به‌ وضوح نادرست بودن و شکست استراتژی فرقه‌ گرایی جمهوری اسلامی در منطقه را به نمایش گذارده است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی هم در گزارشی در باره تحولات لبنان به تقل از حسن نصرالله گفت: هنوز هیچ خبری نشده از صبح تا شب دارند می‌گویند بله این انبار حزب‌الله است، موشک های حزب‌الله است، مواد منفجره حزب‌الله است و همه‌اش حزب‌الله….یعنی چه آخر؟

برخی رسانه های حکومتی نوشتند: طرحی که رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده خلع‌سلاح کامل حزب‌الله لبنان یکی از شروط اصلی آن هست. یعنی حتی مرزهای دریایی را کنترل بکنند و مانع رفت و آمدها بشوند. و از بین بردن سیستم موشکی و تسلیحاتی حزب‌الله…

یک کارشناس صداوسیما هم گفت: اراده‌شان بر این است که مردم را علیه حزب‌الله بشورانند. تمام اینها دست به دست هم می‌دهد که معادلات جهانی به سمتی پیش برود برای تضعیف محور مقاومت که در رأس آن جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان است.

رژیم ایران مسئول رنج مردم منطقه است

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به رویدادهای لبنان با انتشار تصویری از تظاهرات مردم معترض بیروت در صفحه توییتر خود با مردم لبنان ابراز همدردی کرد و نوشت: از تهران تا بیروت تا بغداد تا دمشق، یک اهریمن مسئول رنج مردم است: رژیم در ایران.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه نوشت: آن زمان که ما در مبارزه‌مان برای آزادی پیروز شویم و کشورهای‌مان را از این اهریمن سرکوبگر باز پس بگیریم، بار دیگر از صلح و رفاه در همسایگی‌مان لذت خواهیم برد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments