ترامپ خواهان توجه رسانه ها به ‘وضعیت وحشتناک’ ایران شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
ترامپ خواهان توجه رسانه ها به 'وضعیت وحشتناک' ایران شد
حق نشر عکس AFP
Image caption ترامپ با نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت دیدار می کرد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا خواهان بررسی ناآرامی های اخیر ایران توسط رسانه ها شده است.

آقای ترامپ با انتقاد از حکومت ایران به خاطر سرکوب اعتراض ها در این کشور، بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از معترضان تاکید کرد.

دونالد ترامپ که پنجشنبه (پنجم دسامبر) در واشنگتن صحبت می کرد، گفت: “رژیم ایران تظاهرکنندگان را می کشد، آنها اینترنت را قطع کرده بودند تا مردم از رخدادها مطلع نشوند.”

او ادامه داد: “دوست دارم رسانه ها وارد عمل شوند و بروند و ببینند که اتفاقی در حال رخ دادن است چرا که اوضاع خوبی نیست. وضعیت وحشتناکیست.”

آقای ترامپ پیش از این نیز در توییتر سرکوب “اعتراض‌ها و کشته شدن تعداد بسیار زیادی از معترضان در ایران را هولناک” خوانده بود و از جهانیان خواسته بود که به آنچه در ایران رخ می‌دهد توجه کنند.

آقای ترامپ در سخنان خود در روز پنجشنبه همچنین علت تظاهرات اخیر در ایران را برخورد نامناسب حکومت با مردم و نارضایتی آنها عنوان کرد.

به گفته آقای ترامپ امکان بهبود اوضاع در ایران وجود دارد ولی حکومت این کشور در این راستا اقدام نمی کند.

آقای ترامپ گفت: “در بعضی از دوران ایران کشور موفقی بوده و الان برای مدتی طولانی است که عملکرد ضعیفی دارد. اما مردمانی سرکارند که به دلایلی نمی خواهند وضع بهتر شود.”

دونالد ترامپ همچنین هشدار داد که در صورت تهدید منافع آمریکا در خاورمیانه از سوی ایران، ایالات متحده با شدت بیشتری پاسخ خواهد داد.

این سخنان در حالی بیان شد که برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران پنجشنبه از احتمال کشته شدن “بیش از یک هزار نفر در اعتراضات ایران” خبر داد.

آقای هوک در یک کنفرانس خبری در واشنگتن همچنین گفت گزارش هایی که به دست وزارت امور خارجه آمریکا رسیده حکایت از آن دارد که هزاران نفر زخمی و حداقل هفت هزار نفر هم بازداشت شده اند.

او گفت: “در حالی که حقیقت به تدریج در حال بیرون آمدن از ایران است، به نظر می‌رسد که رژیم می‌تواند بیش از یک هزار شهروند ایران را زمان شروع اعتراضات به قتل رسانده باشد.”

آقای هوک در عین حال افزود از آن جایی که “رژیم مانع جریان اطلاعات می شود” نمی‌تواند درباره تعداد دقیق کشته‌ها اطمینان کامل داشته باشد.

این مقام آمریکایی مدعی شد که نیروهای امنیتی در ماجرای نیزار ماهشهر خوزستان احتمالا حداقل ۱۰۰ نفر را با رگبار گلوله کشتند. او گفت: “وقتی که (تیراندازی) تمام شد، رژیم جسدها را بار کامیون ها کرد. ما هنوز نمی دانیم که جسدها را کجا بردند.”

برایان هوک گفت که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اسامی ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ (زندان فشافویه) و زندان قرچک را که بیشتر بازداشتی‌های وقایع اخیر به آن فرستاده شده اند را برای تحریم به کنگره ارائه کرده است.

او گفت که آمریکا خواهان آزادی فوری همه بازداشتی هاست.

برایان هوک گفت در آمریکا در مورد حمایت از مردم ایران اتفاق نظر وجود دارد و از جامعه بین المللی نیز خواست که از شهروندان ایران حمایت کنند.

او گفت: “مردم ایران می خواهند که رژیم ایران به جای گروه های نیابتی روی مردم خودش سرمایه گذاری کند. آنها از جنگ های نیابتی رژیم به ستوه آمده اند.”

بیشتر بخوانید:

برایان هوک از احتمال کشته‌شدن ‘بیش از یک هزار نفر’ در اعتراضات ایران خبر داد

آیت‌الله خامنه‌ای درباره بنزین به نمایندگان هشدار ‘محرمانه’ داده بود

‘وزارت اطلاعات بیش از ١٠ بسیجی حاضر در سرکوب‌های تهران را بازداشت کرده است’

نظرات