ترامپ: سازمان سیا ولیعهد عربستان را مسوول قتل خاشقجی ندانسته است

جستجو

ترامپ: سازمان سیا ولیعهد عربستان را مسوول قتل خاشقجی ندانسته است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس آرشیوی از دیدار محمد بن سلمان با ترامپ در کاخ سفید

دونالد ترامپ می گوید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گزارش محرمانه خود درباره قتل جمال خاشقجی، نتیجه نگرفته که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دستور قتل این روزنامه نگار سعودی منتقد را داده بود.

آقای ترامپ که هم اکنون در ملک شخصی خود در فلوریدا (مارالاگو) بسر می برد روز پنجشنبه (۲۲ نوامبر) به خبرنگاران گفت: “من گزارش را دارم. آنها نتیجه نگرفته اند، فکر نمی کنم که کسی قادر باشد که نتیجه بگیرد ولیعهد (عربستان سعودی) این کار را انجام داده است.”

رسانه های آمریکا اخیرا گزارش داده بود که سازمان سیا بنا بر مدارک و شواهد مشخصی به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان، دستور قتل جمال خاشقجی را داده بود، اما دونالد ترامپ در ظرف چند روز اخیر از تایید این مطلب خودداری کرد.

او روز سه شنبه با صدور یک بیانیه رسمی گفت: “… این احتمال کاملا وجود دارد که ولیعهد عربستان سعودی از این واقعه غم انگیز اطلاع داشته- شاید داشته و شاید هم نداشته است!”

او افزود: “ما شاید هرگز به همه واقعیت های مرتبط با قتل آقای جمال خاشقجی دست پیدا نکنیم. در هر صورت، رابطه ما با پادشاهی عربستان سعودی است. آنها در مبارزه مهم ما با ایران یک متحد عالی بوده اند.”

آقای ترامپ همچنین روز چهارشنبه از عربستان به خاطر کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی تشکر کرد. او در شبکه توییتر نوشت: “لذت ببرید! ۵۴ دلار، در حالی که ۸۲ دلار بود. تشکر از عربستان سعودی، اما باز هم باید پایین‌تر برود!”

این توییت در حالی منتشر شد که در آمریکا انتقادها از اظهارات آقای ترامپ که گفته صرف نظر از این که چه کسی دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده، ایالات متحده “شریک ثابت قدم” حکومت عربستان باقی خواهد ماند، بالا گرفته است.

روز پنجشنبه، روزنامه حریت ترکیه به نقل از منابع ناشناسی نوشت که جینا هسپل، رئیس سازمان سیا، در سفر اخیرش به ترکیه، به مقامات این کشور گفته یک فایل صوتی دارد که نشان می دهد محمد بن سلمان دستور “ساکت کردن” جمال خاشقجی را صادر کرده است.

دونالد ترامپ در پاسخ به خبرنگارانی که درباره گزارش حریت از او سوال کردند گفت: “من نمی خواهیم در این باره حرف بزنم. شما باید از خود آنها بپرسید.”

حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد

از طرف دیگر، عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی سرسختانه از محمد بن سلمان در برابر اتهامات مربوط به دخالت او در قتل جمال خاشقجی دفاع کرده است.

عادل جبیر همچنین درخواست برکناری ولیعهد را خط قرمز حکومت عربستان خواند که تحمل نخواهد شد. او وعده داد کسانی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند مجازات می‌شوند و از ترکیه خواست که درز اطلاعات راجع به جزییات این پرونده را متوقف کند.

آقای ترامپ پیشتر گفته بود به طور کامل در جریان جزئیات نوار صوتی که در زمان قتل جمال خاشقجی ضبط شده، قرار گرفته اما شخصا این نوار را گوش نکرده چون معتقد است خیلی وحشتناک و خشن است که بتواند آن را گوش کند.

جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان آقای خاشقجی، جسد او را پس از قطعه‌قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.

اخبار مرتبط:

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments