ترامپ می گوید: آمریکایی‌ها باید زبان چینی بیاموزند!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

ترامپ می گوید: آمریکایی‌ها باید زبان چینی بیاموزند!

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای ضمن انتقاد مجدد از چین، گفت، اگر جو بایدن در انتخابات پیروز شود آمریکایی‌ها باید زبان چینی یاد بگیرند.

ترامپ، در این مصاحبه با هیو هویت، مجری یک شبکه رادیویی آمریکایی افزود: اگر من در انتخابات نوامبر پیروز نشوم، چین مالک آمریکا خواهد شد. آن وقت شما نیز باید زبان چینی بیاموزید!

ترامپ گفت: به خاطر کاری که چین با این “ویروس چینی” (کرونا) کرد، من دیگر روابط خوبی با رهبر این کشور ندارم.

رئیس‌جمهور آمریکا در این مصاحبه گفت: اکنون ما رابطه بسیار متفاوتی با چین داریم. وقتی که طاعون (کرونا)-من آن را طاعون می نامم- از چین وارد شد، رابطه تغییر کرد.”

سطح بی ‌سابقه تنش دیپلماتیک بین پکن و واشنگتن

تنش سیاسی بین پکن و واشنگتن به مرحله‌ای بی‌سابقه‌ای رسیده است. به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، آمریکا با درخواست ناگهانی خود مبنی بر بستن کنسولگری چین در هوستون، اقدامات تحریک آمیز یک جانبه‌ای را علیه چین آغاز کرده است.

شبکه تلویزیونی رویترز، تصاویری از بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون آمریکا منتشر کرد. در این تصاویر ماموران آمریکایی پس از پایان مهلت تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون، از در عقب وارد این ساختمان شدند.

بر اساس این گزارش، مقامات چینی روز جمعه ساختمان این کنسولگری را تخلیه کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت آمریکا این هفته به پکن ۷۲ ساعت – تا ساعت چهار بعد از ظهر روز جمعه- فرصت داد تا ساختمان این کنسولگری را در شهر هیوستون در ایالت تگزاس تخلیه کنند.

واشنگتن این کنسولگری را به جاسوسی از تحقیقات پزشکی واکسن کرونا متهم می‌کند. پیش‌تر، وزارت دادگستری آمریکا، چین را به تلاش برای هک شرکت‌های دارویی به قصد سرقت اسرار واکسن کرونا متهم کرده بود.

جهان آزاد باید بر استبداد چین کمونیست چیره شود

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در ایالت کالیفرنیا، ضمن تشریح تهدیدهایی که چین متوجه جهان آزاد می‌کند، هشدار داد اگر جهان آزاد برای تغییر چین کمونیست اقدام نکند، چین کمونیست جهان آزاد را تغییر خواهد داد.

به گزارش صدای آمریکا، مایک پمپئو در چهارمین سخنرانی خود در مورد چین، که در موزه و کتابخانه ریچارد نیکسون ایراد کرد گفت: هدف من تشریح عدم توازن شدیدی است که طی دهه‌ها و بر اساس نقشه‌های سلطه‌طلبانه حزب کمونیست چین در روابط ما شکل گرفته است.

وی با بیان این که الگوی قدیمی «تعامل کورکورانه» با چین شکست خورده و همانطور که پرزیدنت ترامپ گفته ما به راهبردی نیاز داریم تا از اقتصاد آمریکا و روش زندگی‌مان محافظت کند، تاکید کرد که «جهان آزاد باید بر این استبداد نوین چیره شود.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این که سال آینده نیم قرن از ماموریت سری هنری کیسینجر به چین و سال بعد در ۲۰۲۲ پنجاه سال از سفر ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت آمریکا به چین می‌گذرد گفت، پرزیدنت نیکسون راهبرد تعاملی ما را کلید زد.

آقای پمپئو اضافه کرد: «پرزیدنت نیکسون در آن زمان به دنبال یک جهان امن‌تر و آزادتر بود. هر چه زمان می‌گذشت، سیاستگذاران آمریکایی بیشتر گمان می‌کردند که چین همزمان با کامیاب شدن، در داخل آزادتر و در خارج نیز دوستانه‌تر خواهد شد.»

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ گفت: «اکنون ما می‌دانیم تجارت با چین مانند تجارت با یک کشور نرمال و تابع قانون نیست. پکن به توافق‌های بین‌المللی به مثابه پیشنهاد می‌نگرد و در عین حال به دنبال باز کردن مسیر خود به سمت سلطه جهانی است.»

میک پمپئو در ادامه تاکید کرد که «زمان آن است کشورهای آزاد دست به کار شوند،» و هشدار داد «اگر جهان آزاد چین کمونیست را تغییر ندهد، چین کمونیست ما را تغییر خواهد داد.»

ترامپ تعطیلی دیگر مقرهای دیپلماتیک چین را رد نکرد

رئیس جمهوری آمریکا در جریان گفت‌وگو با رسانه‌ها در کاخ سفید گفت که تعطیلی دیگر مقرهای دیپلماتیک چین در خاک ایالات متحده را دور از ذهن نمی داند.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ در پاسخ به اینکه آیا در نظر دارد مقرهای دیپلماتیک بیشتری از چین را در این کشور تعطیل کند، گفت: مساله تعطیل کردن سفارتخانه‌های دیگر، این همیشه ممکن است.

در جریان این کنفرانس خبری، از ترامپ همچنین پرسیده شد که چرا کارکنان کنسولگری چین در هوستون تگزاس، بعد از آنکه دستور تعطیلی به آنها داده شد، اسنادی را در حیاط آنجا آتش زدند.

وزارت خارجه چین با رد این گزارش‌های خبری مبنی بر اینکه کارکنان کنسولگری اسنادی را به آتش کشیدند، گفت: فعالیت‌های کنسولگری کل به حالت عادی است.

پیش از آن، وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که دستور تعطیلی این کنسولگری تا روز جمعه را به چین داده است. آمریکا اتهام جاسوسسی غیرقانونی گسترده و عملیات‌های نفوذ در ایالات متحده را مطرح می‌کند.

سفارت چین در واشنگتن با صدور بیانیه‌ای تعطیلی کنسولگری خود در هوستون را محکوم کرد و هشدار داد که پکن به آنچه تحریک سیاسی در نظر می‌گیرد، واکنش نشان خواهد داد.

ممنوعیت سفر کمونیست‌های تبهکار چینی به آمریکا

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا ازآماده شدن پیش‌نویس یک فر مان اجرایی خبر داده که بر اساس آن قرار است ورود 92 میلیون عضو حزب کمونیست چین به خاک ایالات متحده آمریکا ممنوع شود.

در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین واشنگتن و پکن و اعمال تحریم‌های متقابل از سوی دو دولت علیه یکدیگر، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا از طرحی در دولت ترامپ خبر داده که بر اساس آن ویزای ورود برای 92 میلیون عضو حزب کمونیست چین و خانواده‌های آنها به خاک ایالات متحده آمریکا صادر نخواهد شد و اعضای حزب کمونیست چین از ورود به آمریکا منع خواهند شد.

طبق گفته 4 مقام مطلع از این طرح، این طرح همانند طرح ممنوعیت ورود اتباع 7 کشور مسلمان به خاک ایالات متحده آمریکاست که در روزهای ابتدایی پس از استقرار ترامپ در کاخ سفید در ابتدای سال 2017 با فرمان اجرایی ترامپ، برقرار شد و هم اکنون نیز اجرا می‌شود.در قالب طرح ممنوعیت ورود اعضای حزب کمونیست چین قرار است 92 میلیون عضو رسمی حزب در چین از ورود به خاک ایالات متحده آمریکا منع شوند.

در صورت تصویب این طرح مشخص نیست وضعیت سفر دیپلمات‌های چینی به آمریکا چگونه خواهد بود.ترامپ نیز با صدور فرامین اجرایی جدید تحریم‌های جدیدی را علیه چین در موضوع هنگ‌کنگ به امضا رساند. دولت چین نیز در واکنش ضمن احضار سفیر ایالات متحده در پکن به وزارت امور خارجه چین و ابراز مراتب انتقاد شدید دولت چین از مداخله آمریکا در امور داخلی چین و هنگ‌کنگ، اعلام کرد اقدام ترامپ را تلافی خواهد کرد.

دولت پکن 2 روز پیش “مارکو روبیو” و ” تدکروز” دو سناتور ارشد جمهوریخواه آمریکایی را تحریم و آنها را از ورود به خاک چین منع کرد. این اقدام چین در پاسخ به اعمال تحریم آمریکا علیه مقاماتی چینی به اتهام نقض حقوق مسلمانان “اویغور” انجام شد.

چین همچنین اعلام کرده كه شركت اسلحه‌سازی “لاكهید مارتین” آمریکا را به دلیل فروش موشک به تایوان تحت تحریم قرار می‌دهد.

روابط ایالات متحده آمریکا و چین که پیشتر بر سر سیاست جنگ تعرفه‌ای ترامپ بر کالاهای چینی متشنج شده بود با شیوع ویروس کرونا که دولتمردان آمریکا آن را بارها با الفاظی چین “ویروس چینی” و یا “ویروس ووهان” مورد خطاب قرار داده‌اند، متشنج‌تر از گذشته شده است. ترامپ بارها دولت چین را به پنهانکاری در موضوع ویروس کرونا و همدستی با سازمان بهداشت جهانی برای سرپوش گذاشتن به نقش چین در شیوع ویروس کرونا در جهان متهم کرده است. ترامپ همچنین مدعی شده ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون درز کرده است.

آمریکا همچنین بر سر توسعه حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین، موضوع هنگ‌کنگ، تایوان و نقض حقوق اقلیت مسلمان استان سین‌کیانگ (تُرک‌های اویغور) با دولت پکن اختلاف‌نظر داشته و تحریم‌هایی را علیه چین به مورد اجرا گذاشته است. دولت چین هم مداخلات واشنگتن در امور داخلی خود را محکوم کرده و در مواردی در برابر تحریم‌های آمریکا مقابله به مثل کرده است.

مایک پمپئو” وزیر خارجه آمریکا هم در اظهاراتی از تحریم برخی کارکنان شرکت چینی هوآوی از سوی وزارت امور خارجه آمریکا خبر داده است. ترامپ نیز در اظهارات خود وعده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه چین را داده است. ترامپ در اردیبهشت ماه گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه “فاکس بیزنس” از احتمال قطع کامل روابط با چین هم سخن گفته است.

دولت چین چهره واقعی خود را نشان داد

رئیس اف بی آی می‌گوید چین قصد دارد اتباع خود در آمریکا را مجبور به بازگشت به این کشور کند، بویژه آنهایی که منتقد حکومت چین هستند. چین آنها را تهدید کرده که یا بازگردند یا کشته خواهند شد و خانواده‌های آنها آزار می‌بینند.

کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال ‌آمریکا (FBI) چین را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت ملی آمریکا قلمداد کرد. او در سخنرانی خود در اندیشکده هودسون در واشنگتن گفت که چین قصد دارد در عرصه اقتصادی و فناوری نقش رهبری را از آمریکا بگیرد. به گفته او «هدف چین این است که با هر ابزاری به تنها ابرقدرت جهان تبدیل شود.» او رهبری چین را متهم کرد که برای رسیدن به این هدف از زیر پا گذاشتن هیچ‌یک از اصول و قوانین بین‌‌المللی ابایی ندارد.

کریستوفر ری می‌گوید چین تلاش می‌کند منتقدان خود در خارج از مرزهای این کشور، بویژه اتباع چینی را به سکوت وادار کند. به گفته او برنامه‌ای که چین تحت عنوان “شکار روباه” به اجرا گذاشته ظاهرا برای مبارزه با فساد است اما در اصل برای وادار کردن اتباع خود به بازگشت به چین تنظیم شده است.

او به یکی از اقدامات چین در آمریکا اشاره کرد که در آن مامور چینی نتوانسته به آدرس فرد مورد نظر خود در آمریکا دست پیدا کند. به همین دلیل ماموری را نزد خانواده این فرد فرستاده است. در پی دیدار این مامور با خانواده فرد مورد نظر، آنها پیامی را به او فرستاده‌اند که “یا سریعا به چین بازگرد یا خود را بکش”. به گفت ری مامور خانواده فرد یاد شده را تهدید کرده است که اگر او بازنگردد همه بستگان او تحت آزار قرار خواهند گرفت و حتی دستگیر خواهند شد.

به گفته رئیس اف بی ‌آی مقامات چین از هر وسیله غیرقانونی استفاده می‌کنند؛ هک شرکت‌ها و اعمال نفوذ بر دانشمندان آمریکایی و سبقت فناوری و اختراعات آمریکایی. در حال حاضر اف بی ‌آی هر ۱۰ ساعت یک پرونده ضدجاسوسی علیه پکن باز می‌کند.

او هم‌چنین گفت که سرنخ تقریبا نیمی از تمام پرونده‌های جاسوسی که این آژانس در حال بررسی است به پکن می‌رسد. در ده سال گذشته، پرونده‌های جاسوسی صنعتی مرتبط با چین ۱۳۰۰ درصد افزایش یافته است. این کشور در حال حاضر اطلاعاتی در مورد پیشرفت شرکت‌های آمریکایی در تحقیق درباره واکسن علیه ویروس کرونا جمع می‌کند.

چین همچنین تمام تلاش خود را برای سرقت اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها انجام می‌دهد و قصد دارد به کمک آن در عرصه هوش مصنوعی به برتری در بازار جهانی دست یابد. رئیس FBI هشدار داد كه آمریکایی‌هایی كه دسترسی به اطلاعات حیاتی دارند از سوی چین شناسایی می‌شوند و می‌توانند هدف عملیات جاسوسی این کشور قرار گیرند. به گفته او پکن تلاش کند تا روی نمایندگان مورد اعتماد مجلس آمریکا نیز تأثیر بگذارد.

مدیر اف بی ‌آی در سخنرانی خود هم‌چنین گفت چین برای خنثی کردن نتایج تحقیقات آمریکا، از اتباع خود در خارج از کشور نیز استفاده می‌کند. از جمله این اقدامات پرداخت پول برای انتقال اطلاعات از سوی آنهاست. هدف این اقدامات به ویژه عرصه دانش و تکنولوژی است. ری گفت، چین به این نتیجه رسیده است كه باید در زمینه فناوری پیشرفت کند، اما حاضر نیست مسیر طولانی تحقیقات را در پیش گیرد، بلکه سعی می‌کند این دانش را بدزدد.

اتهامات ری به چین در حالی صورت می‌گیرد که روابط بین دو کشور بسیار پرتنش است. رئیس جمهور آمریكا پكن را متهم می‌كند كه منبع کرونا شیوع آن در جهان است. آمریکا همچنین محدودیت‌های ویزا را برای آندسته از مقامات چین وضع کرده که در تهیه و اجرای “قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ” دست داشته‌اند.

در اوایل ماه مارس ، ایالات متحده محدودیت‌هایی را برای رسانه های دولتی چین اعمال کرده بود و پکن چندین روزنامه‌نگار آمریکایی را به این کشور ارجاع داد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments