ترانه پیشوای آزادی سروده فرخی یزدی شاعر ملی با اشعار آتشین، قتل با آمپول هوا ۲۵مهر ۱۳۱۸

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

محمد فرخی یزدی در سال ۱۲۶۷ شمسی در يزد متولد شد. استعداد شاعری فرخی از همان دوران کودکی و از پشت نيمكت مدرسه خود را نمایان کرد. ۱۵ساله بود كه به علت سرودن اشعار انتقادی از مدرسه اخراج شد و چندی به كارگری پرداخت تا اينكه با ظهور مشروطه به گروه آزادي‏خواهان پيوست.
فرخی در نوروز ۱۲۸۹ شمسی حاكم يزد را در شعری مورد انتقاد قرار داده و او را برآشفت که به دنبال آن به فرمان حکمران لبانش را دوخته و او را به زندان انداختند. فرخی حدود دو ماه بعد به تهران گريخت و به صف مبارزان ملي پيوست. او در سال ۱۳۰۰ شمسی با انتشار روزنامه طوفان انتقادات تندش به دولت و شرایط آن روزگار را با صراحت و شجاعتی بی‌نظیر بیان می‌کرد.
اشعاری که او در قالب رباعی هر روزه درباره مسائل جاری كشور در چهار بيت می‌سرود، فوق‏‌العاده مورد توجه قرار می‌گرفت و روزنامه طوفان بين توده مردم، طرفداران زيادی را به خود جلب کرده بود طوری که به زودی فرخی یزدی به عنوان یک شاعر میهن پرست و ملی بین توده مردم شناخته شد. فرخی یزدی در دوره هفتم مجلس از طرف مردم يزد به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد.
با اوج‌گیری دستگیری آزادیخواهان توسط رضاشاه او مجبور به ترک ایران شد اما در خارج ایران هم به دلیل فعالیتهای آزادیخواهانه بر ضد استعمار انگلیس مورد تعقیب قرار گرفت و مجبور شد با پای پیاده به ایران بازگردد. او با فاصله کمی بعد از بازگشتش به جرم شعرهایی که علیه رضا شاه سروده بود به ۲۷ماه حبس محکوم شد.
ادامه مخالفت و سرودن شعر در زندان
فرخی در زندان نیز به سرودن اشعار علیه اختناق رضاشاه ادامه داد که این برای رضاشاه غیر قابل تحمل بود که نهایتا دستور قتل وی را صادر کرد و در روز ۲۵ مهر ۱۳۱۸ شمسی با تزریق آمپول هوا در بیمارستان زندان شهربانی بدست شخصی به نام احمدی به قتل رسید و مخفیانه دفن شد که محل دفن وی نیز هرگز مشخص نشد.
متن کامل خبر در لینک:‌ https://bit.ly/2H7erBE
#فرخی یزدی #ترانه
خبرها و ویدئوهای بیشتر در لینک: http://www.irankargar.com

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments