ترزا می: شکست برگزیت بریتانیا را با اختلافات بیشتری مواجه می‌کند

جستجو

ترزا می: شکست برگزیت بریتانیا را با اختلافات بیشتری مواجه می‌کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

ترزا می نخست وزیر بریتانیا روز جمعه گفت در صورت شکست طرح پیشنهادی او برای برگزیت کشور با «شکاف و بی ثباتی بیشتری» روبرو خواهد شد. هدف سخنان او جلب حمایت بریتانیایی های ناراضی از این طرح در آستانه اجلاس سران اتحادیه اروپا است که روز یکشنبه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم می در مصاحبه ای با شبکه انگلیسی بی بی سی حاضر نشد بگوید که در صورت عدم تصویب توافق پیشنهادی او با اتحادیه اروپا از سوی پارلمان بریتانیا استعفا خواهد داد یا نه.

خانم می گفت:«موضوع من نیستم. تمام تلاش من این است که این توافق به نتیجه برسد.» او افزود برای تشریح این توافق برای مردم به نقاط مختلف بریتانیا سفر خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از مصاحبه گفت:«اگر این توافق به نتیجه نرسد ما به نقطه آغاز بازخواهیم گشت و نتیجه آن شکاف و بی ثباتی بیشتر برای کشور خواهد بود.»

تراز می در همه پرسی سال ۲۰۱۶ در مورد رابطه بریتانیا با اتحادیه اروپا مخالف برگزیت بود.

او در این مصاحبه با درخواست انجام یک همه پرسی دیگر که گزینه باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا نیز در آن گنجانده شود مخالفت کرد ولی حاضر نشد با صراحت بگوید که طرح پیشنهادی او برای برگزیت از باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بهتر است.

او فقط گفت بریتانیا خارج از اتحادیه اروپا می تواند «آینده بهتری» برای خود بسازد.

اختلاف با اسپانیا بر سر جبل طارق

خانم می در عین حال موضع خود در مورد مالکیت بریتانیا بر جبل الطارق را تکرار کرد. اختلاف در این مورد با اسپانیا در روزهای اخیر مذاکرات و توافق در اجلاس سران اتحادیه اروپا را به خطر انداخته است.

او گفت:«موضع ما به عنوان حکومت بریتانیا کاملا صراحت دارد. ما مذاکرات در مورد این موضوع را به نیابت از سوی تمامی بخش های بریتانیا از جمله جبل الطارق انجام می دهیم.»

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا نیز قبل از این مصاحبه به خبرنگاران گفت:«ما در مورد جبل الطارق با اتحادیه اروپا مذاکرات باز و سازنده ای و با دولت اسپانیا نیز همکاری نزدیکی داشته ایم.»

«طرح خروج از اتحادیه اروپا را به این خاطر تغییر نخواهیم داد. ما با دولت های جبل الطارق و اسپانیا در مورد آینده مناسبات همکاری خواهیم کرد.»

خانم می قرار است روز شنبه، درست یک روز قبل از اجلاس سران اتحادیه اروپا، در بروکسل با ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا مذاکره کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه، ش. ر
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments