تزریق بوتاکس در کمک به درمان افسردگی موثر است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
تاثیر بوتاکس بر بیماری افسردگی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
تزریق بوتاکس به درمان بیماری افسردگی کمک می کند.

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که تزریق بوتاکس تنها چین و چروک ها را از بین نمی برد. بلکه میتواند به درمان بیماری افسردگی هم کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، متخصصان آمریکایی و آلمانی یک پایگاه اطلاعاتی تهیه کردند که عوارض جانبی داروها را بررسی می کند. تمرکز این اطلاعات روی بیمارانی است که بوتاکس (Botox) تزریق کرده بودند.

این محققان متوجه شدند، بیمارانی که بوتاکس تزریق کرده اند، نسبت به سایر بیمارانی که به همان دلیل تحت درمان های دیگر قرار گرفتند، ۸۸- ۴۰ درصد احتمال کمتری در ابتلا به افسردگی داشتند.

غالبا تزریق بوتاکس بعنوان یک روش زیبایی است ولی مزایای درمانی دیگری نیز دارد. من جمله دیگر کاربردهای آن میتوان به رفع تعریق زیاد، میگرن، اسپاسم و مثانه های بیش فعال اشاره کرد.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۲۶۴ میلیون نفر در دنیا افسردگی را تجربه می کنند.

در حالی که این بیماری بطور معمول با ترکیبی از روان درمانی و داروهای ضد افسردگی درمان می شود. ولی این راهکارها برای یک سوم این بیماران بی اثر است.

بر این اساس، روش های درمانی جدید برای افسردگی مورد توجه قرار گرفته اند. گرچه هنوز چگونگی عملکرد بوتاکس برای مقابله با افسردگی تائید نشده است.

تاثیر بوتاکس بر بیماری افسردگی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

“روبن آباگیان” (Ruben Abagyan) از دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو و محقق ارشد پروژه اظهار‌کرد: سالهاست که پزشکان تزریق بوتاکس را به دلایل زیبایی انجام می دهند. ولی بنظر میرسد این روش افسردگی را هم در بیماران کاهش می دهد.

تصور می شود که کاهش خط و خطوط اخم در ناحیه پیشانی یک حلقه بازتاب که احساسات منفی را تقویت می کند، مختل می کند.

آباگیان افزود: ولی ما دریافتیم که احتمالا فرآیند پیچیده تر است. زیرا در واقع محل تزریق بوتاکس چندان مهم نیست.

پژوهشگران پروژه معتقد هستند که این یافته ها میتواند به درمانی جدید برای مبارزه با افسردگی که از شایع ترین و خطرناک ترین بیماری های روانی است، منجر شود.

بوتاکس بعد از تزریق، جذب عضله می شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می رسانند مستقر می شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به اسم استیل کولین- که مسوول انقباض عضلانی است- جلوگیری می کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می شود که ۳ تا ۶ ماه طول میکشد و ناحیه موردنظر را از چین و چروک صاف می کند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات