تشییع جنازه نمادین خاشقجی در غیاب جسد او

جستجو

تشییع جنازه نمادین خاشقجی در غیاب جسد او

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تشییع جنازه خاشقجی در غیاب جسد او

در استانبول ترکیه، مکه، مدینه و جده عربستان صدها شرکت‌کننده در مراسم‌های جداگانه به صورت نمادین برای جمال خاشقجی مراسم تدفین اسلامی برگزار کردند. صالح، پسر آقای خاشقجی هم در جده با حاضران دیدار کرده و به عنوان صاحب عزا حضور یافته است.

برگزاری آیین‌های اسلامی بدون پیدا شدن جسد آقای خاشقجی می‌تواند حکایت از این داشته باشد که بازماندگان او از پیدا شدن جسد برای تدفین رسمی آن ناامید شده‌اند.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر گذشته پس از آن که وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد توسط افرادی که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند به قتل رسید. جسد او هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان آقای خاشقجی جسد او را پس از قطعه‌قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.

در آخرین تحول مربوط به پرونده رسیدگی به قتل آقای خاشقجی، دادستانی عربستان گفته دستور به قتل رساندن این روزنامه‌نگار منتقد خاندان سعودی، از سوی “یکی از افسران اطلاعاتی” و نه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور صادر شده است.

با وجود این، ترکیه همچنان اصرار دارد که این فرمان از سوی بالاترین مقام‌های حکومت عربستان صادر شده است.

ترکیه همچنین می‌گوید از آنجا که این قتل در داخل خاک این کشور روی داده، متهمان باید در دادگاه‌های ترکیه محاکمه شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption صدها نفردر مسجد فاتح استانبول روز جمعه در مراسم نمادین تشییع جمال خاشقجی حاضر شدند

صالح، پسر آقای خاشقجی ماه گذشته پس از دیدار با ملک سلمان، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، راهی واشنگتن پایتخت آمریکا شد و در آنجا به خبرنگاران گفت که خواسته اصلی او پیدا شدن جسد پدرش است تا بتواند با تدفین رسمی “آرامش ابدی روح پدرش” را تامین کند.

خدیجه چنگیز، نامزد آقای خاشقجی هم ماه گذشته به بی‌بی‌سی گفته بود با پیدا نشدن جسد آقای خاشقجی پذیرش مرگ او دشوارتر شده است.

“وقتی کسی می‌میرد، شما باید پیکر او را ببینید، با او وداع کنید و بتوانید آیین‌ها لازم را به جا بیاورید… (در مورد جمال) چنین چیزی روی نداده.”

در همین حال، قرار است مراسم‌های بزرگداشتی برای آقای خاشقجی در واشنگتن (پایتخت آمریکا)، لندن (پایتخت بریتانیا) و پاریس (پایتخت فرانسه) برگزار شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption صالح خاشقجی (چپ) رو جمعه در جده میزبان کسانی بود که برای ادای تسلیت به مسجد آمده بودند

مراسم امروز در ترکیه و عربستان یک روز پس از آن برگزار شد که شلان بن راجح شلان، معاون دادستانی عربستان گفت نتایج تحقیقات درباره جزئیات قتل آقای خاشقجی نشان داده دستور قتل او از سوی یکی از افسران اطلاعاتی صادر شده است.

آقای شلان که این سخنان را دیروز در یک کنفرانس خبری در ریاض به خبرنگاران می‌گفت تصریح کرد که آقای خاشقجی پس از ورود به کنسولگری با تزریق یک ماده مرگبار از پای درآمده و سپس اعضای بدنش در داخل کنسولگری قطعه‌قطعه شده است.

این اظهارات منطبق بر ادعای مقام‌های ترکیه است که گفته بودند فایل‌های صوتی در دست دارند که از چگونگی قتل و مثله شدن بدن آقای خاشقجی خبر می‌دهد.

به گفته معاون دادستانی عربستان، جسد مثله شده آقای خاشقجی سپس به واسطه‌های محلی سپرده شده تا آن را سر به نیست کنند. آن طور که ادعا شده بازرسان همچنان به دنبال یافتن بقایای جسد آقای خاشقجی هستند.

تاکنون علیه ۱۱ نفر در ارتباط با قتل آقای خاشقجی اعلام جرم شده و دادستان‌ها برای ۵ نفر از آنها حکم اعدام درخواست کرده‌اند.

معاون دادستانی عربستان به هویت این افراد اشاره‌ای نکرده است.

جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد و از منتقدان جدی خاندان سعودی، به ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور بود.

اخبار مرتبط:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نماز میت برای جمال خاشقجی در استانبول

طرح سناتورهای آمریکایی

شش سناتور پرنفوذ از حزب های جمهوری خواه و دموکرات آمریکا طرحی را معرفی کرده اند که به گفته آنها تعهد کنگره این کشور به لزوم مسئولیت پذیری و حمایت از حقوق بشر را نشان دهد.

این طرح در کنار تعلیق فروش تسلیحات به عربستان سعودی در پی تحریم کسانی است که مانع دسترسی مردم یمن به کمک های انسان دوستانه می شوند، تحریم هر کس تمام کسانی را که به نحوی در قتل روزنامه نگار منتقد سعودی دست داشته اند الزامی می کند و از دولت می خواهد که گزارش های مختلفی از جمله گزارشی درباره وضع رعایت حقوق بشر در عربستان را به کنگره آمریکا ارائه دهد.

در متن این طرح آمده متوقف کردن سوخت رسانی به جنگنده های عربستان در یمن که کاخ سفید چند روز پیش خبرش را داد در کنار تحریم چند شهروند سعودی به هیچ وجه واکنش درخوری دربرابر رفتارهای عربستان سعودی نیست. سناتور کالینز از سناتورهای جمهوری خواه حامی این طرح گفته زمان روبرو شدن با عربستان سعودی بر سر جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی فرا رسیده. او جنگ یمن را فاجعه ای انسانی خوانده و گفته با وضع تحریم و تعلیق فروش تسلیحات به عربستان سعودی رهبران این کشور متوجه خواهند شد که واشنگتن نه حامی رویه آنها در جنگ است و نه قتل یک روزنامه نگار را برمی تابد.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفته نمی خواهد با تحریم یا توقف فروش اسلحه به عربستان فرصت های شغلی و درآمد آمریکایی ها را به مخاطره بیندازد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments