تظاهرات در فرانسه و نتایج تحقیقات درباره قتل معلم فرانسوی

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۸ دقیقه پیش

هزاران نفر در تظاهرات پاریس شرکت کرده و پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته بود: «به بربریت نه بگوییم» و «من هم معلمم»

توضیح تصویر،

هزاران نفر در تظاهرات پاریس شرکت کرده و پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته بود: «به بربریت نه بگوییم» و «من هم معلمم»

هزاران نفر در تظاهرات گسترده‌ای که در سراسر فرانسه برگزار شد شرکت کردند تا حمایت خود از ساموئل پاتی را اعلام کنند. آقای پاتی، بعد از آنکه کاریکاتوری از پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داد سر بریده شد.

تظاهرکنندگان در پاریس، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «من هم یک معلم هستم.» نخست وزیر هم در این تظاهرات شرکت کرده و پلاکاردی حمل می‌کرد که روی آن نوشته شده بود: «ما همگی فرانسه هستیم.» شهردار پاریس هم در این تظاهرات حضور داشت.

در شهر لیل هم گروهی با پلاکاردهای «من ساموئل هستم» با آقای پاتی ابراز هم‌دردی کرده‌اند.

این پلاکاردها، یادآور شعارهایی است که تظاهرکنندگان بعد از حادثه حمله به مجله «شارلی ابدو» سر می‌دادند. کاریکاتورهای پیامبر مسلمانان اولین بار در این مجله در سال ۲۰۱۵ منتشر شده بود. گروهی از مسلمانان تندرو از این کاریکاتورها ناراضی شده و عصبانیت خود را با حمله مسلحانه به دفتر مجله و قتل دوازده نفر نشان دادند.

پلیس فرانسه، مردی به نام عبدالله را بعد از قتل آقای پاتی در نزدیکی مدرسه، به ضرب گلوله کشت. یازده نفر هم در جریان تحقیق درباره این ماجرا بازداشت شده‌اند.

درباره کسانی که بازداشت شده‌اند جزییات زیادی منتشر نشده است. فقط می‌دانیم که چهار نفر از آنها از خانواده متهم بوده و بلافاصله بعد از کشتن او بازداشت شده‌اند. شش نفر هم روز شنبه بازداشت شده‌اند که در میان آنها پدر یکی از دانش‌آموزان آن مدرسه و یک واعظ اسلام‌گرای رادیکال بود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت گفت این حمله تمام ویژگی‌های یک “حمله تروریستی اسلامگرایانه” را دارد و معلم مدرسه به خاطر “آموزش آزادی بیان” به قتل رسیده است.

این قتل در آستانه برگزاری دادگاه حمله به مجله شارلی ابدو اتفاق افتاده است.

دانش آموزان، ساموئل پاتی را خیلی دوست داشتند او پیشتر به خاطر نشان دادن کاریکاتورها تهدید شده بود

توضیح تصویر،

دانش آموزان، ساموئل پاتی را خیلی دوست داشتند او پیشتر به خاطر نشان دادن کاریکاتورها تهدید شده بود

در تظاهرات چه گذشت؟

تظاهرکنندگان در پاریس به میدان «پلاس دولا رپوبلیک» رفتند. جایی که صحنه تظاهرات بعد از حمله به مجله شارلی ابدو بود.

یکی از تظاهرکنندگان روی علامتی که با خود حمل می‌کرد نوشته بود: «دشمنان جمهوری را هیچ تحمل نمی‌کنیم.» دیگری روی پلاکارد خود با قربانی ابراز همدردی کرده بود: «من هم یک معلمم. ساموئل به تو فکر می‌کنم.»

روزنامه فیگارو با زن ملسمانی مصاحبه کرده بود که گفته بود به تظاهرات رفته تا از این قتل ابراز انزجار کند.

سرود ملی فرانسه در محل پخش شد و سپس تظاهرکنندگان یک دقیقه سکوت کردند. تظاهرکنندگان برای محافظت خود در برابر ویروس کرونا، ماسک به صورت داشتند.

روزنامه لوموند هم با یک معلم به نام ناتالی مصاحبه کرده بود که گفته بود به تظاهرات رفته چون تازه متوجه شده که «درس دادن می‌تواند منجر به مرگ شود.»

وزیر آموزش گفته که معلم‌های فرانسه همه به محافظت احتیاج دارند. او گفته که فرانسوی‌ها اگر متحد باشند می‌توانند دشمنان دموکراسی را شکست دهند.

به جز پاریس و لیل، تظاهرات در شهرهای نانت، تولوز، استراسبورگ، مارسی و بوردو هم به وقوع پیوست. روز چهارشنبه هم یاد آقای پاتی در سراسر فرانسه زنده‌ نگه داشته می‌شود.

در روز حادثه چه گذشت؟

ژان فرانسوا ریکارد، دادستان ضد تروریستی فرانسه گفته که مظنون، ساکن شهری در فاصله صد کیلومتری محل قتل بوده است. او به مدرسه محل کار آقای پاتی رفته و از دانش‌آموزان خواسته که به او بگویند معلم کدام است.

عبدالله که هجده ساله و متولد مسکو است، اصالتا از مسلمانان چچن است. فعلا محققان نتوانسته‌اند بین او و این مدرسه یا آقای پاتی ارتباطی پیدا کنند.

وقتی آقای پاتی راهی خانه بود، مظنون او را دنبال کرد و با چاقو به سر او ضربه زد و بعد سرش را برید.

شاهدان عینی، می‌گویند که قاتل فریاد «الله اکبر» سر می‌داد.

پلیس که به سمت قاتل می‌رفت او با تفنگ بادی به آنها شلیک می‌کند. ماموران هم به سوی او شلیک متقابل می‌کنند و در نهایت ۹ گلوله به بدن او اصابت می‌کند. وقتی که پلیس به نزدیکی جسد او می‌رود، یک چاقوی سی سانتی‌متری کنارش پیدا می‌کنند.

روی این پلاکارد نوشته شده که «آنها نمی‌توانند سر جمهوری ما را ببرند»

توضیح تصویر،

روی این پلاکارد نوشته شده که «آنها نمی‌توانند سر جمهوری ما را ببرند»

نتیجه تحقیقات چیست؟

آقای ریکارد گفته که آقای پاتی از زمانی که کاریکاتورها را در کلاسش نشان داده بود، پیام‌های تهدید‌آمیز می‌گرفت. او در کلاس آزادی بیان این کاریکاتورها را نشان داده بود.

آقای پاتی که معلم تاریخ و جغرافیا بود، هر وقت در سال‌های اخیر این کاریکاتورها را می‌خواست نشان دهد، از دانش‌آموزان مسلمان می‌خواست تا اگر فکر می‌کنند از تماشای این کاریکاتورها آزار می‌بینند، بهتر است رویشان را برگردانند.

پدر یکی از دانش‌آموزان عصبانی از این واقعه برای شکایت به مدرسه رفته بود.

این مرد و یک واعظ مسلمان، با هم فیلم‌هایی ساخته بودند که در آن خواهان اخراج آقای پاتی از مدرسه شده و او را «اوباش» خطاب کرده بودند.

این واعظ پیشتر هم در رادار ماموران امنیتی فرانسه آمده بود و او را به عنوان یک عنصر رادیکال می‌شناختند. او و پدر آن دانش‌آموز هم اکنون در بازداشت به سر می‌برند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments