تعداد کشته‌های حمله موشکی در یمن به ۱۱۶ نفر رسید

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در نخستین دیداری رسمی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به او گفته است که حملات شیمیایی نظیر آنچه در مورد سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، در بریتانیا روی داد، نباید تکرار شود.

بر پایه اعلام دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، آقای جانسون روز یکشنبه ۲۹ دی، در حاشیه اجلاس برلین به رئیس‌جمهور روسیه گفته است که روابط لندن و مسکو تا زمانی که روسیه به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» خود پایان ندهد، به وضعیت عادی باز نخواهد گشت.

نخست‌وزیر بریتانیا تأکید کرده که «تا زمانی که روسیه به اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش، که تهدیدی است برای بریتانیا و متحدانش، و ایمنی شهروندان ما و امنیت جمعی ما را به خطر می‌اندازد، پایان ندهد، عادی‌سازی در روابط دوجانبه صورت نخواهد گرفت».

بر پایه اعلام دفتر نخست‌وزیر بریتانیا، آقای جانسون همچنین به ولادیمیر پوتین گفته است که هیچ تغییری در مواضع کشورش در مورد حمله شیمیایی به سرگئی اسکریپال، که نمونه استفاده عاری از مسئولیت از سلاح شیمیایی و تلاش بی‌رحمانه برای قتل افراد بی‌گناه در خاک بریتانیا بود، رخ نخواهد داد.

کرملین اتهامات بریتانیا در استفاده مأموران امنیتی روسیه از گاز شیمیایی نویچوک علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق این کشور را به دلیل همکاری با بریتانیا و دیگر کشورهای غربی رد کرده است.

سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا، پس از این اقدام برای روزها در بی‌هوشی به سر می‌بردند ولی سرانجام نجات یافتند و اکنون در خفا زندگی می‌کنند.

روز یکشنبه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا همچنین اعلام کرد که در دیدار رهبران بریتانیا و روسیه، آقای جانسون تأکید کرده که «هر دو کشور در قبال مسائل امنیت بین‌الملل از جمله در مورد لیبی، سوریه، عراق و ایران، مسئولیت دارند».

او در عین حال تصریح کرده که این گفت‌وگو به معناری آن نیست که روابط دو کشور به وضعیت سابق برگشته است.

بر پایه گزارش رادیو اروپای آزاد و با استفاده از گزارش‌های رویترز، آسوشیتدپرس، و خبرگزاری فرانسه؛ م.ا.
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments