تغییرات اقلیمی به ریزش زودتر از موعد برگ درختان می‌انجامند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ریزش زودتر از موعد برگ درختان
محققان سوئیسی در بررسی جدیدی دریافتند که تغییرات اقلیمی می توانند به ریزش زودتر از موعد برگ درختان منجر شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهش جدیدی که در “مؤسسه فناوری فدرال زوریخ” (ETH Zurich) انجام شده، نشان می دهد که امکان دارد برگ های پاییزی بخاطر تغییرات اقلیمی زودتر از موعد بیفتند. یافته های این پژوهش حاکی از این هستند که جنگل ها با افزایش دما، کربن بسیار کمی ذخیره خواهند کرد و ریزش زودهنگام برگ ها نیز میتواند زندگی حشرات و گونه های دیگر را تحت‌تأثیر قرار دهد.

“کنستانتین زونر” (Constantin Zohner)، سرپرست این پژوهش و همکارانش، یافته های مربوط به برگ های پاییزی را که بین سال های ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۵ جمع آوری شده است، در نواحی گوناگون اروپای مرکزی مورد بررسی قرار دادند. سپس به بررسی نقش دی اکسید کربن و نور خورشید (Sunlight) در زمان افتادن برگ ها پرداختند.

محققان با ادغام نتایج بررسی ها توانستند آنچه را که در سال ۲۱۰۰ بخاطر افزایش کربن رخ خواهد داد، مدل سازی کنند. آن ها متوجه شدند که شاید پائیز بین سه تا شش روز زودتر از موعد رخ بدهد. ” زونر” اظهار‌کرد: یافته مهم ما همین تفاوت بزرگ در زمان رخ دادن پاییز نسبت به مدل های دیگر است.

آزمایش های این گروه پژوهشی نشان داد که افزایش سطح دی اکسید کربن، دما یا نور موجب میشوند که برگ ها در بهار و تابستان، بهره وری بیشتری داشته باشند و روند زوال آنها در پاییز سرعت بگیرد. زونر ادامه داد :به نظر می رسد که گیاهان این محدودیت داخلی را دارند که تا چه اندازه بهره وری داشته باشند.

اگرچه این پژوهش در اروپا انجام شده است ولی “زونر” باور دارد که این نتایج در مورد درختان آمریکای شمالی و آسیا نیز صدق خواهند کرد.

این پژوهش در صورت اثبات، پیامدهای جهانی بسياري به همراه خواهد داشت.

این پژوهش، در مجله “Science” به چاپ رسید.

ریزش زودتر از موعد برگ درختان
sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments