توافق اسرائیل و امارات؛ ایران و ترکیه محکوم کردند، بحرین استقبال

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۳ دقیقه پیش

middle east

وزارت خارجه ایران توافق اسرائیل و امارات متحده عربی برای برقراری روابط سیاسی را “حماقت راهبردی” را توصیف و آن را بشدت محکوم کرد.

امارات بعد از مصر (۱۹۷۹) و اردن (۱۹۹۴) سومین کشور عرب است که با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند و اولین کشور منطقه خلیج فارس؛ هرچند که روابط غیرعلنی سالها در جریان بوده است.

وزارت خارجه ایران تصمیم امارات برای برقراری رابطه رسمی با اسرائیل را “ننگین” و “خطرناک” خواند و با هشدار به اسرائیل درباره “هرگونه دخالت” در خلیج فارس، “دولت امارات و دیگر دولت‌های همراه” را مسئول “تمامی عواقب” این تصمیم دانست.

در این بیانیه آمده “این خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت” خواهد شد و مردم فلسطین “عادی سازی روابط” با اسرائیل را هرگز نمی‌بخشند و خون فلسطینیان “دیر یا زود گریبان خیانت‌کاران” را می‌گیرد.

در همین حال وزارت خارجه ترکیه هم از تصمیم امارات به شدت انتقاد کرد و گفت امارات قصد دارد مسئله اصلی خاورمیانه یعنی موضوع فلسطین را به مقابله با ایران تغییر دهد. در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است:

“تاریخ و وجدان مردم منطقه رفتار ریاکارانه امارت متحده را نه فراموش می‌کند نه می‌بخشد که برای منافع محدود خود به آرمان فلسطین خیانت کرد.”

“بسیار نگران‌کننده است که امارات با این اقدام یک‌جانبه سعی کرده است از پیمان صلح عرب در سال ۲۰۰۲ که به تصویب اتحادیه کشورهای عرب رسیده است فاصله بگیرد. اینکه این اعلام رسمی سه جانبه ]اسرائیل،امارت، آمریکا[ بعنوان حمایت از مردم فلسطین معرفی شود ذره‌ای اعتبار ندارد.”

ترکیه روابط دیپلماتیک و تجاری با اسرائیل دارد اما این روابط سالها است که نزدیک نیست.

گفتگوی ویدئویی جواد ظریف وزیر خارجه ایران با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات

توضیح تصویر،

گفتگوی ویدئویی جواد ظریف وزیر خارجه ایران با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات (۱۲ مرداد)

اما بحرین که متحد نزدیک عربستان سعودی است بدون اینکه مستقیم به عادی سازی روابط با اسرائیل اشاره کند، از تصمیم امارات متحده استقبال و از تلاش آمریکا برای این توافق قدردانی کرد و گفت “این اقدام تاریخی صلح و ثبات را در منطقه تقویت می‌کند.”

به گفته محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی، بر اساس این توافق انضمام بخش‌هایی از سرزمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل فورا متوقف می‌شود و بعد روابط دو کشور به حالت عادی درمی‌آیند.

با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بعد از اعلام توافق گفته انضمام بخش‌هایی از سرزمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل طبق برنامه پیش خواهد رفت.

تشکیلات خودگردان فلسطین این توافق را به “شدیدترین شکل ممکن” محکوم کرده و آن را “تجاوز” به حقوق و “خیانت” به مردم فلسطین دانسته است.

حازم قاسم سخنگوی حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد این توافق را نه در خدمت آرمان فلسطین بلکه “پاداش اشغال و جنایات اسرائیل” خوانده است.

اعتراض فلسطینی‌ها به توافق امارات و اسرائیل

توضیح تصویر،

اعتراض فلسطینی‌ها به توافق امارات و اسرائیل

اردن کشوری که با کرانه باختری هم مرز است و با اسرئیل روابط رسمی دارد گفت “نتیجه این توافق به رفتار اسرائیل بستگی دارد بخصوص به پایندی‌اش به راه حل دو دولت.”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اظهار امیدواری کرد که این توافق به تحقق شکل‌گیری دو دولت مستقل کمک کند.

به گفته سخنگوی این سازمان این فرصتی برای رهبران فلسطین و اسرائیل است تا در راستای قطعنامه‌های سازمان ملل، قوانین بین‌المللی و توافق‌های دوجانبه، “گفتگوهای معنی دار را از سر بگیرند.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments