توسعه یک میدان مشترک نفتی ایران به ‘ستاد اجرایی فرمان امام’ داده شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
توسعه یک میدان مشترک نفتی ایران به 'ستاد اجرایی فرمان امام' داده شد
حق نشر عکس tasnim
Image caption توسعه بخش شمالی میدان یاران در قالب قرارداد های پیشین نفتی به شرکت نفت و گاز پرشیا سپرده شده بود اما قراردادی که امروز امضا شد، توسعه این میدان را به صورت یکپارچه (شمالی و جنوبی) درآورده است

شرکت ملی نفت ایران توسعه میدان نفتی یاران با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه نفت در روز را که با عراق مشترک است به شرکت نفت و گاز پرشیا متعلق به “ستاد اجرایی فرمان امام” واگذار کرده که در کنترل رهبر ایران است.

قرارداد واگذاری توسعه میدان نفتی یاران امروز ۲۱ تیرماه (یازدهم ژوئیه) در تهران بین نمایندگان شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پرشیا و در حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران امضا شده است.

توسعه بخش شمالی این میدان در قالب قراردادهای پیشین نفتی به همین شرکت سپرده شده و ارزش قرارداد آن ۶۰۰ میلیون دلار عنوان شده بود اما قراردادی که امروز امضا شد، توسعه این میدان را به صورت یکپارچه (شمالی و جنوبی) درآورده است.

شرکت نفت و گاز پرشیا که متعلق به شرکت سرمایه گذاری تدبیر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است، موظف است تمام منابع مالی لازم برای اجرای طرح را تأمین کند. آمریکا هم شرکت ملی نفت ایران یعنی کارفرمای قرارداد میدان یاران و هم پیمانکار آن یعنی شرکت نفت و گاز پرشیا را تحریم کرده است.

دو طرف در سال ۹۵ به توافقی برای مطالعه به روی این میدان دست پیدا کرده بودند اما از امروز طرح توسعه میدان یاران بر اساس قراردادهای جدید نفتی ایران (موسوم به ای پی سی) رسما به شرکت نفت و گاز پرشیا واگذار شده است.

شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) وابسته به وزارت نفت ایران می گوید قرارداد توسعه میدان یاران اولین قرارداد بیع متقابل است که طرف های آن صد درصد ایرانی هستند.

شرکت نفتی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام یکی از هشت شرکت ایرانی است که وزارت نفت صلاحیت آن را برای فعالیت اکتشاف نفتی و تولید، تایید کرده است.

از ستاد اجرایی در رسانه ها، به عنوان یک امپراتوری اقتصادی عظیم یاد می شود که از نهادهای تحت کنترل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران است.

میدان نفتی یاران در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز است و با میدان نفتی مجنون که به عراق تعلق دارد، مشترک است. پس از توافق هسته ای موسوم به برجام با قدرت های جهانی و رفع تحریم های بین المللی، ایران اعلام کرده بود که توسعه میادین مشترک نفتی را در اولویت قرار خواهد داد.

وزارت نفت ایران به همین منظور و با امید به جذب سرمایه گذاری های کلان خارجی، مدل قراردادهای نفتی خود را تغییر داد اما با انتقادات فراوان مجلس نهم و سپس رسانه های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بندهای مختلف مدل جدید قراردادهای نفتی، استفاده از آن به طور پی در پی به تاخیر افتاد.

با خروج آمریکا از توافق هسته ای توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور، عملا استفاده از قراردادهای نفتی جدید ایران ناممکن شد و تفاهم نامه هایی که ایران با شرکت های بزرگ خارجی همچون شرکت نفتی توتال بسته بود، به مرحله امضای قرارداد نرسید.

از زمان تحریم مجدد ایران از سوی آمریکا که عمده آن درآمدهای نفتی دولت جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته، صادرات نفت و گاز این کشور به شدت کاهش پیدا کرده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران به تازگی گفته است که از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی پیش از تحریم، میزان صادرات نفت در سال گذشته خورشیدی به حدود ۸ میلیارد دلار سقوط کرد.

آمریکا می گوید هدف از تشدید فشار به ایران، “عادی شدن” رفتار حکومت از جمله توقف “رفتار بی ثبات کننده ایران در کشورهای منطقه است”.

دلشوره نفتی ایران در میدان‌های مشترک

گره قراردادهای نفتی با ستاد اجرایی فرمان امام باز می‌شود؟

جهانگیری: درآمد نفتی ایران از ۱۰۰ میلیارد به ۸ میلیارد دلار رسیده

نظرات