توصیه خامنه‌ای برای محرم: راه‌اندازی گروه‌های سرود

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

سعید نمکی، وزیر بهداشت در حال رایزنی با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و دار و دسته مداحان برای سازماندهی مراسم ماه محرم همزمان با بالاگیری همه‌گیری ویروس کرونا در ایران است. در این فاصله ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت اعلام کرد که تهران منشأ آلودگی به ویروس کرونا برای سایر شهرهای ایران است.

شامگاه چهارشنبه ۸ مرداد: جلسه وزیر بهداشت با سرکردگان مداحان و وعاظ. هدف از این جلسه انتقال پیام خامنه‌ای بود: ضرورت برگزاری مراسم عزاداری به شکل متفاوت از سال‌های گذشته
شامگاه چهارشنبه ۸ مرداد: جلسه وزیر بهداشت با سرکردگان مداحان و وعاظ. هدف از این جلسه انتقال پیام خامنه‌ای بود: ضرورت برگزاری مراسم عزاداری به شکل متفاوت از سال‌های گذشته

۲۶ استان کشور یا قرمزند یا در حال هشدار هستند و فقط پنج استان، زرد هستند. ۷۲ میلیون جمعیت کشور در استان‌هایی که وضعیت هشدار دارند، به سر می‌برند. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت شامگاه چهارشنبه ۸ مرداد در یک برنامه تلویزیونی گفت موارد بستری مجدداً در تهران اوج گرفته است. به گفته حریرچی تنها در روز گذشته در استان تهران ۷۱۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند. از هر ۱۴ نفری که در بیمارستان‌های استان تهران بستری می‌شود یک نفر جان خود را در اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست می‌دهد.

«در حال حاضر افراد ۲۰ تا ۲۹ ساله و حتی سنین کمتر هم بستری می‌شوند. ‌هرچند میزان بستری در سنین بالا همچنان بیشتر است، اما میزان بستری سنین پایین هم نسبت به دوره چهار ماهه قبل دو برابر شده است. فوت در سنین بالای ۹۰ سال، بسیار زیاد است و در سنین بین ۶۰ تا ۶۹ سال، ۱۰ درصد است.»

در ایران با ۸۴ میلیون نفر جمعیت، ۱۳۰ هزار تخت بیمارستانی برای درمان بیماران وجود دارد. در چنین شرایطی که برگزاری مراسم محرم قطعاً ظرفیت‌های بیمارستانی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. ممکن است عده‌ای از مبتلایان پشت درهای بیمارستان‌های کشور بمانند و به این ترتیت تعداد فوتی‌ها جهش کند. خستگی و فرسودگی کادر درمان هم یکی از مشکلات است. روز گذشته ایرج حریرچی و علیرضا رئیسی معاونان وزارت بهداشت در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای رسماً اعلام کردند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم محرم عملاً میسر نیست.

نشست وزیر بهداشت با سرکردگان مداحان

سعید نمکی، وزیر بهداشت در جلسه هم‌اندیشی و هماهنگی مداحان و وعاظ کشور تلویحاً اعلام کرد که علی خامنه‌ای از او خواسته است که مراسم محرم باشکوه برگزار شود. نمکی گفت:

«از رهبری شنیدم که فرمودند عزاداری را باشکوه برگزار کنید. تماس گرفتم که منظورشان از شکوه چیست؟ گفتند به معنای شلوغ کردن نیست. بروید طرحی نو دراندازید که هم آسیب به کسی نرسد و هم یاد کربلا و مصائبش بشود مثل‌ اینکه مثلاً چیزی به مانند گروه‌های سرود در معابر راه بیندازید.»

هدف نشست وزیر بهداشت با واعظان و مداحان هم انتقال این پیام بود. پیشنهادهای مسئولان مجالس مدح و وعظ شنیدنی بود: علیرضا پناهیان، از روحانیون تندرو و از شاگردان خامنه‌ای پیشنهاد داد که در بیابان‌ها و در حیاط مدارس مراسم عزاداری برگزار شود:

 «اگر در فضاهای باز و بیابان‌ها هم عزاداری کنیم اتفاقاً بیشتر شبیه حضرت زینب و اهل‌بیت علیهم‌السلام است و چه‌بسا که جلوه‌های بیشتری هم برای عزاداری وجود دارد.»

مهدی طائب ، برادر حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه گفت:

«من اینطور فهمیدم که اگر کسی از ویروس ترسیده باشد آسیب‌پذیر می‌شود اما دین مقاومت را بالا می‌برد.»

مسعود عالی هم در ادامه جلسه تأکید کرد که خداوند ضامن دستگاه امام حسین  است و این ویروس هم با دستگاه امام حسین مواجه می‌شود و خداوند هم به کنترل و نابودی آن کمک می‌کند.  

وزیر بهداشت هم در پاسخ گفت:

«ما پیشنهادمان این است که در یک فضای تعریف‌شده و بین خانه‌ها با هر وسعت و گستردگی پرچم مشکی بدهیم و از خانه‌ها روضه پخش کنیم اما راه افتادن دسته و پیوستن افراد را که توانایی کنترل آن‌ها را نداریم چیزی است که ذهن ما را به خود مشغول کرده است.»

در این فاصله سازمان تبلیغات اسلامی پیشنهاد داده که عزاداری‌ها در میادین و پادگان‌های کشور برگزار شود. تا آن زمان اما مراسم عید قربان هم در راه است. رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه ذبح دام به مناسبت عید قربان باید در کشتارگاه‌های مجاز انجام شود، نسبت به بروز بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد و گفت:

«با توجه به اینکه علائم اولیه در تب کریمه کنگو کاملاً مشابه علائم بیماری کووید ۱۹ است این موضوع می‌تواند تشخیص بیماری را به تعویق بیندازد.»

بیشتر بخوانید:

Share
توصیه خامنه‌ای برای محرم: راه‌اندازی گروه‌های سرود
نظرات