توضیح مقام‌های ایران درباره کامیون داروها در عراق: فقط ترانزیت شده بود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۰ دقیقه پیش

مقام‌های ایران گفته بودند که از فروردین مرزهای غربی بین ایران و عراق باز شده است

توضیح تصویر،

مقام‌های ایران گفته بودند که از فروردین مرزهای غربی بین ایران و عراق باز شده است

گمرک ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده داروهای کشف شده در عراق ساخت ایران نیست. یکی از مقام‌های وزارت بهداشت هم گفته که عراق این داروها را از چند کشور از جمله ترکیه و امارات متحده عربی خریده و از طریق خاک ایران وارد استان دیاله کرده است.

در چند روز گذشته ماجرای کشف محموله دارو در استان دیاله در غرب عراق جنجالی شده است. اداره اطلاعات ارتش عراق در اطلاعیه‌ای گفته بود که ۱۹ کامیون دارو را که از ایران آمده، کشف کرده که به گفته این نهاد “بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو” در این کشور بوده است.

گمرک ایران امروز، یکشنبه ۲۷ مهرماه اعلام کرده که “این دارو‌ها کاملا غیر ایرانی بوده است و تجار عراقی از کشور‌های دیگر برای مصرف در عراق خریداری کردند و محموله صرفا از طریق ایران طبق قوانین بین‌المللی ترانزیت شده است.”

پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی دولت ایران به نقل از گمرک نوشته که محموله‌ها در مرز ایران کنترل شده تا مشکل قانونی وجود نداشته باشد و آنچه اتفاق افتاده “مربوط به اسناد و مدارک و قوانین سرزمینی عراق” بوده است.

به گفته گمرک و همچنین مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، با ارائه اسناد این مشکل در عراق “حل شده است.”

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم جزئیات جدیدی در توییتر منتشر کرده از جمله اینکه تجار عراق از ابتدای امسال از ترکیه، هندوستان، اندونزی، چین و امارات متحده عربی دارو خریده و از طریق مرزهای بازرگان در شمال غربی ایران و شهید رجایی در بندرعباس وارد استان دیاله کرده‌اند.

او با استناد به آمار گمرک گفته است که از ابتدای امسال تا ۲۶ مهرماه، ۱۶۵۴ تن دارو از جمله انسولین، پتاسیم کلاولانات، واکسن‌های دامپزشکی، پنی‌سیلین و مشتقات آن، آنتی بیوتیک‌ها، باند‌های استریل و پانسمان، الکل، زینک اکساید، چسب لوکوپلاست و… از این پنج کشور از طریق ایران به عراق فرستاده شده است. و به گفته آقای جهانپور، محموله اخیر هم در شمار همین آمار گمرکی از ترانزیت کالا است هرچند او به طور خاص این محموله را تفکیک نکرده است.

توییت آقای جهانپور که به انسولین در میان این داروها اشاره کرده، مورد توجه کسانی قرار گرفته که در چند روز گذشته درباره کمبود انسولین در ایران اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

خانواده‌های بسیاری نوشته‌اند که به چند داروخانه مراجعه کرده‌اند اما انسولین پیدا نشده است.

وزارت بهداشت ایران علاوه بر فشار فزاینده مسائل مربوط به کرونا و کمبود تخت با انتقادهایی در زمینه کمبود دارو هم مواجه بوده است.

شبنم رحمتی خبرنگار، دیروز در توییتر خطاب به وزارت بهداشت نوشته بود: “دیابتی‌های وابسته به انسولین به داروی اصلیشان دسترسی ندارند. وزارت بهداشت و سازمان غذا دارو صدای آنها را می‌شنوید؟”

هرچند مقام‌های ایران تاکید کرده‌اند که محموله ۱۹ کامیون دارو تولید ایران نبوده و دارویی از ایران خارج نشده است اما آنها که با کمبود انسولین و داروهای دیگر روبه‌رو هستند از وزیر بهداشت در این باره پرسیده‌اند که چرا وقتی امکان ورود دارو به ایران وجود دارد، از این فرصت برای وارد کردن انسولین و سایر داروهای کمیاب برای مردم ایران استفاده نمی‌کند؟

عده بسیاری در شبکه‌های اجتماعی معتقدند که دلیل کمبود دارو، قاچاق است؛ همانطور که قبلا هم رئیس سازمان غذا و دارو گفته بود افت شدید ارزش ریال ایران در مقابل ارزهای خارجی باعث شده که قاچاقچیان از این فرصت سواستفاده کنند و دارو را به کشورهای همسایه قاچاق کنند.

در مقابل شمار زیادی از مخالفان تحریم ایران، دلیل کمبود انسولین و داروهای دیگر را تحریم آمریکا می‌دانند که به اعتقاد آنها “گلوی بیماران را فشرده است.”

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی با انتشار این خبر به موضوع "به صرفه بودن قاچاق دارو از ایران" اشاره کرده بود

توضیح تصویر،

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی با انتشار این خبر به موضوع “به صرفه بودن قاچاق دارو از ایران” اشاره کرده بود

پس از انتشار اطلاعیه اداره اطلاعات ارتش عراق درباره کشف محموله “صدها هزار دلاری” دارو در عراق، علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت در مصاحبه‌ای با رکنا گفت که احتمالا این داروها، از داروهای ورقی بدون نسخه بوده است: “طبق آنچه اعلام شده این داروها از داروخانه خریداری شده است. هنوز مشخص نیست که چه داروهایی قاچاق شده، چون داروهای خاص در ایران طبق پروتکل‌های خاص ارایه می‌شود.”

اما روز بعد، مقام‌های ایران از جمله سازمان غذا و دارو قاچاق داروی تولید ایران را تکذیب کردند.

کیانوش جهانپور، مسئول اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در واکنش به پوشش گسترده این موضوع در رسانه‌ها امروز نوشته است: “ساده‌انگاریست اگر نحوه اطلاع‎رسانی برخی افراد یا سایت‌های خبری بویژه به زبان پارسی را لزوما ناشی از بی‌اطلاعی از ترانزیت کالا دانست، بویژه آنکه در اخبار رسمی اولیه در عراق و تصاویر منتشره هیچ کامیون، راننده و حتی کالای ایرانی دیده نمی‌شود.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments