تیفو‌های فوتبال اروپا: از خرس غول‌پیکر روس تا قاتل اره‌ای

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
فوتبال اروپاحق نشر عکس Getty Images

سال ۲۰۱۸ میلادی آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و در این سال فوتبال در قاره اروپا هم طبق معمول پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف داشت. گذشته از رقابت تیم‌ها در داخل زمین، تماشاگران هم در روی صندلی‌های ورزشگاه‌ها با هم رقابت ‌کردند و در این میان برخی از هواداران صحنه‌هایی شگفت‌آور خلق کردند.

تماشاگران اروپایی مسابقات را فرصتی برای نشان دادن فرهنگ فوتبالی‌شان می‌دانند و برخی از آن‌ها اما در به رخ کشیدن شهر و تیم‌شان، سطح دیگری از ذوق و علاقه و البته ابتکار را پیش چشم دوربین‌های تلویزیونی گذاشتند.

طراحی‌های عظیم تماشاگران در ورزشگاه‌ها یا تیفوها (واژه‌ای ایتالیایی در مورد حمایت از یک تیم ورزشی که بیشتر به حرکتی هماهنگ توسط هواداران در ورزشگاه اطلاق می‌شود و از لغت “تیفوسو” به معنانی هوادار گرفته شده) بیش از گذشته در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا دیده شد. با پایان مرحله گروهی این دو رقابت، این مطلب نگاهی انداخته به بهترین تیفوهای اروپا.

طرفدران ستاره سرخ در بازی با تاتنهام

حق نشر عکس Getty Images

استادیوم “رایکو میتیچ”، ورزشگاه خانگی ستاره سرخ بلگراد در صربستان که به “ماراکانا” هم مشهور است، یکی از وحشتناک‌ترین ورزشگاه‌های دنیا برای تیم‌های مهمان است. لیورپول در رقابت‌های گروهی فصل گذشته لیگ قهرمانان ۰-۲ در این ورزشگاه باخت. تاتنهام اما عملکرد بهتری داشت و حریف را ۰-۴ در رقابت‌های این فصل شکست داد. بازیکنان عملکرد خوبی مقابل تیم انگلیسی نداشتند اما درخشش ستاره سرخ در این بازی نه داخل زمین که روی سکوها بود.

طرفداران رئال مادرید در بازی با گالاتاسرای

مردان زین‌الدین زیدان احتمالا با دیدن این تصویر در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو انگیزه‌ای مضاعف گرفتند و حریف ترکیه‌ای خود را با شش گل بدرقه کردند.

حق نشر عکس Getty Images

طرفدران سالزبورگ در بازی با ناپولی

حق نشر عکس Getty Images

سالزبورگ یکی از تیم‌های شگفتی‌ساز این فصل لیگ قهرمانان اروپا بود. این تیم همچنین یکی از آینده‌دارترین بازیکنان فوتبال اروپا را نیز معرفی کرد که از همین حالا تیم‌های بزرگ برای جذبش دندان تیز کرده‌اند: ارلینگ هلاند ۱۹ ساله.

تماشاگران اتریشی بدون شک چیزی از بازیکنان تیم کم نگذاشته‌اند، هرچند که شاید به نمایش گذاشتن “جیگ‌ساو” (قاتل مخوف و شخصیت اصلی مجموعه فیلم‌های اره) چندان به مذاق عده‌ای خوش نیاید.

طرفدران زنیت در بازی با لایپزیگ

حق نشر عکس Getty Images

زنیت سن‌پترز بورگ این تصویر عظیم را قبل از بازی مقابل لایپزیگ در ورزشگاهش به نمایش گذاشت. شعاری که در عکس می‌بینید این است: “زنیت در مغز ماست و روسیه در قلب ما”.

تماشاگران پاری‌سن‌ژرمن در بازی با رئال مادرید

حق نشر عکس Getty Images

بازی مقابل رئال مادرید برای پاریسی‌ها مانند هوایی مطبوع است که فقط در لیگ قهرمانان می‌توانند استنشاق کنند. آن‌ها هم بهترین شکل از این فرصت استفاده کردند، هم بازی را ۰-۳ بردند و هم روی صندلی‌ها خودنمایی کردند.

طرفداران سلتیک در بازی با کلوژ

حق نشر عکس Getty Images

تماشاگران سلتیک همواره سابقه درخشانی در برپا کردن تیفوهای دیدنی در ورزشگاه‌شان داشته‌اند و در بازی مقابل کلوژ در لیگ اروپا یک بار دیگر نشان دادند، که در این زمینه از بهترین‌ها هستند.

طرفداران دو آتشه سلتیک امیدوار بودند که بتوانند با گفته‌ای از محمد علی (کلی) انتقام ناک‌اوت شدن توسط حریف را بگیرند. کلوژ پیش از این موفق شده بود قهرمان اسکاتلند را از رقابت‌های مقدماتی لیگ قهرمانان حذف کند. مفهوم گفته محمدعلی این است: “زمین خوردن ایرادی ندارد، اشکال روی زمین باقی ماندن است.”

طرفداران فرنتس‌واروش در بازی با زسکا مسکو

حق نشر عکس Getty Images

این تیفو نتیجه سابقه سیاسی و تاریخی بین مجارستان و روسیه است. زمانی که هواداران فرنتس‌واروش، میزبان زسکا مسکو در لیگ اروپا بودند، پرچم مجارستان را تصویر کردند. داستان به دوران جنگ سرد برمی‌گردد که اتحاد جماهیر شوروی نیروهایش را به مجارستان فرستاد.

فوتبال اروپا بهتر به نظر می‌رسد؛ شما قبول ندارید؟

نظرات