جدول XG لیگ برتر | استقلال صدرنشین است، پرسپولیس رکورد دار

جستجو

جدول XG لیگ برتر | استقلال صدرنشین است، پرسپولیس رکورد دار

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

ایکس جی (امید گل) چیست؟ اصلا چرا جدول ایکس جی؟ (امید گل)… در این مطلب پارامتر XG را برای تیم های ایرانی در سه هفته اول رقابت ها بررسی می کنیم.

رسانه طرفداری برای اولین بار جدول امید گل (ایکس جی) لیگ برتر ایران را طراحی و تدوین می کند.

به گزارش طرفداری، اعداد و ارقام در این روز ها تاثیر به سزایی در فوتبال جهان دارند و با تعریف شدن پارامتر های جدید به این اعداد و ارقام معنای خاصی بخشیده می شود. این اعداد و ارقام به تیم ها کمک می کند ضعف و قوت خود را بهتر و بیشتر بشناسند. یکی از متداول ترین پارامتر ها XG است.

XG چیست؟

 «Expected Goals»  پارامتری است که ارزش واقعی موقعیت های گل یک تیم را در یک مسابقه مشخص کند. این که یک تیم تا چه اندازه موقعیت های گل با کیفیتی ایجاد کرده و تا چه اندازه نیز موقعیت های گل با کیفیت روی دروازه اش ایجاد شده است را با این پارامتر می توانیم بسنجیم.

«Expected Goals» موقعیت های ایجاد شده در یک مسابقه فوتبال را (موقعیت هایی که به زدن ضربه به سمت دروازه منجر می شود) بین 0 تا 1 ارزش می دهد. 0 کمترین میزان ارزش و 1 بیش ترین میزان را دارا است. یعنی هر چه این عدد به 1 نزدیک تر باشد، موقعیت گل شما با کیفیت تر بوده و شانس تبدیل به گل شدن بیشتری داشته است. مجددا تاکید می کنیم که این پارامتر مربوط به موقعیت هایی می شود که در نهایت زدن ضربه به سمت دروازه حریف را به همراه داشته است.

اعداد داخل پرانتز تعداد گل زده شده است.

* نشانه یک پنالتی است.

جدول امید گل (XG) تیم ها در سه هفته لیگ برتر ( عدد داخل پرانتز تعداد گل را نشان می دهد )

منبع اعداد و ارقام : متریکا

مجموع امید گل تمام بازی های لیگ برتر در طول سه هفته 42.73 است یعنی امید گل 1.78 به ازای هر بازی که به هر تیم امید گل 0.89 می رسد. در طول سه هفته نیز 32 گل به ثمر رسیده است یعنی تعداد گل ها از امید گل ها و موقعیت های ایجاد شده کمتر است این در حالی است که در 4 هفته ابتدایی لیگ جزیره عدد امید گل چیزی حدود 113.38 است و 144 گل نیز به ثمر رسده است!

هر پنالتی چیزی حدود 0.7 ارزش دارد. این معیار و شاخصه بر اساس لیگ برتر انگلیس تعیین شده است. یعنی هر پنالتی 70 درصد تبدیل به گل می شود و فقط 30 درصد احتمال دارد گل نشود.

اما در جریان بازی چگونه کیفیت موقعیت گل را می سنجند؟

پارامتر xG و محاسبه آن تحت تاثیر فاکتورهای متفاوتی است از جمله: ۱- فاصله نقطه‌ای که شوت زده می‌شود تا دروازه چقدر است / ۲- جایگیری دروازه‌بان چگونه است / ۳- چند بازیکن حریف بین بازیکن زننده ضربه و دروازه قرار دارند / ۴- بازیکن با پای تخصصی ضربه می‌زند یا با پای غیرتخصصی / ۵- زاویه بازیکن از نقطه‌ای که ضربه می‌زند نسبت به دروازه چگونه است. 

با بررسی تمام این شاخصه ها، عدد ایکس جی یا همان امید گل به دست می آید. به طور مثال موقیعتی که از روی کرنر به دست می آید با موقعیتی که در جریان بازی خلق می شود، تفاوت دارد.

بر اساس تمام این شاخصه ها، حالا نکته هایی از جدول امید گل لیگ برتر ایران را بررسی می کنیم؛

استقلال بیشترین مجموع امید گل در سه هفته را دارد، استقلال بیشترین امید گل و خلق موقعیت در هفته سوم را هم داشته است. به عبارت ساده تر استقلال از لحاظ کیفیت، بیشترین موقعیت گل را خلق کرده که این می تواند به واسطه کیفیت و تعداد بالای عناصر تهاجمی اش باشد. البته ضعف دفاعی حریفان هم در این زمینه بی تاثیر نیست. و همان 5 فاکتوری که بالاتر به آن اشاره شد هم در تعیین اعداد نقش دارد.

کمترین امید گل ثبت شده در طول سه هفته مربوط به صنعت نفت آبادان در هفته دوم مقابل پرسپولیس است که XG  0.02 را ثبت کرده است. یعنی پرسپولیس اجازه موقعیت ساختن به حریف خود نداد و بازیکنان نفت در موقعیت مناسب برای گلزنی قرار نگرفتند.

بیشترین XG  ثبت شده در طول سه هفته مربوط به پیکان در هفته اول مقابل شهر خودرو بوده است که امید گل 2.06 را ثبت کرده است. پیکان در این بازی یک پنالتی هم خراب کرد.

امید گل ها در هفته سوم افت فاحشی نسبت به هفته های گذشته داشته است، 1.21 نسبت به هفته دوم، 6.27 نسبت به هفته اول کاهش داشته است (امید گل نفت آبادان در هفته دوم تنها 0.02 بوده و به نوعی داده پرت محسوب می شود)

در هفته اول و دوم رقابت ها تعداد گل ها از XG بیشتر بوده است. یعنی اغلب تیم ها از موقعیت های خود به خوبی استفاده کردند!

سایپا از نظر استفاده از موقعیت هایش بهترین تیم لیگ برتر است. این تیم در حالی که امید گلش عدد یک را نشان می دهد دو گل زده اما جالب اینجاست که در هفته اول عدد امید گل این تیم از هر دو هفته بعدی بالاتر بوده اما سایپا در هفته اول هیچ گلی نزد. یعنی عدد امید گل به تنهایی ضامن رسیدن به گل نیست. (بالا بودن این عدد در بازی هفته اول سایپا و پرسپولیس، به خاطر همان موقعیت گل تک به تک است که حامد لک مهار کرد.)

تیم های فولاد، گل گهر سیرجان، نفت آبادان، نساجی، شهر خودرو، ذوب آهن، سپاهان، سایپا و نفت مسجد سلیمان، تعداد گل های زده شان از عدد مجموع ایکس جی آنها در سه هفته بالاتر است.

پرسپولیس که از لحاظ امید گل در رتبه چهارم قرار دارد با تنها یک گل زده که آن هم از روی نقطه پنالتی بوده است از 10 تیم لیگ برتر کم تر گل زده است و همین اعداد مشکل پرسپولیس در پست مهاجم نوک را آشکار می کند.

منبع اعداد و ارقام : متریکا

تیم سایپا از لحاظ امید گل در رده 15 ام قرار دارد اما از لحاظ گل زنی بالاتر از تیم هایی چون تراکتور، پرسپولیس قرار دارد و به نوعی این تیم بهترین استفاده را از موقعیت هایش داشته است.

نفت مسجد سلیمان تنها تیمی است که امید گلش به عدد 1 هم نمی رسد (0.84) اما تعداد گل زده اش با پرسپولیس برابر است. گل مسجدسلیمانی ها در جریان بازی بوده اما پرسپولیسی ها از روی نقطه پنالتی تک گل این فصل شان را تا به این جای کار به ثمر رسانده اند.

فولاد به دلیل این که در سه بازی پیاپی صاحب ضربه پنالتی شده است از عدد امید گل بالایی برخوردار است.

XG دریافتی؛ پرسپولیس رکورد دار است

منبع اعداد و ارقام : متریکا

پرسپولیس کمترین مجموع  XG دریافتی در طول سه هفته را داشته است و در هر سه بازی هم کلین شیت کرده است. یعنی پرسپولیس به حریفانش موقعیت گل کمی داده و از این حیث بهترین تیم لیگ است. این برای پرسپولیس یک رکورد محسوب می شود که عدد ایکس جی یا همان امید گل سه حریف نخست این تیم در لیگ بیستم، روی هم حتی به عدد یک نمی رسد. جدا از کیفیت عالی عناصر دفاعی پرسپولیس، این موضوع نشاندهنده اجرای درست پرسینگ، پوشش، پشتیبانی و حفظ فشار روی حریف و در حقیقت بیانگر تاکتیک و استراتژی موفق پرسپولیس در فاز تدافعی است.

آلومینیوم از لحاظ دریافتی تیم 12 ام لیگ است اما از لحاظ گل خورده تیم دوم است و با مجموع XG دریافتی 2.25 چهار گل را دریافت کرده است. یعنی دقیقا نقطه مقابل پرسپولیس. این تیم تازه وارد استراتژی دفاعی خوبی ندارد.

ماشین سازی بیشترین XG  را در طول سه هفته متحمل شده است و 5 گل نیز دریافت کرده است.

تیم ها می توانند با مرور این اعداد خیلی راحت به ضعف و قوت خود در دفاع و حمله پی ببرند. شما هم می توانید هر هفته جدول ایکس جی لیگ برتر ایران را در طرفداری دنبال کنید.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments