جزئیات “برجام” مطلوب ترامپ؛ سه تفاوت مهم

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با مجله آلمانی اشپیگل به بیان مواضعش درباره جریان‌های اخیر پیرامون جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: مانند آمریکا نگران نقش رژیم ایران هستیم.

در همین حال نماینده دولت آمریکا در امور ایران گفت: توافق جدیدی که واشنگتن به دنبال مذاکره بر سر آن و جایگزین کردنش با «برجام» است، سه تفاوت مهم با توافق پیشین خواهد داشت.

به گزارش فارس، «برایان هوک» امروز در پاسخ به این سؤال که توافق هسته‌ای مدنظر دولت ترامپ چه توافقی با توافق دولت قبل دارد گفت: «[توافق مد نظر ما] از بسیاری جهات با آن توافق متفاوت خواهد بود.

این مقام آمریکاايی به برشمردن سه تفاوت بین توافق مدنظر دولت ترامپ با برجام سابق پرداخت و گفت: اولین مورد اینکه، ما استاندارد شورای امنیت سازمان ملل متحد را مبنی بر اینکه رژیم ایران حق غنی‌سازی مواد هسته‌ای ندارد، مجدداً بازخواهیم گرداند.

هوک در توضیح درباره دومین مورد گفت: مورد دوم این است که هر توافقی که به آن دست پیدا کنیم را تحویل مجلس سنا خواهیم داد تا به معاهده تبدیل شود. اگر این توافق به تصویب [سنا] برسد به قانون بین‌المللی تبدیل می‌شود. توافقِ هسته‌ایِ دولت اوباما نوعی تعهد سیاسی بود و هیچ‌گاه برای تبدیل شدن به معاهده، تحویل سنا نشده بود؛ وقتی که این توافق به نیویورک و شورای امنیت فرستاده شد حتی قطعنامه‌ای که الزام‌آور باشد هم نبود.

وی در توضیح درباره سومین مورد تأکید کرد که توافقِ مطلوب دولت ترامپ باید مسائل فراتر از مسائل هسته‌ای از جمله برنامه موشکی رژیم ایران را هم شامل شود و افزود: توافق جدید، مسائل موشکی، ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای و گروگان‌گیری‌های جمهوری اسلامی را هم شامل خواهد شد. این رویکردی است که ما باید در پیش بگیریم.


اروپایی‌ها برجام را به ترامپ فروختند

جواد ظریف وزیر در یک پیام توئیتری تند خطاب به اروپایی‌ها نوشت: (خبر باج دادن اروپا برای) جلب رضایت آمریکا تائید شد. سه کشور اروپایی باقی‌مانده برجام را فروختند تا از تعرفه‌های جدید ترامپ رهایی پیدا کنند.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی خطاب به طرف‌های اروپایی برجام که گفته می‌شود مکانیسم ماشه را در ازای عدم افزایش تعرفه‌های خودرو برای اروپایی‌ها فعال کرده‌اند، تاکید کرد: شما هیچ موقعیت برتر اخلاقی و حقوقی ندارید!

ظریف ادامه داد: دوستان من این کار هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. فقط اشتهای وی (ترامپ) را تندتر می‌کنید. قلدر دوره دبیرستان را به خاطر نمی‌آورید؟ اگر می‌خواهید شرافت خودتان را بفروشید به همین مسیر ادامه دهید. ولی برای خودتان موضع برتر اخلاقی و حقوقی قائل نباشید. شما چنین موقعیتی ندارید!

یک سخنگوی دولت آلمان در واکنش به تهدیدهای حکومت ایران در رابطه با برجام گفت: این رژیم تهران است که باید از رفتارهایش دست بردارد.


روحانی اروپایی ها را تهدید کرد

وزیر دفاع انگلیس نخستین شخصیت اروپای غربی است که به سخنان تهدید آمیز روحانی در مورد به خطر افتادن جان سربازان اروپایی پاسخ گفت و اعلام داشت که دولت لندن این سخنان را جدی می گیرد.

روحانی در سخنان روز گذشته خود، برای نخستین بار زبان به تهدید علیه نیروهای نظامی اروپایی در خاورمیانه گشود و گفت: امروز سرباز آمریکایی، در ناامنی است و فردا ممکن است سرباز اروپایی نیز در ناامنی باشد. (فیلم زیر)

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، این سخنان روحانی تلاشی بود برای آن که دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس در قبال کاهش تعهدات هسته‌ای رژیم ایران در برجام، به تحریم‌های آمریکا نپیوندند.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس پیش تر گفته بود: اگر قرار است برجام را کنار بگذاریم، بهتر است آن را با توافق ترامپ جایگزین کنیم.

این در حالیست که ظریف به کشورهای اروپایی هشدار داد که به توصیه انگلیس در مورد همکاری با آمریکا علیه جمهوری اسلامی عمل نکنند.

وزیر خارجه رژیم ملاها گفت: انگلیس کورکورانه و طوطی‌وار از خط آمریکا تبعیت می‌کند. بهتر است اروپایی‌ها به جای تبعیت از واشنگتن، تعهدات برجامی خود را اجرا کنند.

از سوی دیگر وزیر خارجه انگلیس در اظهاراتی تهدیدآمیز علیه جمهوری اسلامی گفت: در صورتی که رژیم ایران خواسته‌های کشورهای غربی را نپذیرد، با انزوای سیاسی و اقتصادی فزاینده روبرو می شود.

www.youtube.com/watch?v=CEjS3LMzGVs

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOAD

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments