جلیقه‌ای برای خنک کردن بدن ابداع شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
جلیقه خنک کننده در گرما,اخبار علمی,خبرهای علمی,پژوهش
مهندسان یک جلیقه خنک کننده ارائه داده اند تا کاربران بتوانند در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، احساس راحتی کند.

یکی از مهندسان “دانشگاه ایالتی آریزونا”، جلیقه ای طراحی کرده است که میتواند بدن کاربر را در هوای بسیار گرم، خنک نگه دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دانشگاه ایالتی آریزونا، اگر انسانها به مدت سه تا شش ساعت در مناطق بسیار گرم در معرض گرمای کشنده فصل تابستان قرار بگیرند، حتی امکان دارد جان خود را از دست بدهند ولی هیچ لباسی برای این چنین گرمای شدیدی طراحی نشده است. معمولاً بیشتر اشخاص در هوای گرم، لباس‌های گشاد می پوشند و از کلاه های دارای سایه بان استفاده می کنند.

“کونراد ریکازوفسکی” (Konrad Rykaczewski)، استادیار مهندسی مواد “دانشگاه ایالتی آریزونا” (ASU)، طرحی برای یک جلیقه خنک کننده ارائه داده است تا کاربران بتوانند در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، احساس راحتی داشته باشند.

او در این مورد اظهار‌کرد: گرمای شدید، موضوعی قابل توجه و واقعی است ولی تنها توجه به این موضوع کافی نیست برای این که گرمای شدید، موضوعی چالش برانگیز است.

جلیقه خنک کننده در گرما,اخبار علمی,خبرهای علمی,پژوهش

ریکازوفسکی، برای طراحی پوشاک و ارائه موادی تلاش می کند که بتوان از آن ها در هوای بسیار گرم استفاده کرد.

در حال حاضر جلیقه های خنک کننده ای در بازار وجود دارند ولی موقع استفاده باید بارها مرطوب شوند. این جلیقه ها از پلیمرهایی ساخته شده اند که قدرت جذب فوق العاده ای دارند و میتوانند ۱۰۰ برابر جرم خود، آب جذب کنند. مشکل این جلیقه ها، تبخیر در سطح ماده است که باعث به پایان رسیدن ذخیره آب آن ها می شود.

ریکازوفسکی، جلیقه ای طراحی کرده که از چندین بخش تشکیل شده است. لایه داخلی جلیقه، از ماده ای با قابلیت جذب بالا ساخته شده که بدن کاربر را خنک نگه می دارد.

ساختار لایه بیرونی طوری است که رطوبت را محبوس می کند و سرعت روند تبخیر را کاهش می دهد؛ بدین ترتیب بدن کاربر را برای زمان بیشتری خنک می کند.

ساختار جلیقه طوری است که در هوای آفتابی، درجه بالاتری از خنکی را ارائه می دهد. این جلیقه طوری طراحی شده که شکاف هایی میان لایه داخلی و بیرونی آن وجود داشته باشد تا جریان هوا میان دو لایه حفظ شود. افزایش جریان هوا میان لایه های جلیقه میتواند اثر خنک کنندگی آنرا برای کاربر افزایش دهد.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات