جمعی از فعالان سیاسی: هدف از ترور فخری‌زاده مشکل ساختن بازگشت آمریکا به برجام بود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

جمعی از فعالان مدنی و چهره‌های اصلاح‌طلب و ملی مذهبی با انتشار بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر ضمن محکوم کردن ترور محسن فخری‌زاده، مسئول ارشد برنامه هسته‌ای ایران، هدف پشت این ترور را ممانعت از بازگشت آمریکا به برجام دانسته‌اند.

این بیانیه ترور آقای فخری‌زاده را به اسرائیل نسبت داده است و می‌گوید، «شواهد و قرائن متعدد» نشان می‌دهد که دولت این کشور «متهم اول انجام این جنایت است».

پیش از این روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از سه منبع اطلاعاتی بدون اشاره به نام و ملیت آنها نوشته بود که اسرائیل پشت ترور محسن فخری‌زاده بوده است، رخدادی که روز جمعه در منطقه آبسرد، اطراف تهران، به وقوع پیوست.

مقامات ایران نیز انگشت اتهام را به سوی اسرائیل گرفته‌اند و از جمله نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای به دفتر سازمان ملل این اتهام را تکرار کرد. اما اسرائیل تاکنون واکنشی به این اتهامات نشان نداده است.

بیانیه این گروه از فعالان سیاسی و مدنی ایران به روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ در ایالات متحده اشاره می‌کند و می‌گوید که هدف از ترور محسن فخری‌زاده «منتفی یا مشکل ساختن رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام و شعله‌ور کردن آتش جنگ و تضعیف ایران» بوده است.

امضاکنندگان این بیانیه در نهایت به حکومت ایران توصیه کرده‌اند که «کارآمد کردن نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برابر نفوذ بیگانگان و حفاظت موثر از دانشمندان، سرمایه‌های انسانی و تاسیسات حیاتی کشور…لازم است در دستور کار قرار بگیرد».

علی اکبر صالحی، محسن آرمین، ابوالفضل بازرگان، عبدالعلی بازرگان، حبیب الله بی‌طرف، مصطفی تاجزاده، محمد توسلی، حمیدرضا جلایی‌پور، محمدرضا خاتمی، محمد ستاری‌فر، هاشم صباغیان، حسین کروبی، عبدالله مومنی، پروین فهیمی، علیرضا علوی‌تبار، شهیندخت مولاوردی و کامبیز نوروزی برخی از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments