جنگ در هلمند؛ خلیل‌زاد: افزایش حملات روند صلح را با خطر مواجه کرده است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲ ساعت پیش

.

توضیح تصویر،

آقای خلیلزاد از طرف‌های درگیر خواسته است به مفاد موافقتنامه آمریکا با گروه طالبان متعهد بمانند

همزمان با درگیری‌ها در هلمند، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا برای صلح افغانستان گفته است افزایش حملات روند صلح را در افغانستان با خطر روبرو کرده است.

آقای خلیلزاد امروز، پنجشنه ۲۴ میزان/مهر در رشته توییت از دیدارهای خودش و ژنرال اسکات میلر، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان با گروه طالبان در دوحه خبر داده است.

آقای خلیلزاد نوشته است که در این دیدارها موافقت شد که طرف‌های درگیر مفاد موافقتنامه آمریکا و گروه طالبان که در برگیرنده کاهش عملیات‌ها از دو طرف خواهد بود، را جدا اعمال کنند.

آقای خلیلزاد نوشته است: “شمار زیادی از افغان‌ها جان‌ خود را از دست می‌دهند، با تجدید تعهد به مفاد موافقتنامه، شمار قربانیان هم کاهش چشمگیر خواهد یافت.”

او همچنین گفته است که افزایش بی‌رویه خشونت‌ها باعث نگرانی شدید مردم افغانستان و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی شده است.

مذاکرات در دوحه

در همین حال یک عضو هیات مذاکره کننده افغانستان در دوحه می‌گوید که شب گذشته، جلسه عمومی دو هیات مذاکره کننده صلح در دوحه قطر برگزار شد، با این هدف که چگونه از موارد اختلافی عبور کنیم و وارد اجندای اصلی مذاکرات صلح شویم.

رسول طالب، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان می‌گوید: ما پیشنهاد کردیم که با وجود این دو مورد اختلاف نظر در طرزالعمل، بحث‌ها در مورد اجندای اصلی مذاکرات نیز به طور “موازی” آغاز شود.

.
توضیح تصویر،

رسول طالب، عضو هیات مذاکره کننده صلح افغانستان در دوحه قطر

به گفته او اما جانب طالبان همچنان بر موارد اختلافی در طرزالعمل متمرکز بود.

طالبان اصرار دارند که مبنای مذاکرات آنها با طرف دولت، موافقتنامه صلح این گروه با آمریکا باشد، چیزی که دولت افغانستان آنرا نمی‌پذیرد و یکی از موارد اختلاف است.

آقای طالب گفت که “بحث‌های کافی صورت گرفته و هیات افغانستان گزینه‌ها را برای حل اختلافات نیز ارائه کرده است، از جانب طالبان انتظار داریم که نظر جدید ارایه کند یا یکی از گزینه‌های پیشنهادی هیات افغانستان را بپذیرد.”

به گفته این عضو هیات افغانستان در جلسه شب گذشته در نهایت به این نتیجه رسیدند که گروه‌های تماس با سرعت بیشتر به نتیجه برسند تا بحث اصلی اجندا که از نظر هیات افغانستان آتش بس و توقف خونریزی است، آغاز شود.

غلام فاروق مجروح، عضو دیگر هیات افغانستان نیز می‌گوید در جلسه‌های دو روز اخیر “روحیه‌ها خوب بود و امیدواریم که طالبان واقعیت‌های افغانستان را درک کند”.

در روزهای اخیر، برخی از مقام‌های دولت افغانستان از “بن بست” در مذاکرات صلح خبر دادند.

محمدنعیم، سخنگوی طالبان در دوحه قطر نیز در گفت‌وگو با شبکه خبری طلوع‌نیوز گفت که طالبان همچنان بر قرار دادن توافقنامه صلح آمریکا و طالبان به عنوان مبنای این گفتگوها اصرار دارد.

آقای نعیم موضع قبلی طالبان را تکرار کرد که دولت افغانستان توسط طالبان به رسمیت شناخته نمی‌شود و در مذاکرات دوحه آنها نه با دولت بل‌که با “جهت‌هایی” به نمایندگی از گروه‌های مختلف در افغانستان در حال مذاکره هستند.

به گفته او طالبان به منظور باز پس‌گیری مناطق از دست داده، جنگ را در هلمند آغاز کردند.

وضعیت هلمند تراژدی است

همزمان با مذاکرات صلح در دوحه، نبردها در هلمند جریان دارد که به بی‌خانمان شدن بیش از ۳۵ هزار تن از باشندگان این ولایت منجر شده است.

پارواتی راماسوامی، مسئول اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان در گفت‌وگو با خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در هلمند “وضعیت یک تراژیدی است، زیرا جنگ سبب بیجا شدن حدود ۳۵ هزار نفر شده است.”

.

به گفته این مقام سازمان ملل متحد، “بیجاشدن مشکلات دیگری را برای مردم خلق کرده، آنان خانه، آب، نان و پناهگاه ندارند. واضحا این وضعیتی است که ما انتظار نداشتیم، اتفاق بیافتد. به نظر من باید اطمینان حاصل کنیم که نیازمندی مردم در محور کار قرار دارد، زیرا بیجاشدن واقعن می‌تواند توانایی مردم را در مدیریت زندگی شان تضعیف کند.”

او گفت که “اگر جنگ ادامه یابد، افراد بیشتر بیجا خواهند شد. سازمان ملل متحد نگران امنیت و مصونیت بیجا شده‌هاست.”

‘گزینه صفر یا خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان روی میز نیست

شب گذشته، شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قرار است پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ۳ نوامبر، در مورد سیاست خارجی کشورش سخنرانی داشته باشد.

.

به گفته این شبکه به نقل از دو مقام ارشد و یک مقام پیشین، آقای ترامپ از تیم امنیت ملی خود خواسته که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را نیز در این سخنرانی وارد کنند.

دولت آقای ترامپ قبلا برنامه کاهش سربازان این کشور را تا ۴۵۰۰ سرباز تا ماه نوامبر خبر اعلام کرده بود، اما این منابع گفته اند که کاهش نیروها تا ۳۰۰۰ سرباز تا اوایل سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است.

آقای ترامپ با مشاورانش برای کاهش بیشتر یا خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان تا ماه ژانویه/جنوری در سخنرانی‌اش مشورت کرده است اما یک مقام ارشد به این شبکه خبری گفته که فکر نمی‌کند “گزینه صفر” خروج کامل تا پایان سال جاری روی میز باشد.

ماه گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفته بود که به جنگ افغانستان پایان خواهد داد و نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج خواهد کرد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments