جنگ هلمند وارد هفتمین روز شد؛ آوارگان در انتظار کمک اند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۰ دقیقه پیش

خودرو ارتش افغانستان در هلمند

مقام‌های محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان می‌گویند در عملیات پاکسازی، برخی از ساحات از دست رفته را از کنترل طالبان خارج کرده اند و در حال پیشروی هستند.

نبرد بین نیروهای دولتی و طالبان در ولایت هلمند در هفتمین روز پیهم ادامه دارد.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‎گوید در حملات اخیر طالبان در ولایت هلمند بیشتر از همه غیرنظامیان متاثر شده اند.

آقای صدیقی خواستار توقف حملات طالبان شد و گفت این حملات روند گفتگوهای صلح را متاثر می‌سازد.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند می‌گوید نیروهای دولتی در برخی از این مناطق در حال پیشروی هستند.

آقای زواک گفت مین‌های کارگذاری شده در مسیر راه و تخریب پلها توسط طالبان کار پیشروی را در برخی از ساحات برای نیروهای دولتی دشوار کرده است.

او گفت دستکم ۲ نیروی امنیتی در نبردهای تازه کشته و ۷ تن دیگر زخمی شدند. او همچنان از کشته و زخمی شدن نزدیک به ۴۰ جنگجوی طالبان خبر داد.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با رد ادعای مقام‌های محلی، ادعا کرده مناطقی را که یک هفته پیش در هلمند تصرف کرده بود، هنوز در کنترل خود دارد.

خودروهای زرهی ارتش افغانستان در حال عملیات پاکسازی در هلمند

توضیح تصویر،

خودروهای زرهی ارتش افغانستان در حال عملیات پاکسازی در هلمند

آوارگان جنگ در انتظار کمک

در همین حال مقام‌های محلی می‌گویند حدود ۱۰ هزار خانواده‌ براثر درگیری‌ها بی‌خانمان و آواره شده است. عملیات کمک‌رسانی به آنها ادامه دارد.

برخی از بیجاشدگان جنگ از عدم توزیع عادلانه کمک‌ها شکایت دارند.

سید محمد رامین، رئیس مهاجرین هلمند می‌گوید ۵۶۰۰ خانواده در لشکرگاه و بقیه در ولسوالی‌های ناوه و گرشک بیجا(آواره) شده اند و بنا به تخمین او حدود ۳۰۰۰ خانواده هم احتمالا در مناطق تحت کنترل طالبان بیجا شده اند.

آقای رامین گفت سروی بیجا شدگان و توزیع کمک به آنها از سوی دولت و سازمان‌های خیریه ادامه دارد. در همین حال، غلام بهاوالدین جیلانی، سرپرست وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی به ولایت هلمند سفر کرده است. گفته شده که این وزارت ۲۰ میلیون افغانی پول نقد را برای کمک به آوارگان جنگ اختصاص داده است.

Vehicles stacked with possessions

توضیح تصویر،

مردم از امنیت نسبی شبانه استفاده کرده و از جنگ در لشکرگاه می‌گریزند

مسئولان می‌گویند به بیجا شدگان به عوض مواد غذایی و وسایل، پول نقد توزیع می‌کنند تا خودشان وسایل مورد نیاز را خریداری کنند. روند توزیع پول دیروز آغاز شد و به حدود ۳۰۰ خانواده پول نقد توزیع شده است.

بسیاری از خانواده‌های آواره شده در لشکرگاه و دیگر مناطق سرپناه ندارند و در وضعیت بدی بسر می‌برند.

مسئولان شفاخانه ایمیرجنسی در این ولایت می‌گویند در یک هفته گذشته حدود ۱۳۰ زخمی غیرنظامی به این شفاخانه (بیمارستان) انتقال داده شده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments