جو بایدن اولین فهرست کابینه پیشنهادی خود را روز سه‌شنبه اعلام می‌کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

دستیار ارشد جو بایدن می‌گوید رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا روز سه‌شنبه چهارم آذر اولین فهرست کابینه پیشنهادی خود را اعلام می‌کند و این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده، همچنان از پذیرش نتیجه انتخابات سوم نوامبر سر باز می‌زند.

رونالد (ران) کلین، دستیار ارشد آقای بایدن، روز یک‌شنبه دوم آذر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» از ارائه جزئیات بیشتر در این‌ زمینه خودداری کرد و گفت که دور اول معرفی کابینه پیشنهادی توسط خود آقای بایدن انجام خواهد شد.

ران کلین که با برنامه «این هفته» گفت‌وگو کرده است، تلاش‌های دونالد ترامپ برای لغو نتایج انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری را «شرم‌آور» و در عین حال، «بی‌تاثیر» در موعد به دست گرفتن زمام کاخ سفید توسط آقای بایدن در بیستم ژانویه دانست.

او گفت: دمکرات‌ها و جمهوریخواهانی در واشینگتن حضور دارند که مایل به همکاری با یکدیگرند.

دستیار ارشد آقای بایدن با اشاره به اظهارات اخیر جمهوریخواهانی نظیر سناتور میت رامنی، ابراز «امیدواری» کرد که جمهوریخواهان سرانجام «واقعیت را بپذیرند» و برخی نشانه‌ها را تا همین‌جا «دلگرم‌کننده» توصیف کرد.

پیشتر، سایت «پولیتیکو» از قول منابع نزدیک به جو بایدن گزارش داده بود که او در نظر دارد کابینه‌ای متنوع از افراد پیشرو، میانه‌رو و حتی برخی از جمهوری‌خواهان تشکیل دهد و اولویت اصلی او، مسئله کرونا و اقتصاد کشور خواهد بود.

نشریه پولیتیکو نوشته بود که تمرکز رئیس‌جمهوری جدید بیشتر بر پست‌هایی از قبیل بهداشت عمومی و اقتصاد خواهد بود که شامل وزرای خزانه‌داری، خدمات انسانی و بهداشتی، همچنین مقامات ارشد کاخ سفید خواهد بود.

روزنامه «واشینگتن پست» نیز با اشاره به تصمیم رئیس‌جمهوری منتخب برای تشکیل دولتی فراگیر نوشت، آقای بایدن در نظر دارد در اقدامی فوری برخی از فرامین اجرایی دونالد ترامپ را لغو کند، از جمله فرمان اجرایی لغو خروج از سازمان بهداشت جهانی و توافق اقلیمی پاریس که توسط آقای ترامپ امضا شده است.

پست‌های کابینه باید مورد تایید سنا قرار گیرد اما قطعی شدن اکثریت سنا همچنان در گرو مشخص شدن نتیجه آرای کسب‌شده در ایالت جرجیا در ژانویه ۲۰۲۱ است.

چنانچه دمکرات‌ها بتوانند در این رقابت از جمهوریخواهان پیشی بگیرند، شکاف در سنا ایجاد خواهد شد. با وجود این، رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که در حال حاضر، احتمال اندکی برای پیروزی حزب آقای بایدن وجود دارد.

از آن‌جا که دونالد ترامپ تا کنون حاضر به پذیرش شکست در انتخابات سوم نوامبر نشده است، جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا همچنان با چالش‌های متعددی از جمله دسترسی به منابع لازم در مسیر انتقال عادی دولت روبه‌روست.

آقای ترامپ در ادامه امتناع از پذیرش نتایج اعلام‌شده انتخابات، روز یک‌شنبه با انتشار توئیتی خطاب به «جمهوریخواهان» نوشت: «سخت بجنگید!»

منتقدان دونالد ترامپ، شامل دمکرات‌ها و برخی جمهوریخواهان، او را به تلاش برای خدشه‌دار کردن اعتماد عمومی نسبت به مجمع گزینندگان (کالج انتخاباتی) متهم کرده‌اند.

منتقدان رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا بر این باورند که دونالد ترامپ با توسل به «ادعاهای دروغین درباره تقلب گسترده در شمارش آراء» کوشیده است به هر نحو ممکن از پیروزی جو بایدن «مشروعیت‌زدایی» کند.

منابع: رویترز، پولیتیکو، واشینگتن پست، رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments