حداقل سی نفر در انفجار بمب در کلایه پاکستان کشته شدند

جستجو

حداقل سی نفر در انفجار بمب در کلایه پاکستان کشته شدند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
انفجار در جمعه بازار شهر کلایهحق نشر عکس EPA

حداقل سی نفر از جمله چندین کودک در انفجاری در جمعه بازار شهر کلایه در شمال‌شرقی پاکستان کشته شدند. شهر کلایه در منطقه اورکزی در استان خیبر پختونخوا واقع است که اکثریت جمعیت آن شیعه هستند.

به گفته پلیس، این انفجار انتحاری بوده و یکی از مقامات ارشد محلی به خبرگزاری فرانسه گفته که روشن نیست بمب‌گذار انتحاری پیاده بوده یا سوار موتور.

ابتدا گزارش شد مواد منفجره دست‌ساز که در جعبه سبزیجات مخفی شده بودند با موتورسیکلت به وسط بازار در نزدیکی یک مدرسه برده شده است.

به گفته مقامات محلی ٢٢ نفر از کشته شدگان شیعه بودند و بیش از پنچاه نفر هم زخمی شده‌اند که حال هفده نفر از آنها وخیم است.

بیشتر مجروحان به بیمارستان شهر کوهات منتقل شده‌اند که کارکنانش را به طور اضطراری به محل کار فرا خوانده است.

به گفته مقامات بیمارستان بیشتر مجروحان با بلبرینگ یا قطعات بمب هدف قرار گرفته‌اند و آنها انتظار دارند که شمار مجروحان بیشتر باشد.

ساعاتی پیش از انفجار در کلایه، سه عضو مسلح یک گروه جدایی طلب بلوچ -ارتش آزادی‌بخش بلوچستان- به کنسولگری جمهوری خلق چین در کراچی حمله کردند که باعث کشته شدن دو پلیس، دو نفر از مردم محلی و سه مهاجم شد.

“خطرناکترین جای دنیا”

اورکزی یکی از هفت منطقه قبیله‌نشین نیم‌خودمختار در مرز پاکستان و افغانستان است و یکی از مناطق محوری در نبرد با تروریسم آمریکا است که زمانی باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا آن را “خطرناکترین جای دنیا” لقب داده بود.

آمریکا این منطقه کوهستانی را پناهگاه امنی برای گروه‌های اسلام‌گرا مثل طالبان و القاعده می‌داند اما پاکستان این موضع را تکذیب می‌کند و می‌گوید این کشور بهای همکاری با آمریکا را در مبارزه با تروریسم می‌پردازد.

حق نشر عکس EPA
Image caption اعتراض گروه مجلس وحدت مسلمین در پیشاور به انفجار در منطقه اورکزی

پس از حمله آمریکا به افغانستان و گریختن پیکارجویان القاعده به پاکستان، ارتش پاکستان در سال ٢٠٠٤ وارد این منطقه شد.

در این منطقه که حدود پنج میلیون پشتو زندگی می‌کنند چندین عملیات نظامی انجام شده و مردم منطقه هر از گاهی شاهد درگیری یا انفجارند.

در سالهای اخیر امنیت منطقه بهتر شده با این حال حملات خفیف‌تر اتفاق می‌افتند که اغلب شیعیان هدف آن قرار می‌گیرند.

مردم محلی از زورگویی و آزار نیروهای امنیتی شکایت دارند و به ناپدید شدن یا کشته شدن افراد اشاره می‌کنند.

پاکستان اوایل امسال با تصویب قانونی شرایط را برای الحالق منطق اورکزی به استان خیبر پختونخوا فراهم کرد.

این اقدام باعث گسترش فعالیت دستگاه قضایی پاکستان به منطقه می‌شود که هنوز با قوانین زمان استعمار بریتانیا و سنت‌های قبیله‌ای اداره می شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments