حزب کارگزاران؛ وقاحت در وطن فروشی تا کجا

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

حزب کارگزاران؛ وقاحت در وطن فروشی تا کجاسعید لیلاز اقتصاددان و عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با ایلنا از قرارداد بیست و پنج ساله ایران با چین حمایت کرده و گفته است که هدف از عقد این قرارداد زنده ماندن در مقابل فشارهای آمریکا و خارج شدن جمهوری اسلامی از زیر ضربۀ آمریکا است.

به گزارش رادیو فرانسه، لیلاز افزوده است که در حال حاضر مهمترین اولویت جمهوری اسلامی “خنثی کردن فشار ایالات متحد آمریکا” است. او از تحریم ها و فشارهای کنونی آمریکا به عنوان “بزرگترین و آخرین فشار خارجی بر جمهوری اسلامی” یاد کرده و افزوده است که اگر جمهوری اسلامی بتواند به یاری چین “از این مرحله عبور کرده” و فشارهای آمریکا را خنثی کند، دیگر هرگز “با چنین فشارهایی روبرو نخواهد” شد.

لیلاز گفته است که جمهوری اسلامی برای زنده ماندن ناچار است بین قدرت های جهانی موازنه ایجاد کند. او گفته است : “ما باید بتوانیم بین قدرت های جهانی موازنه ایجاد کنیم تا زنده بمانیم. چون ایران کشوری است که نمی تواند به کلی زیر سلطۀ یک قدرت خارجی برود و در نتیجه مجبور است که بین قدرت های جهانی موازنه برقرار کند.”

سعید لیلاز از مخالفت های جاری علیه قرارداد بیست و پنج سالۀ جمهوری اسلامی با چین ابراز شگفتی کرده و این مخالفت ها را صرفاً ناشی از “مخالفت ایدئولوژیک” با علی خامنه ای و حکومت اسلامی ایران دانسته است. او گفته است : “آن چیزی که مرا ناراحت می کند این است که یک گروهی از روی دعواها و کشمکش های سیاسی داخلی دارند نسبت به قرارداد با چین داوری می کنند و حتی آن را خائنانه می نامند.”

چینی‌ها هم از پشت به ما خنجر زدند!

بازرگانان ایرانی از توقف تخلیه و بارگیری کشتی‌های ایرانی در بنادر چین طی بیش از ۲ ماه گذشته خبر می‌دهند؛ اقدامی که پکن آن را مرتبط با عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی سوخت شناورهای متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی دانسته ولی فعالان اقتصادی علت اصلی آن را تبعیت پکن از تحریم‌های آمریکا علیه این شرکت می‌دانند.

به گزارش یورونیوز، در حالی که برخی رسانه‌ها در ایران اعلام کرده‌اند که شش كشتی ایرانی متعلق به شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی، دو هفته‌ایست که در بنادر چین، لنگر انداخته‌اند و اجازه حركت ندارند، پدرام سلطانی، عضو شورای عمومی فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی، روز پنجشنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که دوره زمانی معطلی کشتی‌های ایرانی در بنادر چنین بیش از ۲ ماه است.

آقای سلطانی خاطر نشان کرد که این کشتی‌ها حامل محموله‌هایی به ارزش ده‌ها میلیون دلار است که بخشی از آنها به دلیل معطلی طولانی کشتی‌ها در حال از بین رفتن هستند. البته او در ادامه پیام توییتری خود تاکید کرد که تکیه چین بر عدم اجرای قانون سوخت کم سولفور توسط شناورهای ایرانی علت اصلی این بلاتکلیفی نبوده و مساله واقعی اجرای تحریم آمریکا علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی است.

در همین حال، روزنامه شرق، چاپ تهران، به نقل از یک منبع مطلع در وزارت خارجه خبر داده که تحت تاثیر اعتراض‌های اخیر نسبت به توافق ۲۵ ساله میان جمهوری اسلامی و چین، پکن «كمی گله‌مند شده» و همین امر حل مساله کشتی‌های ایرانی را به تاخیر انداخته است.

با رنگ باختن رایزنی‌های دیپلماتیک پشت پرده وزارت خارجه برای حل مشکل بارگیری و تخلیه کشتی‌های ایرانی، برخی بازرگانان در ایران، سفیر چین در تهران را به طور مستقیم مورد پرسش قرار داده‌اند.

علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، روز پنجشنبه در واکنش به خبر اعلام شده توسط آقای سلطانی، سفیر چین در تهران را خطاب قرار داد و از او خواست تا در مورد علت واقعی توقف کشتی‌های ایرانی در بنادر چین توضیح دهد.

وی نوشت: جناب سفیر چین اگر اینهم شایعات است پس پاسخ دهید تا دوستی از بین نرود. یا فقط در حوزه کرونا علاقمند مباحثه هستید؟

قرارداد ۲۵ ساله با چین؛ نظر کارشناس اسرائیلی

قرارداد ۲۵ ساله با چین، پیامدهای خطرناک نظامی دارد و امنیت منطقه را بهم می زند

یک کارشناس امور امنیتی در اسرائیل می گوید که قرارداد ۲۵ ساله چین با رژیم ایران، آن سرزمین را به مستعمره چین مبدل می سازد و از نظر امنیت منطقه خاورمیانه و حتی اسرائیل بازتاب ویرانگری ممکن است داشته باشد.

رون بن ییشای، تحلیلگر امور نظامی و امنیتی که بیش از پنجاه سال است رویدادهای ایران و منطقه را دنبال می کند، در ارزیابی خود نوشت که این قرارداد، صرفنظر از جنبه های اقتصادی آن که برای منافع ملی ایران فاجعه آمیز است، دارای خطرات سنگین امنیتی نیز برای دیگر کشورهای منطقه و از جمله اسرائیل می باشد.

او نوشت که در چارچوب این توافق، و با این استدلال که چین باید از سرمایه گذاری های خود در منطقه حفاظت کند، احتمال بسیار می رود که رژیم ایران پایگاه هایی را در اختیار ارتش چین قرار دهد و همکاری های گسترده ای نیز در زمینه نظامی بین دو کشور نیز جریان یابد.

گرچه چین، در مقایسه با ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای غرب اروپا، دارای تکنولوژی نه چندان پیشرفته ای می باشد، ولی در مقایسه با حکومت ایران، تکنولوژی بسیار پیشرفته تری دارد که اگر در اختیار سپاه پاسداران قرار دهد، قدرت نظامی رژیم ایران را به شدت بالا می برد و بر توان تهاجمی آن می افزاید.

همکاری های اطلاعاتی چین با رژیم ایران نیز ممکن است برای کشورهای منطقه، و از جمله اسرائیل بسیار خطرناک باشد.

این ارزیابی و ابراز نگرانی، با توجه به شیوه رفتاری چین در برخی کشورهای دیگر است که قراردادهای مشابهی با آن ها امضا کرده است. به موجب این قراردادها، چین پایگاه های نظامی نیز در آن کشورها برپا ساخته است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل نیز می گوید که چین از سال ها پیش برنامه گسترده و دقیقی برای مسلط شدن بر معادن مواد خام در بسیاری کشورها به اجرا گذاشته است. سرمایه گذاران چینی امتیاز استخراج معادن مواد اولیه در ده ها کشور را خریداری کرده اند تا مطمئن باشند که مواد مورد نیاز کارخانه های تولید چین همچنان به سوی آن کشور روان خواهد بود.

همچنین، دولت پکن می کوشد بازارهای مصرفی کشورهای عقب مانده و یا در حال توسعه خارجی را در انحصار خود بگیرد و امضای قرارداد با ایران نیز حلقه ای از این زنجیره است.

از هنگام به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، ایالات متحده کارزار گسترده ای را علیه امپریالیسم اقتصادی چین آغاز کرده و می کوشد کشورهای مختلف و از جمله اسرائیل را از گسترش داد و ستد بازرگانی با دولت کمونیستی چین باز دارد.

چالشی به ارتفاع دیوار چین در مقابل خامنه ای است

روزنامه آفتاب یزد با اشاره به تهدیدهای رژیم در مورد دور زدن تحریم‌ها از طریق قرارداد با چین و ترساندن کشورهای غربی نوشته بود: دستیابی به توافقی راهبردی میان پکن و تهران بر اساس واقعیات امروزی چالش هایی به ارتفاع دیوار چین را مقابل خود می‌بیند!

نظرات