حسن روحانی: دولت تلاش می‌کند تحریم‌ها را از طریق مذاکره رفع کند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حسن روحانی: دولت تلاش می‌کند تحریم‌ها را از طریق مذاکره رفع کند

رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید دولت او تلاش می‌کند که «توطئه» تحریم‌های آمریکا را با مذاکره بشکند و در این زمینه از «خطوط قرمز نظام» عبور نخواهد کرد.

حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۰ آذر در جلسه هیات دولت گفت که «دولت حتی یک لحظه از بر هم زدن نقشه دشمن و رفع تحریم‌ها غافل نبوده است».

وی افزود: «همه توان خود را برای بر هم زدن تحریم به کار می‌گیریم، حال یا تحریم‌ها را دور می‌زنیم یا آنان را وادار می‌کنیم تا توبه کنند».

آقای روحانی همچنین گفت که دولت تلاش می‌کند از طریق مذاکره این «توطئه را بشکند» و کشورهای مختلف با جمهوری اسلامی در حال مذاکره برای این موضوع هستند.

وی در عین حال گفت که «ما از خط قرمز نظام عبور نخواهیم کرد».

این سخنان در حالی بیان می شود که رهبر جمهوری اسلامی پیش از این مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

آقای روحانی پیش از این نیز چندین بار گفته بود که در صورت رفع تحریم‌های آمریکا، تهران کماکان حاضر به مذاکرات هسته‌ای با واشینگتن در چارچوب گروه پنج به علاوه یک است.

با این حال مقامات ایالات متحده این پیش‌شرط را رد کرده‌اند. آمریکا همچنین اعلام کرده‌ که خواستار توافق جامع با ایران است که شامل همه موضوعات از جمله برنامه موشکی، هسته‌ای و نقش تهران در منطقه است.

با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت پارسال و بازگشت تحریم‌ها، فشار اقتصادی زیادی به تهران وارد شده و به تازگی نیز ایران شاهد ناآرامی‌های گسترده خیابانی به‌ دلیل اعتراض مردم به افزایش قیمت بنزین بود.

یک روز پیش از سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفته بود که جمهوری اسلامی همه گزینه‌های دیپلماتیک را زمین گذاشته است.

به گفته آقای هوک، پیشنهادات دیپلماتیک آمریکا روی میز است و پیشنهادهایی نیز از سوی فرانسه، ژاپن، عمان و پاکستان مطرح شده است اما جمهوری اسلامی همه گزینه‌های دیپلماتیک را زمین گذاشته است.

وی گفت آمریکا از ایران می‌خواهد دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد نه اقدامات خصمانه اما رهبر ایران به انتخاب‌های نادرست خود ادامه می‌دهد.

مقامات آمریکا مذاکره درباره مبادله زندانیان را نمونه‌ای برای ممکن بودن مذاکره بین دو کشور خوانده‌اند.

نظرات