حشدالشعبی دفتر حزب دموکرات کردستان را به آتش کشید

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

ده‌ها نفر از هواداران و نیروهای وابسته به گروه حشدالشعبی در عراق، با زیرپاگذاشتن تعهدات امنیتی به یکی از دفاتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد، پایتخت این کشور حمله کرده و آنجا را به آتش کشیدند. آن‌گونه که از خبرها برمی‌آید، این حمله در تلافی گفته‌های یکی از اعضای برجسته این حزب علیه شبه نظامیان حشد الشعبی روی داده است.

گروه شبه نظامی حشد الشعبی که به «بسیج عراق» نیز معروف است، در سال ۲۰۱۴/ تابستان ۱۳۹۳، با شعار مبارزه علیه گروه داعش توسط جمعی از شیعیان عراقی نزدیک به حکومت ایران و همچنین با همکاری و حمایت مالی و تسلیحاتی سپاه قدس ایران تشکیل شد.

پایگاه خبری الجزیره، روز شنبه ۱۷ اکتبر/ ۲۶ مهرماه با انتشار این خبر نوشته: «حمله کنندگان در حالی پرچم‌های حزب دموکرات به آتش کشیدند که برخی از آنها پوسترهایی حاوی تصاویر قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون عراقی او که در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در بغداد در ژانویه ۲۰۲۰ کشته شدند، به همراه داشتند.»

به‌نوشته این منبع، این حمله در واکنش به گفته‌های هوشیار زیباری، از مقامات دولتی سابق در عراق و از اعضای برجسته حزب دموکرات کردستان علیه این گروه شبه نظامی رخ داده است.

زیباری در هفته‌های گذشته با اشاره تلویحی به گروه حشدالشعبی، آنها را عامل حملات راکتی ۳۰سپتامبر/ ۹ مهرماه، به روی نیروهای آمریکایی مستقر در کردستان عراق در فرودگاه اربیل معرفی کرده بود و خواهان برخورد جدی با آنها شده بود.

او یک‌روز پس از این حمله و بدون اشاره دقیق به گروه حشدالشعبی، در گفت‌و‌گو با رسانه‌های عراقی گفته بود: «این حمله توسط همان گروه هایی صورت گرفت که سفارت آمریکا را در بغداد آماج حملات خود قرار می‌دهند و دولت عراق باید مانع از حضور آنها در منطقه سبز بغداد شود.»

پیش از این و در روزهای پس از حمله راکتی به نیروهای آمریکایی در اربیل، دولت اقلیم خودگردان کردستان عراق هم با انتشار بیانیه‌ای گروه حشد الشعبی را مسئول این حمله راکتی دانسته بود.

حمله هواداران و نیروهای وابسته به حشد به دفتر حزب دموکرات اما در حالی صورت می‌گیرد که مقامات دولتی در عراق در روزهای گذشته اعلام کرده بودند منشأ راکت‌های شلیک شده به سمت نیروهای آمریکایی در فرودگاه اربیل در مناطق تحت کنترل گروه حشد الشعبی قرار داشته است.

از سوی دیگر، پایگاه خبری العالم وابسته به حکومت جمهوری اسلامی ایران در گزارش دیگری، اقدام امروز هواداران گروه حشد الشعبی در حمله به دفتر حزب دموکرات را واکنشی در برابر عدم عذرخواهی هوشیار زیباری از این گروه عنوان کرده و در همین زمینه نوشته:

«طی روزهای اخیر هواداران حشد الشعبی بکرات خواهان برخورد قضایی با هوشیار زیباری و همچنین عذرخواهی او شده بودند اما چنین امری صورت نگرفت و این کوتاهی به منزله اصرار او بر مواضعش تلقی شد.»

گروه شبه نظامی حشد الشعبی که به «بسیج عراق» نیز معروف است، در سال ۲۰۱۴/ تابستان ۱۳۹۳، با شعار مبارزه علیه گروه داعش توسط جمعی از شیعیان عراقی نزدیک به حکومت ایران و همچنین با همکاری و حمایت مالی و تسلیحاتی سپاه قدس ایران تشکیل شد.

پارلمان عراق اما در روز ششم آذرماه ۱۳۹۵/ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶، با تصویب طرحی، این گروه را به رسمیت شناخت. پس از تصویب این قانون، حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق دستور ادغام این گروه در ارتش عراق را صادر کرد. حشد الشعبی در حال حاضر زیر نظر شورای عالی امنیت ملی عراق فعالیت می‌کند.

نیروهای شبه نظامی وابسته به این گروه اما در سال‌های گذشته به‌ویژه در ماه‌های پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و تیم همراهش در فرودگاه بغداد در دی‌ماه ۱۳۹۸/ ژانویه ۲۰۲۰، حملات متعددی را علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق سازمان داده است.

به‌دنبال بالاگرفتن درگیری‌های این گروه با نیروهای آمریکایی، احمد اسدی، نماینده سیاسی حشد الشعبی اما روز ۱۵ اکتبر/ ۲۴ مهرماه خبر از آمادگی نیروهایش برای متوقف کردن حملاتشان به سفارت آمریکا و نیروهای نظامی این کشور که در پایگاه‌های نظامی عراق مستقر هستند، داده بود.

اسدی گفته بود: «حشد الشعبی حداکثر تا پایان سال جاری به آمریکا فرصت می‌دهد تا نیروهای مستقر خود در عراق را کاملا از این کشور خارج کند.»

در همین زمینه:

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments